بازی شهری از کریمخان تا فردوسی

دیوارها، فقط جداکننده‌ی فضاهای شهر از هم نیستن. بلکه وجب به وجبشون می‌تونه منتقل کننده‌ی پیامی، یا جایی برای به نمایش گذاشتن اثر یک هنرمند باشه. میرزا حمید، یکی از هنرمندان خیابونیه که تقریبا ده ساله بدون نام و نشون، با قلم و خاک سرخ، در گوشه کنار تهران، نقشی رو به دیوار می‌زنه. خاک سرخ در کارهای میرزا نشونی از همون نقوش بر دیوار غارهاست که بعدها بر بدنه‌ی کوزه و سفالینه‌ها نقش می‌بنده.

در مسیر «در جست‌وجوی اثری از میرزا حمید» که از مرکز شهر می‌گذره، قدم به قدم کوچه‌ها و بن‌بست‌ها، مخروبه‌ها و دیوارهای رها شده‌ی تهران رو کشف می‌کنیم تا رد و نشونی از یکی از پرکارترین آرتیست‌های شهری تهران پیدا کنیم.

عنصر اصلی این بازی، ذوق و کنجکاوی خودتون برای دقت کردن به بخش‌هایی از شهره که شاید به طور معمول نادیده‌اش بگیرید.


وقتی دارید دنبال نقاشی‌ها می‌گردید، از قند خونتون غافل نشید! فروشگاه «انبار پنیر» که در پیاده‌گردی‌های نوروزی امسال همراه پیاده‌ست، یک انتخاب عالی برای تامین توشه‌ی راهتونه.

انبار پنیر، فروشگاه محصولات خاص برند «کالین» هست که در پلاک ۴۴ مجتمع آ.اس.پ واقع شده. شما می‌تونید ساندویچ‌هایی که تماما از محصولات همین برند تهیه شده‌ان و در ۸ طعم موجود هستن رو از همین فروشگاه تهیه کنید و بعد، بزنید به دل مسیر!


اطلاعات کلی مسیر:


اثر اول؛ 

راهنما: در خیابون قائم‌مقام فراهانی، کوچه‌ی اعرابی ۱، می‌تونی اثر اول رو پیدا کنی… اولین شمع مسیر، اینجا روشن می‌شه!

اثر دوم؛ 

راهنما: حالا خودت رو به خیابون میرزای شیرازی برسون. توی کوچه‌ی چهارم، اثر بعدی رو پیدا می‌کنی.

اثر سوم؛ 

راهنما: از همون کوچه‌ی باریک ارفع پایین برو، تا بعد از کلیسا به خیابون دوم برسی. حالا دست چپت رو نگاه کن… 

اثر چهارم؛ 

راهنما: بازهم ارفع رو رو به پایین برو. اون‌ها به استقبال تو ایستاده‌ان…  

اثر پنجم؛ 

راهنما: به کوچه‌ی باریک داخل شو و به کریمخان برس. اثر بعدی روبروی کلیسای سرکیس مقدسه. در شمال پارک حضرت مریم، روی دیواره‌های فلزی، میون نقاشی‌های بچه‌ها ….

اثر ششم؛ 

راهنما: به سمت غرب ادامه‌ی مسیر بده، در خیابون عضدی، داخل خیابون پزشک بپیچ. مردی با همراه نجیبش منتظر توست.  

اثر هفتم؛ 

راهنما: به خیابون حافظ برو، رو به جنوب. سمت راست خیابون رو پیش بگیر، نونوایی سنگک رو رد کن. در اولین بن‌بست، پنجره‌های سه‌گانه رو پیدا کن تا انسان در حال پرواز رو ببینی.

اثر هشتم؛ 

راهنما: همچنان حافظ رو به سمت جنوب طی کن. از جلوی دانشگاه امیرکبیر و زیر پل حافظ، به اون دست خیابون برو. در ابتدای بن‌بست حیات، زوجی سرخ‌پوش با آغوشی باز منتظر تو هستن.

اگر دوست نداری بازی حالا حالاها تموم بشه، خارج از مسیر، بزن به دل خیابون سمیه، تا به بن‌بست پروانه برسی. اثر (یا شاید هم آثار؟) بعدی رو پیدا کن و باز برگرد به بازی!

