تفریح در تهران: ۱۷ پیشنهاد هیجان انگیز

در تهران چه تفریحاتی می‌توان کرد؟

تهران بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهر ایران است. با گسترش این شهر، طبیعتاً میزان تقاضا برای تفریحات تهران نیز در آن بیشتر است. در تهران مکان‌های تفریحی بسیار زیادی وجود دارد که سعی می‌کنیم به تعدادی از آن‌ها اشاره کنیم و سپس به تفریحات جدیدی که پیاده پیشنهاد می‌کند بپردازیم.


۱- گشت و گذار در بازار تهران

بازار بزرگ تهران آنقدر وسعت و سابقه و اهمیت دارد که حتی گشتن و دیدن آن می‌تواند یکی از تفریحات تهران باشد که هم تهرانی‌ها و هم کسانی که از تهران دیدن می‌کنند باید آن را تجربه کنند. جدای از جنب و جوش همیشگی بازار، دیدن معماری زیبای بخش‌هایی از آن می‌تواند بسیار جالب باشد.

با توجه به شواهد و مدارک موجود، پایه‌ى اولیه‌ی بازار در دوره‌ی شاه طهماسب صفوى گذاشته شده است. در زمان فتحعلى شاه قاجار بازار به سمت شمال غرب و غرب توسعه یافت. به‌طورى که به تدریج حد فاصل بین ارگ و مسجد جامع به بخش پررونق بازار تبدیل شد. در دوره‌ی ناصرالدین‌شاه به تعداد راسته‌ها و رسته‌هاى بازار اضافه شد و تعدادى سرا و تیمچه هم ساخته شد.

همانند همه‌ی بازارهاى تاریخى، هر کدام از راسته‌ها، سراها و تیمچه‌هاى بازار تهران به صنف خاصى اختصاص دارد.

اطلاعات بیشتر درباره‌ی بازار بزرگ تهران

بازار بزرگ تهران
بازار بزرگ تهران

۲- باغ گیاه‌شناسی: کامل‌ترین باغ گیاه‌شناسی ایران

باغ «هرباریوم» یا باغ‌موزه‌ی گیاه‌شناسی ملی ایران با وسعت ۱۴۵ هکتار در منطقه‌ی چیتگر تهران زیر نظر موسسه‌ی تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور اداره می‌شود. عملیات احداث این باغ دیدنی در سال ۱۳۴۷ پایه‌ریزی شد و حالا در این باغ بیش از ۴۰۰۰ گونه‌ی گیاهی بومی و غیربومی وجود دارد. در حال حاضر این «هرباریوم» بزرگ‌ترین و کامل‌ترین باغ گیاه‌شناسی ایران است که  از بزرگ‌ترین هرباریوم‌های خاورمیانه هم محسوب می‌شود.

بازدید از باغ گیاه‌شناسی می‌تواند یکی از سوژه های مفید تفریح در تهران باشد، چرا که با تنوع بسیار زیادی از گونه‌های گیاهی آشنا خواهید شد و از فضای بزرگ و زیبای آن به خصوص در فصل بهار لذت خواهید برد.

اطلاعات بیشتر درباره‌ی باغ گیاه‌شناسی ملی ایران

باغ گیاه شناسی ملی ایران
باغ گیاه شناسی ملی ایران

۳- باغ پرندگان : تهران زمانی ۱۴۰ گونه پرنده داشت!!

باغ پرندگان تهران که در دل پارک جنگلى لویزان طراحى شده است، یکى از فضاهاى مناسب تهران براى تفریح و آشنایى بیشتر با پرندگان است. تهرانى که زمانى ١۴٠ گونه پرنده در آن زندگى می‌کردند و به خاطر آلودگى‌هاى محیط زیست مجبور به ترک این شهر شدند.

