راهنمای عکاسی خیابانی

اگرچه اگر بخواهیم مفصل و کامل درباره‌ی عکاسی خیابانی حرف بزنیم، می‌توانیم به موضوعات زیادی اشاره کنیم و مثنوی هفتاد من کاغذ بنویسیم، ولی در این مقاله سعی می‌کنیم تا عکاسی خیابانی را که یکی از سبک‌های شناخته‌شده و پرطرفدار عکاسی است، با به طور کلی معرفی کنیم. و ایده‌هایی برای شروع این سبک از عکاسی برای تازه‌کاران ارائه دهیم.

عکاسی خیابانی یا عکاسی شهری چیست؟

بسیاری از عکاسان از لقب «عکاس خیابانی» چندان دل خوشی ندارند. آن‌ها معتقدند که عکاسند.

اولین چیزی که با شنیدن عکاسی خیابانی به ذهن می‌آید، تصویر عابری است که بی‌خبر در حال عبور از خیابان است. اگرچه این تصویر هم قطعاً بخش مهمی در تعریف این سبک از عکاسی است، اما فقط بخشی از آن است و می‌تواند دچار تعریف ناقصی از آن شود.

عکاسی خیابانی شکلی از ثبت لحظه‌های زندگی و حال طبیعی انسان است. راهی برای نشان دادن محیط اطراف و ارتباط عکاس با آن محیط. عکاس یک جزء از کلی که مشاهده می‌کند را انتخاب می‌کند تا بتواند خال و هوای چیزی که در ذهن دارد را به مخاطب نشان دهد.

نیازی نیست که حتماً افراد در این عکس‌اه حضور داشته باشند تا بتوان نام عکاسی خیابانی بر آن گذاشت. لزومی ندارد که حتماً در شهر و کوچه و بازار باشد. محل این عکس‌ها تا زمانی که دستکاری نشده و در پی ثبت وقایع طبیعی است، می‌تواند هرجایی باشد، چه در یک پیک‌نیک خانوادگی، چه وسط یک خیابان شلوغ.

عکاسی خیابانی عمومی‌ترین و در دسترس‌ترین شکل عکاسی است. هرکسی می‌تواند سراغش برود. به دوربین گران‌قیمت نیازی نیست، به استودیوی بزرگ و تجهیزات نور و مدل‌های زیبا نیازی نیست. همه‌ی افراد محتوایی یکسان در اختیار دارند و این دید متفاوت آدم‌هاست که مشخصی می‌کند چه در این میان چه چیزی ثبت شود.

عکاسی خیابانی
عکاسی خیابانی

تجربه‌ی گشت عکاسی شهری در تجریش


بر ترس خود غلبه کنید

برای شروع و برای کسانی که تازه می‌خواهند عکاسی خیابانی کنند، ممکن است کمی مضطرب باشید و از نگاه عابران که شما را در حال عکاسی می‌بینند، کمی دستپاچه شوید. ولی با تمرین می‌توانید بر اعتماد به نفستان بیفزایید و راحت‌تر عکاسی کنید.

یکی از نکان دیگری که می‌تواند کمک بکند این است که سعی کنید تا نقطه‌ی مناسبی را پیدا کنید و صبر کنید. اگر فقط در حالی که راه می‌روید، بایستید و عکس بگیرید، زمان زیادی به خودتان نداده‌اید تا بتوانید بهترین عکس را دل آن نقطه بیرون بکشید. پس جای مناسب را پیدا کنید، و با صبر و مشاهده سعی کنید تا بهترین تصویری که می‌توانید را در آن نقطه بگیرید. اگر قرار باشد عابران نیز در عکس شما باشند، در این حالت به جای اینکه شما وارد فضای آن‌ها شوید، آن‌ها وارد فضای شما می‌شوند.

به عکاسی به عنوان بخشی از زندگی روزمره نگاه کنید. برای گرفتن عکس‌های خوب نیاز نیست که حتماً لوکیشن‌های زیبا پیدا کنید و یا حتی بیشتر از آن به شهر دیگری سفر کنید. عکاس‌های خوب، از معمولی‌ترین مکان‌ها، عکس‌های خوب درمی‌آورند. پس هرجایی می‌تواند لوکیشن شما باشد، بستگی به خلاقیت و نگاه شما دارد. حتی به عنوان تمرین می‌توانید به مکان‌هایی در اطرافتان که خیلی از مناظرشان لذت نمی‌برید بروید و تلاش کنید که در این مکان‌ها عکس‌های خوب بگیرید.

ایده‌هایی برای عکاسی

اگر دوست دارید عکاسی خیابانی کنید ولی نمی‌دانید از کجا شروع کنید و سراغ چه ایده‌هایی بروید، در زیر سعی می‌کنیم پیشنهاداتی مطرح کنیم که بتواند برای شروع ایده‌هایی را در اختیارتان بگذارد.