اثر نهم؛ 

راهنما: نرسیده به چهارراه کالج، برو داخل کوچه‌‌ی البرز ۱. روبروی در دبیرستان البرز، زنی یک سالی می‌شه که هوای درختی رو شبانه روز داره.

اثر دهم؛ 

راهنما: وقت تغییر مسیر به امتداد خیابون انقلابه. انقلاب رو به سمت شرق پیش برو تا در جداره‌ی جنوبی خیابان، به کوچه‌ی ابیورد برسی. در انتهای کوچه . روی ساختمونی سرخ رنگ، نقش سرخ دیگه‌ای به چشمت می‌خوره.

اثر یازدهم؛ 

راهنما: به غزالی که رسیدی، وارد کوچه‌ی بعد، یعنی کندوان شو. وسط کوچه بزرگترین اثر این مسیر رو می‌تونی تماشا کنی. احتمالا تو هم از دیدن چنین تابلوی شهری‌ای هیجان‌زده شدی!

اثر دوازدهم؛ 

نشونی: به غزالی برگرد، خیابون رو تا انتها برو؛ وارد خیابون پارس شو. در کوچه‌ی جمشید، دنبال کلمه‌ی «عشق» بگرد. اثر بعدی همون نزدیکی‌هاست…

اثر سیزدهم؛ 

راهنما: از خیابون فردوسی گذر کن و وارد کوچه‌ی زمانی شو. روبروی کلوپ مخروبه‌ی انگلیسی‌ها، در بن‌پست پارسا، دیوارها رو کامل و تا آخرین آجر بجور! 

اثر چهاردهم؛

راهنما: در خیابون تقوی، نرسیده به لاله‌زار، موجودی افسانه‌ای، با شمعی در دست، آخرین چراغ راه تو رو روشن نگه داشته.


به پایان پیاده‌گردی‌های نوروز ۱۴۰۲ رسیدیم؛ اما شهر به عنوان ارگانیسمی زنده و پویا، هر روز در حال تغییره و به تناسبش، پیاده‌گردی و گشت زدن در شهر هم یک تمرین روزمره‌ست برای اینکه با شهر بیشتر آشنا بشید، بیشتر بشناسیدش و در نهایت، بیشتر دوستش داشته باشید.

شبکه‌ پیاده

پیاده، یک رسانه‌ی شهری و برای تهرانه؛ به این معنی که از اتفاق‌های شهر، فضاها و مغازه‌ها، تاریخچه و اخبار پایتخت صحبت می‌کنه و در تلاشه پیوند بین شهر با شهروندان رو قوی‌تر کنه.

6 Comments

 1. سلام…بسیار عالی بود و لذت بردم.از خونه با مترو رفتم هفت تیر و به ترتیب همه مسیر رو رفتم و نقاشی هارو دیدم و باهاشون عکس گرفتن.بهترین سیزده بدری بود که داشتم.

  • سلام فائزه جان
   خوشحالیم که مسیر رو دوست داشتی. سیزده بدر روز سختیه 🙂 و واقعا لبخند به لبمون نشست وقتی گفتی که امسال بهترین سیزده بدرت رو داشتی.

  • سلام مهناز! وقتت بخیر باشه.
   چه خوب که با همدیگه رفتید 👩‍👧
   مسیر نوش جونتون

 2. چقد عالی! با این راهنما میشه دلگیری عصر جمعه رو از یاد برد. ممنون بابت زحمتی که برای این پست کشیدین

  • وقتت بخیر علیرضا
   واقعا عصر جمعه خونه موندن سخته! امیدواریم مسیرهای پیاده‌گردی رو تجربه کنی و بهت حسابی خوش بگذره.
   به همراهیت دلگرمیم 👣✨

نظرتون چی بود؟

Your email address will not be published.

تازه ترین گزارش ها

کافه آندورا

آندورا برای خیلی از تهرانگردها و دانشجوهای شهر، یک اسم آشنا و یادآور خاطرات خوشه؛ حالا

خانه‌ی کا

خانه‌ی کا یک شوروم چشم نواز و خوش حس‌وحاله که میزبان کارهای طراحان و تولیدکننده‌های خلاق