جذاب ترین مکان‌های تفریحی اطراف تهران

گاهی وقت‌ها لازم است کمی از شهر و شلوغی آن دور شویم و زمانی را در سکوت و البته هوای پاک‌تر خارج شهر بگذرانیم. در اطراف تهران پارک‌های جنگلی و روستاهایی وجود دارند که می‌تواند در یک روز تعطیل و برای تفریح یک روزه مقصد مناسبی باشند. در این مطلب با چندتا از بهترین مکان های تفریحی اطراف تهران آشنا خواهید شد.

 

پارک جنگلی سرخه حصار

حدود دویست سال پیش در زمان سلطنت قاجار، جاجرود مکانی برای تفرج و شکارگاه سلطنتی آقامحمدخان بود. بعدها در زمان فتحعلی‌شاه هم مناطق «خُجَیر» و «سرخه‌حصار» به آن اضافه شد. در سال ۱۳۵۸ این منطقه تحت نظر سازمان ملی محیط زیست، به «پارک ملی سرخه‌حصار» تبدیل شد.

این پارک ملی که جزو بزرگترین پارک‌های تهران است، یکی از قدیمی‌ترین مناطق حفاظت‌شده در جهان است. زیبایی اصلی آن جاده‌ی جنگلی پر پیچ‌وخمی است که از بین درختان انبوه کاج و سرو می‌گذرد.


اطلاعات بیشتر درباره‌ی پارک جنگلی سرخه حصار


پارک جنگلی سرخه حصار
پارک جنگلی سرخه حصار

پارک جنگلی تلو

به فاصله‌ی نیم ساعت از تهران، در شرقی‌ترین نقطه‌ی شرق تهران پارک جنگلی و سرسبز تلو با منظره‌ای فوق‌العاده به سد لتیان و کوه‌های البرز قرار دارد.

تلو جنگلی از درخت‌های سوزنی‌برگ است که در هر فصلی سرسبزند. ترکیب درخت‌ها و کوه‌ها و آسمان آبی و نزدیکی به کوه‌های البرز، منظره‌ی چشم‌نواز و فوق‌العاده‌ای ساخته‌اند که باید به این منظره سد لتیان را هم اضافه کرد. جاده‌ای از پارک تا حوالی سد وجود دارد اما دسترسی تا خود سد امکان‌پذیر نیست.


اطلاعات بیشتر درباره‌ی پارک جنگلی تلو


پارک جنگلی تلو
پارک جنگلی تلو

روستای افجه

روستای افجه یکی از روستاهای بخش لواسانات در شهرستان شمیرانات استان تهران است که به دلیل واقع شدن در منطقه‌ای کوهستانی طبیعت و آب و هوای متفاوتی دارد.

بافت این روستا که از مناطق زیبای اطراف تهران است، از خانه‌های ویلایی و خانه‌باغ‌ها تشکیل شده است. البته بخش سنتی روستا هم هنوز به چشم می‌خورد. با کمی کنجکاوی در کوچه پس‌کوچه‌های روستا، تصاویر زیبایی از بافت سنتی روستا خواهید دید.


مسیر لواسان و کشف روستای افجه


روستای افجه
روستای افجه

پارک جنگلی خرگوش‌دره

در دهه‌ی ۴۰ در اطراف تهران محوطه‌های بزرگى نهال‌کارى شدند تا به پایدارى و تصفیه‌ی هواى تهران کمک کنند. حالا بعد از گذشت چندین سال همان زمین‌هاى بزرگ‎ پر از درخت‌های انبوه شده‌اند که پارک جنگلى خرگوش‌دره نیز یکى از آن‌هاست.

بیشتر درخت‌هاى خرگوش‌دره کاج هستند که خیلى منظم و خط‌کشى شده کنار هم قرار گرفته‌اند. در قسمت‌های خالی بین آن‌ها سرویس بهداشتى و سکوهایی برای نشستن، بازى کردن و چادر زدن قرار دارد.

این پارک جنگلی مى‌تواند لوکیشن خوبى براى عکاسى مخصوصاً در زمستان باشد که ممکن است پوشیده از برف باشد. به خاطر وسعت زیاد و فاصله‌اش از محیط شهرى پیشنهاد مى‌کنیم همراه چند نفر به اینجا سر بزنید.


اطلاعات بیشتر درباره‌ی پارک جنگلی خرگوش‌دره


پارک جنگلی خرگوش‌دره
پارک جنگلی خرگوش‌دره

پارک جنگلی شیان

به عنوان یکی از بزرگترین پارک‌های جنگلی تهران، شیان محیط وسیع و سرسبز و آلاچیق‌های زیادی دارد که برای پیک‌نیک کردن با خانواده و دوستان و تفریح یک روزه در اطراف تهران مناسب است و به خاطر فضای باز، جای خیلی خوبی برای بازی‌ها و ورزش‌های گروهی مثل وسطی و والیبال و بدمینتون است. جدا از این‌ها مسیرهای مختلف این پارک جنگلی، آن را به جای مناسبی برای پیاده‌روی هم تبدیل می‌کند.


اطلاعات بیشتر درباره‌ی پارک جنگلی شیان


پارک جنگلی شیان
پارک جنگلی شیان

روستای وردیج و واریش

شاید باورتان نشود که درست بیخ گوش تهران در غرب، دو روستا هست که به خاطر موقعیت کوهستانی‌شان، هوای پاک و خنکی دارند و حتی در زمستان‌ها انقدر سرد می‌شوند که تقریباً خالی از سکنه هستند.

اگه وارد روستای وردیج نشوید و به راهتان ادامه دهید به منطقه‌ای می‌رسید که به «ارواح سنگی» یا «آدمک جیان» معروف است. این همان کوه‌های سنگی است که لوکیشن خیلی از فیلم‌ها بوده است. علت نام‌گذاری این کوه‌ها سنگ‌هایی شبیه جمجه‌ی انسان و بدن جانورهای وحشی است که افسانه‌های زیادی هم درباره‌شان شنیده می‌شود.


اطلاعات بیشتر درباره‌ی روستای وردیج و واریش


کوه‌های روستای وردیج و واریش
کوه‌های روستای وردیج و واریش

پارک جمشیدیه

پارک جمشیدیه در یکی از شمالی‌ترین نقاط تهران قرار دارد و برای پیک‌نیک و عکاسی مناسب است. این پارک به خاطر موقعیت و طراحی خاصش، حال‌وهوای متفاوتی با بقیه پارک‌های تهران دارد. با قدم‌زدن در جمشیدیه می‌شود از هیاهوی شهر دور شد و به سکوت و آرامش کوه پناه برد.


اطلاعات بیشتر درباره‌ی پارک جمشیدیه


پارک جمشیدیه
پارک جمشیدیه


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.