زیپ لاین چیست؟ هیجان‌انگیز‌ترین زیپ‌لاین‌ های تهران و جهان

زیپ لاین چیست

زیپ لاین چیست؟

اگر بخواهیم خیلی ساده مکانیزم زیپ‌لاین را توصیف کنیم باید بگوئیم که یک قرقره که به یک کابل محکم (معمولاً از جنس فولاد ضدزنگ) متصل شده، دو نقطه‌ی غیرهم‌سطح را به شکل شیبدار به هم متصل می‌کند و شخص که با تجهیزات مورد نیاز به کابل آویزان شده، روی این کابل سر می‌خورد و از نقطه‌ی ابتدا به نقطه‌ی انتها می‌رسد. این تعریف شاید خیلی خشک و خسته‌کننده به نظر بیاید، ولی در عمل، زیپ‌لاین فعالیتی بسیار هیجان‌انگیز و جذاب است.اجازه بدهید کمی درباره‌ی تعدادی از زیپ‌لاین‌های مهیج تهران و جهان حرف بزنیم و به برخی جزئیات آن‌ها اشاره کنیم.

زیپ‌لاین‌های تهران

۱- زیپ‌لاین توچال

یکی از زیپ‌لاین‌های تهران در توچال و در مجموعه‌ی بام تهران است. در اینجا می‌توانید زیپ‌لاینی را به ارتفاع ۶۰ متر و با طول حدود ۱۷۰ متر تجربه کنید. همچنین این امکان را به شما می‌دهد که دو نفری این کار را انجام دهید. زیپ‌لاین توچال را در حالت‌های مختلف مثل معمولی، خوابیده و بانجی امتحان کنید که هرکدام از آن‌ها کیف خودش را دارد.


 

اسلک لاین

تجربه‌های هیجان‌انگیز در پیاده

اگر اهل هیجان و امتحان کردن تجربه‌های هیجان‌انگیز باشید، پیاده نیز در میان تجربه‌های تفریحی خود، دسته‌ای به نام تجربه‌های ورزشی و سرگرمی دارد که در آن می‌توانید تفریحاتی با موضوعات هیجان‌انگیز را تجربه کنید. پرواز در آسمان تهران با پاراگلایدر، راه رفتن روی یک تسمه با اسلک‌لاین یا بازی‌های گروهی و مهیج و بسیاری تجربه‌های دیگر می‌توانند یک روز تفریحی هیجان‌انگیز برایتان بسازد، چه بخواهید در این تفریحات به تنهایی شرکت کنید، چه با دوستانتان.

 

۲- زیپ‌لاین کماندو (پارک آب و آتش)

این زیپ‌لاین یکی از سریعترین و و طولانی‌ترین ها در تهران است. ارتفاع ۳۰ تا ۶۰ متر و طول حدود ۲۱۰ متر نمایی از پارک آب و آتش را در برابرتان قرار می‌دهد. در اینجا هم می‌توانید در چند حالت مختلف را تجربه کنید.

زیپ‌لاین پارک آب و آتش
زیپ‌لاین پارک آب و آتش

 

۳- زیپ‌لاین برج میلاد

مجموعه‌ی برج میلاد در کنار امکانات تفریحی دیگر، زیپ‌لاین را نیز به مجموعه‌ی تفریحی‌اش اضافه کرده است. طول حدود ۱۵۰ متر، ارتفاع حدود ۴۰ متر و سرعتی در حدود ۶۰ تا ۷۰ کیلومتر در ساعت، تجربه‌ای است که می‌توانید در برج میلاد آن را امتحان کنید.

زیپ‌لاین برج میلاد تهران
زیپ‌لاین برج میلاد تهران

 

۴- زیپ‌لاین دریاچه چیتگر

در اطراف دریاچه‌ی چیتگر نیز مجموعه‌های تفریحی بسیار زیادی وجود دارد که بازدیدکنندگان دریاچه می‌توانند سری هم به این تفریحات بزنند. زیپ‌لاین دریاچه‌ی چیتگر با طول حدود ۸۰ متر و ارتفاع حدوداً ۲۴ متری، منظره‌ای از دریاچه و اطرافش را به استفاده‌کنندگان از آن ارائه می‌دهد.

زیپ‌لاین دریاچه چیتگر
زیپ‌لاین دریاچه چیتگر

 

زیپ‌لاین‌های جهان

۱- زیپ‌لاین بر فراز آبشار نیاگارا در کانادا

تصور کنید که آبشار نیاگارا در کانادا را از زاویه‌ی دید یک پرنده زمانی که دارید از روی زیپ‌لاین پایین می‌آیید ببینید. مسیر ۶۷۰ متری که سرعت آن تا ۷۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و ۶۷ متر پایینتر زیر پایتان خروش آبشار نیاگاراست، هیجان‌انگیز نیست؟

هیجان‌انگیزترین زیپ‌لاین‌های جهان-کانادا
هیجان‌انگیزترین زیپ‌لاین‌های جهان-کانادا

 

۲- زیپ‌لاین در میان انبوه درختان جنگل

عبور با سرعت در بین درختان سبز و انبوه جنگل‌های کویینزلند در استرالیا، می‌تواند تجربه‌ی یکی از هیجان‌انگیزترین زیپ‌لاین‌های دنیا را بسازد. مجموعه‌ای از هفت زیپ‌لاین که شما را از میان شاخ و برگ‌های درختان انبوه با سرعت عبور می‌دهد.

هیجان‌انگیزترین زیپ‌لاین‌های جهان-استرالیا
هیجان‌انگیزترین زیپ‌لاین‌های جهان-استرالیا

تجربه‌ی پاراگلایدر در پیاده را از دست ندهید!


