گذر اکتورها

حوالی لاله‌زار
خیابان لاله زار
۳۵۳ بارمسیریابی
گذر اکتورهاعکس چی: پانته آ غلامی

بیاید با هم پا بذاریم به دنیای اکتورها و آرتیست‌ها. محله‌ای که روزگاری پاتوق خوشگذرون‌های تهرون بود، اما امروزه تبدیل شده به گورستان سینماهای ایران. اگه یه‌کم قوه‌ی تخیلمون رو به کار ببندیم، هنوزم می‌شه تجسم کرد اون روزها که این خیابون پر از رونق بوده، چه هیاهویی داشته. اگر مثل من آدمی باشین که حفظ میراث فرهنگی شهرمون براتون دغدغه‌ست، احتمالا در حین اینکه از تماشای این خیابون لذت می‌برید، با گلویی پر بغض این مسیر رو تموم می‌کنید. فکرشو بکن یکی پیدا شه بیاد دستی به سر و روی این سینماها بکشه و برشون گردونه به زندگی‌. مثلا یه‌سریاشون می‌تونن با پخش فیلم‌های موفق قدیمی ایران، روزهای خوش یه نسل رو به یادش بیارن و اون یکی فیلم‌های روز رو پخش کنه. یکی‌شون موزه و اون یکی ها محلی برای گردهمایی سینمایی‌ها یا آموزشگاه سینمایی و حتی پلاتو و یا کافه سینما بشن. وقتی سینماها راه افتاد، کم‌کم مغازه‌های اطرافش اعیون‌سازی بشن. یعنی ساختمون‌های قدیمی‌شون بازسازی بشن و به جای انباری و لوسترفروشی تبدیل بشن به آرتشاپ و کافه و گالری و کتابفروشی یا فروشگاه آلات موسیقی و هر چیزی که ذوق و امید رو تو دل مردم بکاره. بعدش یکی بیاد و روی نورپردازی خیابون کار کنه و لاله‌زار دوباره بشه لاله‌زار قدیم. مسیرمون از خیابون لاله‌زار نو ( لاله‌زار شمالی) نرسیده به خیابون منوچهری و با دیدن سر در سینما کریستال شروع می‌شه.

گذر اکتورهاعکس چی: پانته آ غلامی

سینما کریستال آدرس: خیابان لاله زار نو، نرسیده به خیابان منوچهری این سینما هم‌سن و سال سینما لاله بوده و فیلم‌های هنری پخش می‌کرده. هنوز هم اگه خوب دقت ‌کنی، می‌تونی بقایای پوستر یه‌سری فیلم‌ها رو روی تابلوی سر در سینما ببینی. سینمای بعدی یکی از زیباترین سینماهای این خیابونه که هنوزم میشه با چراغ‌های نئونی روشن تصورش کرد.

گذر اکتورهاعکس چی: پانته آ غلامی

سینما رودکی آدرس: خیابان لاله زار نو، بالاتر از خیابان جمهوری سینما رودکی یا همون متروپل پیش از انقلاب، از ساخته‌های معمار معروف اون روزهای تهران یعنی وارطان هوانسیانه که سال ۱۳۲۵ با فیلم «نگهبان مبارز» فعالیتش رو شروع می‌کنه. این سینمای زیبا دقیقا ۱۰ سال پیش درش برای همیشه بسته شد و ازش فقط یه تابلو موند تا هربار بهش نگاه کنیم غصه بخوریم که چرا کسی دلش به حالش نسوخت. سال ۹۲ وقتی مسعود کیمیایی این سینما رو برای لوکیشن فیلم متروپل‌ انتخاب کرد، کیوان مقدم طراح صحنه‌ی فیلم دستی به سر و روش کشید و مرمتش کرد تا آماده‌ی فیلمبرداری بشه. قبل از اینکه ادامه بدید، پیشنهاد‌ می‌کنم از این نوشیدنی‌فروشی‌های دوره‌گرد نزدیکای کوچه مهران و برلن یه لیموناد بخرید تا ادامه‌ی پیاده‌روی تو هوای گرم براتون دلپذیرتر بشه.