از شاخصه‌هاى باغ، فضاسازى منحصربه‌فرد آن است. مسیرهاى پیچ‌درپیچ که با گل‌ها و درختانی زیبا تزئین شده‌اند. همین‌طور برکه‌هاى کوچک و بزرگ با پل‌هاى چوبى که روى آنها ساخته و زیبایى باغ را دوچندان کرده‌اند. شما در این باغ انواع ماکیان، گنجشک‌سانان، پرنده‌هاى شکارى، فلامینگو، شترمرغ و… را مشاهده می‌نمایید.

اطلاعات بیشتر درباره‌ی باغ پرندگان تهران

باغ پرندگان تهران
باغ پرندگان تهران

۴- اسکیت روی یخ: در پاتیناژ آرامیس

اینجا می‌توانید اسکیت را تجربه کنید، ولی اسکیت روی یخ. این ورزش که به پاتیناژ شناخته می‌شود، یکی از تفریحات هیجان‌انگیز است که می‌توانید آن را در مجموعه‌ی آرامیس امتحان کنید. تمام تجهیزات مثل کلاه ایمنی و زانوبند و مچ‌بند در اینجا وجود دارد و حتماً باید از آن‌ها استفاده کنید تا به مشکلی برنخورید.

اطلاعات بیشتر درباره‌ی پاتیناژ آرامیس

پاتیناژ آرامیس
پاتیناژ آرامیس

۵- اتاق فرار: از تفریحات تهران همراه چاشنی معما

اسکیپ روم‌ها چند سالی است که در ایران هم باز شده‌اند و تفریح جدیدی برای کسانی شده‌اند که از هیجان لذت می‌برند. اولین اتاق فرار در ژاپن و در سال ۲۰۰۷ توسط جوانی به نام «تاکاکو» افتتاح شد. بعد از آن در اروپا و آمریکا گسترش پیدا کرد و حالا به ایران هم رسیده.

روال کار اتاق فرار بر این است که در این بازی، شما در فضایی شبیه‌سازی‌شده و با داستانی معمایی که مطرح می‌شود، باید به دنبال سرنخ‌ها بگردید و معما را حل کنید. زمان محدود است و هر لحظه ممکن است کار از کار بگذرد. باید تمام تلاشتان را بکنید تا بتوانید معماها را حل کنید و از آن اتاق فرار کنید. این بازی گروهی، برای کسانی که به دنبال هیجان و گاهی هم کمی ترس هستند، می‌تواند بسیار جذاب باشد.

در اینجا فهرستی از بهترین اسکیپ روم‌ها در تهران را معرفی کرده‌ایم.

اسکیپ روم تابوت
اسکیپ روم تابوت

۶- رویا پارک: تفریح با خطای دید!!

در رویا پارک یا تم پارک رویا، دکورهای جالبی ساخته شده که با استفاده از خطای دید، در زوایا و فواصل مشخصی، می‌شود عکس‌های بامزه‌ای گرفت. رویا پارک بخش‌های مختلف با دکورهای متفاوتی دارد که سر زدن به آن می‌تواند جالب و مفرح باشد. البته بهتر است که در روزهای وسط هفته به اینجا سر بزنید، چون شاید در روزهای آخر هفته برای عکس گرفتن ناچار باشید کمی در صف بمانید.

اطلاعات بیشتر درباره‌ی رویا پارک

رویا پارک
رویا پارک

۷- خانه‌موزه‌ها: خانه‌های قدیمی را از نزدیک ببینید

در تهران خانه‌های بسیاری از مشاهیر تبدیل به موزه شده که سر زدن به آن‌ها چند حسن دارد. اول آن که معماری و سبک خانه‌های قدیمی را از نزدیک خواهید دید. تجربه‌ای که این روزها امکان برخورد با آن کمتر پیش می‌آید. دوم آن که بازدید از خانه‌موزه‌ها این امکان را به مخاطب می‌دهد که با صاحبخانه به شکلی دیگر آشنا شود. از منظری شخصی‌تر و خصوصی‌تر.

در مجموعه‌ای که قبلاً تهیه کرده‌ایم می‌توانید تعدادی از خانه‌موزه‌های تهران و اطلاعات مربوط به آن‌ها را ببینید.