 

۳- طولانی‌ترین زیپ‌لاین جهان در امارات

اگرچه امارات بلندترین زیپ‌لاین (۴۴ طبقه در میان آسمان‌خراش‌های دبی) را در خود دارد، باید سراغ طولانی‌ترین  را نیز در امارات گرفت. مسیری حدوداً سه کیلومتری بر فراز دره‌ای در رأس‌الخیمه. این زیپ‌لاین در ارتفاعی در حدود ۱۶۸۰ متر بالاتر از سطح دریا آویزان است.

هیجان‌انگیزترین زیپ‌لاین‌های جهان-امارات
هیجان‌انگیزترین زیپ‌لاین‌های جهان-امارات

 

۴- زیپ‌لاین در میان کوه‌های آلپ در فرانسه

حتی تصور زیپ‌لاین در میان رشته‌کوه‌های آلپ می‌تواند هیجان را در انسان برانگیزد. در این زیپ‌لاین در ارتفاعی حدود ۳۲۳۰ متری در میان کوه‌های آلپ در فرانسه، سرعت به حدود ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و مسیر آن در زمانی حدود ۱۰۵ ثانیه طی می‌شود. سرعت بالا با نمایی از کوه‌های سفید پوشیده از برف واقعاً هیجان‌انگیز است.

هیجان‌انگیزترین زیپ‌لاین‌های جهان-فرانسه
هیجان‌انگیزترین زیپ‌لاین‌های جهان-فرانسه

 

۵- زیپ‌لاین با نمای جنگل و دریاچه در آلاسکا

ارتفاع ۳۰۰ متری که جنگل زیر پا و دریاچه در مقابل است، یکی از بی‌نظیرترین منظره‌ها را برای یک زیپ‌لاین لذتبخش می‌سازد. این زیپ‌لاین که در آلاسکا قرار دارد، این امکان را دارد که تا ۶ نفر همزمان آن را امتحان کنند که برای خانواده‌ها می‌تواند امکان بسیار جذابی باشد.

هیجان‌انگیزترین زیپ‌لاین‌های جهان-آمریکا
هیجان‌انگیزترین زیپ‌لاین‌های جهان-آمریکا

 

۶- زیپ‌لاین، از دریا تا ساحل در انگلستان

دو لاین موازی با طول ۲۵۰ متر گزینه‌ی مناسبی است تا بتوان با یک دوست مسابقه داد. این زیپ‌لاین مسیر زیبای دریا تا ساحل را طی می‌کند.

هیجان‌انگیزترین زیپ‌لاین‌های جهان-انگلستان
هیجان‌انگیزترین زیپ‌لاین‌های جهان-انگلستان

 

۷- تندترین زیپ‌لاین جهان در نپال

شاید از عنوان تندترین تعجب کرده باشید، ولی باید بگوییم این زیپ‌لاین در نپال بلندترین و شیب دارترین جهان است. کمی ترس و هیجان شاید آنقدرها ضرر نداشته باشد نه؟ اگر فکر می‌کنید که خیلی ترس به دلتان راه ندارد، باید بگوییم که سرعت در این زیپ‌لاین حدوداً ۲ کیلومتری، ۶۰۰ متر ارتفاع را طی می‌کند و  سرعت در آن به حدود ۱۲۰ کیلموتر در ساعت می‌رسد. تجربه‌ای شبیه به پرواز.

هیجان‌انگیزترین زیپ‌لاین‌های جهان-نپال
هیجان‌انگیزترین زیپ‌لاین‌های جهان-نپال

 

۸- سریعترین زیپ‌لاین جهان در ولز

رسیدن به سرعت ۱۶۰ کیلومتر میان زمین و هوا تجربه‌ی عجیبی است که حتی می‌تواند شبیه به پرواز باشد که چنین تجربه‌ای همیشه در دسترس نیست. در سریع‌ترین زیپ‌لاین جهان در کشور ولز، گاهی لازم است که شخص یک چتر نجات کوچک همراه خودش داشته باشد. وقتی که باد با سرعت رعدآسا به صورت شخص می‌خورد، فقط باید به نقطه‌ی پایان خیره شود و از هیجان لذت ببرد.

هیجان‌انگیزترین زیپ‌لاین‌های جهان-ولز
هیجان‌انگیزترین زیپ‌لاین‌های جهان-ولز

مطلب مرتبط: اسک‌لاین چیست؟ با اسلک لاین، رکوردها و مربی آن در ایران آشنا شوید


۹- بر فراز آبشارهای هاوایی

از میان هفت زیپ‌لاین در هاوایی، دو تای از آن‌ها کمی بیشتر به چشم می‌آیند. یکی زیپ‌لاینی با ارتفاع ۷۵ متر بر فراز آبشار خروشان کولِکول، و دیگری بر روی دره‌ای ۱۳۷ متری که درست زیر پایتان یک آبشار در حال جوش و خروش است.

هیجان‌انگیزترین زیپ‌لاین‌های جهان-هاوایی
هیجان‌انگیزترین زیپ‌لاین‌های جهان-هاوایی

 

۱۰- ترکیب ترن هوایی و زیپ‌لاین در سنترال کوست

چه کسی گفته که زیپ‌لاین باید حتماً در یک مسیر مستقیم باشد؟ در سنترال کوست استرالیا هیجان زیپ‌لاین و مسیر پر پیچ و خمی شبیه به ترن هوایی ترکیب شده و لذت متفاوتی را برای طرفداران پدید آورده است.

هیجان‌انگیزترین زیپ‌لاین‌های جهان-سنترال کوست استرالیا
سنترال کوست استرالیا

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.