با نور و سایه‌ها بازی کنید

نور و سایه در هرجایی پیدا می‌شود و با کمک آن‌ها و کمی خلاقیت می‌توان عکس‌های بی‌نظیری خلق کرد. ضمناً می‌تواند کمک کند تا هویت افرادی که در عکس‌هایتان هستند ناشناخته بماند.

نور و سایه در عکاسی شهری
عکس از Ömer Diyelim
نور و سایه در عکاسی شهری
عکس از Shirren Lim

رنگ‌ها را پیدا کنید

اگر مشکلتان پیدا کردن سوژه است و کلافه شده‌اید، یکی از تمرین‌های بسیار خوب این است که یک رنگ را انتخاب کنید و تصمیم بگیرید از چیزهایی که با آن رنگ می‌بینید عکس بگیرید. مثلاً فرض می‌کنیم که رنگ زرد را انتخاب کرده‌اید. در مسیرتان چه چیزهایی به رنگ زرد می‌بینید؟ خوب به اطراف دقت کنید. سوژه‌ی زرد می‌تواند یک اتوبوس یا یک سطل زباله یا دیواری زردرنگ در پس‌زمینه‌ی عکستان باشد.

عکاسی خیابانی از رنگ ها
عکس از Sarah Choi
عکاسی شهری از رنگ ها
عکس از Jonathan Auch

سوژه را قاب بگیرید

قاب گرفتن روشی است برای جلب توجه مخاطب به سوژه‌ی اصلی. درست مثل قابی که دور یک اثر هنری وجود دارد تا باعث شود که بهتر دیده شود. اما در عکاسی این قاب صرفاً یک چهارچوب چهارگوشه نیست. می‌تواند هرچیزی باشد که از یک جهت یا بیشتر در اطراف سوژه‌ی شماست و باعث می‌شود تا نمایان‌تر شود.

عکاسی خیابانی و شهری
عکس از Giuseppe Milo
قاب بندی عکس خیابانی
عکس از Nimit Nigam

تقارن را بیابید

تقارن می‌تواند به عکستان حس نظم و هارمونی بدهد. اگرچه شاید در طول روز به چیزهای متقارن چندان توجهی نکنید، ولی می‌توانید آن‌ها را به راحتی پیدا کنید، در خیابان‌ها، پنجره‌ها، پله‌ها و سایر المان‌های شهری. حالا این المان‌های متقارن را در عکستان قاب بگیرید.

تقارن در عکاسی خیابانی
عکس از Dom Crossley
تقارن در عکاسی شهری
عکس از ands78

جادوی ویرایش را دست‌کم نگیرید

اگر فرآیند گرفتن عکس را نیمی از راه برای رسیدن به یک عکس خوب بدانیم، نیم دیگر آن ویرایش است. ویرایش خوب و درست می‌تواند از یک عکس خوب، عکسی بی‌نظیر بسازد.

البته اینکه بخواهید عکستان چقدر به واقعیت نزدیک باشد و از آن سو چقدر سورئال به نظر بیاید، نحوه‌ی ویرایش عکس را تعیین می‌کند.

برای ویرایش عکس به خصوص اگر قصد دارید با نور و رنگ بازی کنید، یکی از بهترین و کامل‌ترین و در عین حال ساده‌ترین نرم‌افزارها Adobe Lightroom است که نسخه‌های آن هم برای کامپیوتر

و هم اپلیکیشن آن برای موبایل در دسترس است که کار ویرایش را بسیار راحت و سریع می‌کند.

با یک جستجوی ساده و دیدن ویدیوهای آموزشی می‌توانید کار با این نرم‌فزار را یاد بگیرید.

قبل و بعد از ویرایش و ادیت عکس
قبل و بعد از ویرایش و ادیت عکس

این‌ها مقدماتی برای آشنایی با عکاسی خیابانی و شهری بود. در اینترنت مقالات بسیار زیادی در این زمینه وجود دارد که حتماً می‌تواند در آشنایی بیشتر با آن و استفاده از تجربیات عکاسان دیگر کمکتان کند.

پیشنهاد برای مطالعه‌ی بیشتر:

Complete Guide to Street Photography for Beginners


دست به دوربین شوید

عکاسی شهری و خیابانی هم مثل هر کاری دیگری با تمرین بیشتر، نتایج بهتر و بهتری خواهد داشت. خب به هر حال کار نیکو کردن از پر کردن است.

ولی اگر دوست دارید عکاسی شهری را در کنار افراد دیگر و با حضور یک نفر عکاس با تجربه امتحان کنید، پیاده تجربه‌هایی با موضوع عکاسی شهری دارد که در آن‌ها با گشت و گذار در شهر، با راهنمایی‌های یک عکاس باتجربه، عکاسی شهری و خیابانی را تجربه خواهید کرد.

گشت عکاسی شهری در تجریش

گشت عکاسی شهری در عودلاجان و امام زاده یحیی

عکاسی با موبایل در شهر


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.