خانه‌موزه مدرس
خانه‌موزه مدرس

۸- بیلیارد هتل لاله: بیلیاردی برای خانواده ها

بیلیارد ورزش و بازی تفریحی و سرگرم‌کننده‌ایست که می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای اوقات فراغت باشد. البته شاید بسیاری از باشگاه‌های بیلیارد محیط مناسبی برای حضور خانوادگی نداشته باشند و البته امکان حضور همزمان خانم‌ها و آقایان در آن‌ها وجود ندارد. در بیلیارد هتل لاله در تهران اما این امکان وجود دارد که هم خانم‌ها و هم آقایان از آن استفاده کنند.

اطلاعات بیشتر درباره‌ی بیلیارد هتل لاله

بیلیارد هتل لاله تهران
بیلیارد هتل لاله تهران

۹- زیپ لاین: مکان تفریحی با طعم غلیظ هیجان

زیپ لاین هم یکی دیگر از تفریحات و سرگرمی‌هایی است که برای کسانی که به دنبال هیجان هستند می‌تواند یکی از گزینه‌ها باشد. طنابی بلند از یک سر تا سر دیگر، فضایی مانند فاصله‌ی دو کوه را به یکدیگر متصل می‌کند و از طریق این طناب، می‌توان در ارتفاع این مسافت را طی کرد که هیجان بسیاری دارد. زیپ لاین توچال در بام تهران یکی از این مکان‌هاست و در آن دو نفر همزمان نیز می‌توانند زیپ لاین را تجربه کنند.

اطلاعات بیشتر درباره‌ی زیپ لاین بام تهران

زیپ لاین توچال در بام تهران
زیپ لاین بام تهران

۱۰- گیم نت آتاری باز: گذر زمان را فراموش کنید

اگر یادتان باشد سال‌ها پیش که کنسول‌های بازی اینقدر فراوان نبود. بچه‌ها به کلوپ‌های بازی می‌رفتند و سگا و بعدتر هم پلی‌استیشن بازی می‌کردند. کمی بعدتر با پیشرفت تکنولوژی، سر و کله‌ی گیم‌نت‌ها پیدا شد که مدتی حسابی پرطرفدار بود.

حالا در مجتمع آ.اس.پ می‌توانید سری به گیم‌نت آتاری‌باز بزنید و از بازی‌های کامپیوتری جدید لذت ببرید. در آتاری‌باز می‌توانید واقعیت مجازی (VR) را هم تجربه کنید.

اطلاعات بیشتر درباره‌ی گیم‌نت آتاری‌باز

گیم نت آتاری باز در مجتمع آ.اس.پ
گیم‌نت آتاری‌باز در مجتمع آ.اس.پ

۱۲- بانجی جامپینگ توچال: تفریحی با حد نهایی هیجان

سکوی پرش توچال ۳۲ متر ارتفاع دارد. یعنی چیزی در حدود ارتفاع یک ساختمان ۹ طبقه. بعد از پوشیدن لباس مخصوص و هارنس، کمربند مخصوصی که به مچ‌ و ران پا و لگن وصل می‌شود، باید از پله‌ها بالا بروید تا به طبقه‌ی آخر برسید. وقتی رسیدید، طناب قرمزرنگ پرش به هارنستان وصل می‌شود و آماده‌ی پرش می‌شوید. در آن لحظه انتخاب با خودتان است که کسی برای پرش هُلتون بدهد یا خودتان بپرید، و این یعنی اوج هیجان.

اطلاعات بیشتر درباره‌ی بانجی جامپینگ توچال


۱۳- سورتمه تهران: سرعت در پیچ و خم کوهستان

وقتى نزدیک سورتمه می‌شوید صداى جیغ و فریاد آدم‌هایى که سوار سورتمه‌اند را خواهید شنید. صداى هیجان بقیه، هیجان شما را نیز تحریک خواهد کرد. سورتمه آرام به نقطه اوجش می‌رسد و بعد با سرعت پایین می‌آید. خودتان را برای پیچ‌هاى ناگهانى آماده کنید، چون هر لحظه احساس خواهید کرد که به پایین پرت می‌شوید.