گذر اکتورهاعکس چی: پانته آ غلامی

سینما ایران آدرس: خیابان لاله زار، پایین تر از کوچه برلن مخاطب این سینما بیشتر طبقه‌ی مرفه بوده و نمای متفاوت فلزیش خیلی خاص به نظر می‌رسه. قدیمی‌ها می‌گن یه محوطه‌ی باغ‌مانند داشته که مخصوص تماشای فیلم تو فصل تابستون بوده. اون موقع‌ها که بیشتر سالن‌ها وسایل خنک‌کننده و تهویه نداشتن، سالن تابستونی جزو‌ مزایای یه سینما به شمار می‌اومده. فکرشو بکن تماشای فیلم زیر سقف آسمون پرستاره و تمیز اون روزهای تهران چه حالی داشته!

گذر اکتورهاعکس چی: پانته آ غلامی

سینما لاله آدرس: خیابان لاله زار، پایین تر از کوچه برلن سینما لاله که قبلنا به سینما رکس شناخته می‌شده، روزگاری جزو سینماهای فاخر خیابون لاله‌زار بوده. گفته می‌شه اول مهر ۱۳۲۴ افتتاح می‌شه و دو طرف ورودیش مثل خیلی از سینماهای قدیمی دیگه چندتا ویترین عکس و سالن انتظارش پر از آینه‌کاری‌های خیلی زیبا بوده و ستون‌های بلندی داشته شبیه به دکور فیلم‌های تاریخی. راستی این سینما سال ۱۳۷۲ تعطیل شد.

گذر اکتورهاعکس چی: پانته آ غلامی

تئاتر تهران آدرس: میدان امام خمینی، خیابان لا‌له‌زار، رو به روی کوچه بوشهری می‌دونم که برنامه‌مون سالن‌های سینما بود و سالن‌های سینما تو این خیابون بیشتر از این حرفاست. ۱۶ تا سالن سینما و ۶ تا سالن تئاتر تو یه خیابون اصلا شوخی نیست. اما می‌خوام آخر مسیر امروزمون یکی از سالن‌های تئاتر که سردرش باعث می‌شه چند دقیقه‌ای میخکوب بشین رو هم باهم ببینیم. دارم راجع به تئاتر تهران یا همون نصر حرف می‌زنم. همون که سردرش تندیس یه زنه. این تماشاخونه که یکی از مهم‌ترین سالن‌های تاریخ تهرانه، بخشی از مجموعه‌ی گراندهتل بوده و گفته می‌شه اولین تئاترهای سیاسی ایران اینجا اجرا می‌شده. سال ۸۱ ثبت ملی شده، ولی هیچ اتفاق مثبت دیگه‌ای براش نیفتاده و همچنان خاموش وسط مغازه‌های دیگه سعی می‌کنه از چشم‌ها خودش رو قایم کنه.

گذر اکتورهاعکس چی: پانته آ غلامی

بعد از پایان مسیر چند قدمی راه مونده تا برسید به میدون امام خمینی(ره). میدون رو رد کنید و برید سراغ خیابون باب همایون و از غرفه‌های خوراکی، خوراکی مورد علاقه‌تون رو انتخاب کنید تا خستگی مسیر از تنتون در بیاد. اگر هم دم غروب این مسیر رو تموم کرده باشید، احتمالا کنار غرفه‌های باب همایون شانس این رو دارید تا کافه فولکسی‌ها رو هم ببینید. در آخر اگر بخوایم کل هزینه‌های این مسیر رو با هم برآورد کنیم تقریبا می‌شه نهایتا دو تا نوشیدنی که روی هم میانگین ۱۰هزار تومن برامون هزینه داره و یه غذای خیابونی هم میانگین ۱۰هزار تومن و کل این تور با نهایتا ۲۰هزار تومن تموم میشه. با همین هزینه کم می‌تونیم یه روز مفید رو بگذرونیم.👣

منتشر کنندهپیاده‌چی پانته آ غلامی
  • خیابان لاله زار
  • مترو؛ خط ۱ ایستگاه سعدی
  • جای پارک به سختی
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
Loading...
مسیریابی

نظرات

بدون نظر
هنوز هیچ نظری ثبت نشده

مطالب مرتبط