گزارشی از تئاتر آئورا

سه‌گانه‌ی سوفوکل در تالار مولوی
خیابان انقلاب، ابتدای خیابان ۱۶ آذر، شماره ۱۶، جنب کلینیک دانشگاه تهران
گزارشی از تئاتر آئوراعکس چی: سروش شهلا

نمایشنامه‌نویس و تراژدی‌نویس یونانی «سوفوکل» نمایشنامه‌های متعددی داره که مشهورترین تراژدی‌های او در مورد شخصیت‌های ادیپ و آنتیگونه‌ست. سه تا از این نمایشنامه‌ها که شامل «ادیپ شهریار»، «ادیپ در کولونوس» و «آنتیگونه» میشه به نمایشنامه‌های تبای معروف شدن و اجراهای متفاوتی هم از این نمایشنامه‌ها روی صحنه رفته که هر کدوم براساس متن متفاوت و به شیوه‌ای خاص اجرا شدن که نقطه تمایز اونها نیز همینه.

گزارشی از تئاتر آئوراعکس چی: سروش شهلا

این نمایشنامه‌ها که در تبس اتفاق می‌افته، مربوط به داستان ادیپ میشه، او که پدر و مادرش رو نمی‌شناخته، باعث مرگ پدرش لائوس میشه. بعد از اینکه به فرمانروایی تبس میرسه با ملکه‌ی بیوه اونجا که مادرش بوده ازدواج می‌کنه! و صاحب فرزندانی میشه و به همین خاطر خانواده‌ی او محکوم به فنا میشن. بعد از سالها فرمانروایی ادیپ در تبس، شهر گرفتار طاعون میشه و علت این بدبختی و فلاکت رو خودش می‌بینه و در نهایت چشمای خودش رو کور می‌کنه! این داستان در ادیپ شهریار بازگو میشه.

گزارشی از تئاتر آئوراعکس چی: سروش شهلا

ماجرای سفر ادیپ بعد از کور شدن به همراه دخترانش آنتیگونه و ایسمنه در «ادیپ در کولونوس» روایت میشه و داستان «آنتیگونه» مربوط به دفن جسد برادر و مرگ آنتیگونه میشه. نمایشنامه‌ی «آئورا» که اقتباسی از نمایشنامه تبایه، نوشته و درماتوژی شده‌ی محمدحسین مجد طاهری‌ست که کارگردانی نمایش هم به عهده اوست. متنی که داستان هر سه بخش رو به اختصار ولی گویا بیان میکنه و خیلی خوب اونها رو بهم مرتبط کرده.

گزارشی از تئاتر آئوراعکس چی: سروش شهلا

وقتی وارد سالن میشید نمایش شروع شده و شما با حرکات و اصوات یکی از بازیگران روبرو میشید. مشاجره یوکاسته و لائوس بر سر فرزنددار شدن و فاش شدن ماجرا توسط کرئون و در نهایت کوری ادیپ، مرگ یوکاسته و آنتیگونه. وقتی این متن خوب با موسیقی و حرکت همراه بشه کامل تر هم میشه، چیزی که در آئورا شاهد اون هستید.

گزارشی از تئاتر آئوراعکس چی: سروش شهلا

حرکات بدنی بازیگران که گویای حس و احوال درونی آنها در موقعیت‌های مختلف داستانه، به انتقال بهتر مفاهیم کمک کرده. بازیگران این نمایش علاوه‌بر بازی و بیان دیالوگ‌ها و حرکت، مشغول نواختن آلات موسیقی هم هستن. اونها از ویولن، ترومپت، آکاردئون، طبال و هارمونیوم برای نواختن موسیقی استفاده می‌کنن و به‌خاطر اون تندیس بهترین طراحی موسیقی رو دریافت کردن.

گزارشی از تئاتر آئوراعکس چی: سروش شهلا

یکی از بهترین قسمت‌های نمایش آواهاییه که خونده و ادا می‌شه. این آواها از متون مذهبی مانند کتاب عهد عتیق و جدید، معانی قرآنی، گات‌ها، شکست کلمات، هجاها و آوازهای فولکلور انتخاب شده که توسط بازیگران اجرا می‌شن. بازیگران نمایش امید اشرفی مقدم، شبنم دادخواه، نگار سلحشور، فاطمه سوهانی، علیرضا شریفی، ماکان محمودی هستن.

گزارشی از تئاتر آئوراعکس چی: سروش شهلا

این نمایش در بیست‌و‌دومین جشنواره تئاتر دانشگاهی برنده تندیس جشنواره و جایزه اول بازیگری زن برای شبنم دادخواه شده و تندیس بهترین عکس رو نیز دریافت کرده.

گزارشی از تئاتر آئوراعکس چی: سروش شهلا
منتشر کنندهپیاده‌چی سارا نجفی
 • تاریخ رویداد از پنج شنبه، ۱۳ تیر ۹۸ تا چهارشنبه، ۰۹ مرداد ۹۸
 • امروز 20:30 تا 21:40
  شنبهتعطیل است
  یکشنبه20:30 تا 21:40
  دوشنبه20:30 تا 21:40
  سه شنبه20:30 تا 21:40
  چهارشنبه20:30 تا 21:40
  پنج شنبه20:30 تا 21:40
  جمعه20:30 تا 21:40
 • قیمت بلیت 30000 تومان
 • خرید بلیت
 • مترو؛ خط ۴ ایستگاه میدان انقلاب اسلامی
 • جای پارک به سختی
Loading...
مسیریابی

نظرات

بدون نظر
هنوز هیچ نظری ثبت نشده

مطالب مرتبط