اطلاعات بیشتر درباره‌ی سورتمه تهران

سورتمه تهران
سورتمه تهران

۱۴- پرواز با پاراگلایدر بر فراز تهران

سوار ماشین آفرود می‌شوید تا به نقطه‌ی تیک‌آف در قله‌ی کوه برسید. بعد از آموزش‌های اولیه و پوشیدن تجهیزات مورد نیاز، حالا برای پرواز با پاراگلایدر در آسمان آماده‌اید. لذت پرواز برای کسانی که از چنین تفریحات هیجان‌انگیزی لذت می‌برند آماده است. اگر مشتاق شده‌اید جزئیات بیشتری از آن بدانبد یا این تفریح را امتحان کنید تجربه‌ی پرواز با پاراگلایدر بر فراز تهران را ببینید.

پرواز با پاراگلایدر بر فراز تهران
پرواز با پاراگلایدر بر فراز تهران

۱۵- بازی عملیات مافیایی در آوا سنتر

تصور کنید قرار است که یک معمای مافیایی را حل کنید و زمین بازی‌تان به جای یک اتاق، جایی به وسعت یک مرکز خرید باشد. در بخش‌هایی از بازی لازم است با هم‌تیمی‌هایتان از طریق بی‌سیم در ارتباط باشید حتی شاید لازم باشد کمی چینی حرف بزنید. در این بازی عملیات را به سرانجام برسانید و حسابی تفریح کنید.

جزئیات بیشتر تجربه‌ی بازی عملیات مافیایی در آوا سنتر را ببینید و به راحتی برای چند ساعت عضوی از تیم این تفریح هیجان‌انگیز باشید.

بازی عملیات مافیایی در آوا سنتر
بازی عملیات مافیایی در آوا سنتر

۱۶- بازی رومیزی: هیجان جمعی را تجربه کنید

قبلاً درباره‌ی بازی‌های رومیزی و هیجانشان گفتیم. ولی اگر دوست دارید تا با عده‌ی دیگری حسابی تفریح کنید و هیجانتان را تخلیه کنید ولی همبازی ندارید، می‌توانید در تجربه‌های بازی رومیزی پیاده شرکت کنید و با افراد جدید آشنا شوید و از بازی در کنار یکدیگر لذت ببرید.

تجربه‌ی بازی های رومیزی نقش آفرینی DnD

تجربه‌ی بازی دسته جمعی با بردگیم های روز دنیا

تجربه بازی نقش آفرینی dnd در پیاده
تجربه‌های بازی در پیاده

۱۷- تفریحات جدید تهران: تا به حال تجربه‌اش کردی؟

"<yoastmark

این‌ها نمونه‌هایی از مکان‌های تفریحی در تهران است که می‌توانید سراغشان بروید. در کنار این تفریحات، تفریحات جدیدی هم هستند که می‌توانند جایگزین تفریحات تکراری و ملال‌آور شوند. مثلاً این که یک روز باریستایی و کار در کافه را تجربه کنید. یا راه بیفتید و به کمک یک راهنما، در بافت قدیمی شهر قدم بزنید و درباره‌ی تهران به زبان انگلیسی صحبت کنید. یا اینکه یک روز بروید و عطر شخصی خودتان را بسازید.اما پیشنهاد ما امتحان کردن تفریحات جدیدی است که پیاده ارائه کرده است. ایده‌هایی متنوع از تفریحات که شکل جدیدی از تفریح در تهران را به وجود آورده است.

این تفریحات در دسته‌بندی متفاوتی مثل «دیدنی و گشتنی»، «آشپزی و خوراکی»، «هنری و فرهنگی» و «ورزش و سرگرمی» دسته‌بندی شده است که می‌توانید با توجه به علاقه و سلیقه‌تان سراغشان بروید و تفریحات جدیدی در تهران را تجربه کنید.

شما برای تفریح چه گزینه‌ی جذاب و جدیدی دارید؟ در کامنت برایمان بنویسید تا این فهرست بیشتر و بیشتر شود.


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.