مسیر سی تیر تا باغ ملی

مسیر سی تیر تا باغ ملی

⏰ بهترین زمان بازدید: صبح خیابون سی‌تیر که نام قبلی اون قوام‌السلطنه بوده، قدمتی هم‌پای نهضت مشروطه داره. این خیابون در طول تاریخ هم دستخوش اتفاقات و تغییراتی شده که آخرین‌بار تصمیم بر این می‌شه نام سی‌تیر رو بر روی اون قرار بدن. شاید براتون جالب باشه اگه بدونین توی این خیابون کلیسا، آتشکده، مسجد و کنیسه کنار هم قرار گرفتن! توی این تور قراره به محدوده‌ی تاریخی میدون مشق بریم و بناهای اون رو ببینیم. با تاریخچه‌ی جذابشون آشنا بشیم و از معماری اصیلشون عکاسی کنیم. برای شروع از بالاترین نقطه‌ی خیابون سی‌تیر و آتشکده آدریان شروع می‌کنیم.

  • محدوده مسیر: سی‌تیر
  • زمان لازم برای بازدید: ۵ ساعت
  • حس و حال: عکاسی
  • بهترین زمان بازدید: صبح
  • حداقل بودجه: حضور رایگان
  • دوربین ببر. | بازدید از کنیسا با هماهنگی قبلی و تماس. | رستوران گل رضائیه شنبه‌ها تعطیله.
  • مترو؛ خط ۱ ایستگاه سعدی

کمی بالاتر از تقاطع خیابان جمهوری و میرزا کوچک‌خان، در سمت چپ خیابون درب چوبی آتشکده رو می‌بینی.


ایستگاه اول: آتشکده آدریان زرتشتیان

آتشکده آدریان زرتشتیان
آتشکده آدریان زرتشتیان

ایستگاه اول از نقطه‌ی شمالی خیابون سی‌تیر و در تقاطع خیابان جمهوری شروع می‌شه. ورودی جذاب بنای آتشکده با درب چوبی و کتیبه‌ای بر فراز اون شما رو دعوت می‌کنه تا از بنای یکصد ساله‌ی اینجا دیدن کنین. این مکان با کمک پارسیان هندوستان و زرتشتیان ساکن ایران و هند ساخته شد و در آذرماه ۱۲۹۶ خورشیدی به بهره‌برداری رسید.

درست مقابل آتشکده‌ی آدریان، کلیسای مریم‌مقدس قرار گرفته. بازدید از اینجا فقط در روزهای ۲شنبه تا ۴شنبه امکان‌پذیره.


ایستگاه دوم: کلیسای مریم مقدس

کلیسای مریم مقدس
کلیسای مریم مقدس

قرارگرفتن کلیسا در مقابل آتشکده‌ی زرتشتیان همزیستی ادیان رو می‌رسونه. این بنا که قدمتی حدود صدسال داره با معماری جذابش توسط نیکولای مارکوف طراحی شده و ایسایوف تامین هزینه ساخت رو برعهده داشت. وارد حیاط که شدی در گوشه‌ی سمت راست و چپ، دو مقبره وجود داره که به اسقف‌ها تعلق داره. اینجا اولین کلیسای جامع ارامنه در تهرانه.

از خیابون جمهوری که عبور ‌می‌کنی و سی‌تیر رو به سمت پایین طی می‌کنی، توی ضلع غربی خیابون، یه کافه‌ی نقلی و کوچیک می‌بینی که فقط صبحونه و ناهار سرو می‌کنه. اینجا شنبه‌ها تعطیله.


ایستگاه سوم: رستوران گل رضاییه

رستوران گل رضاییه
رستوران گل رضاییه

اینجا یکی از کافه‌رستوران‌های خاطره‌انگیز‌ شهر با حس‌وحال متفاوته. شخصیت‌های مهمی هم در مقطعی از زمان در اینجا رفت‌و‌آمد داشتند که نشون از قدمتش داره. پیشنهاد می‌کنم اینجا یه گلویی تازه کنی تا بقیه‌ی مسیر رو با انرژی پیش ببریم! اینجا فقط صبحونه و ناهار داره و ساعت کاری محدودی دارن.

مسیر خیابون سی‌تیر رو به سمت پایین ادامه بده تا سمت چپ خیابون سر در زیبای موزه آبگینه رو ببینی.


ایستگاه چهارم: موزه آبگینه

موزه آبگینه
موزه آبگینه

اینجا زمانی خونه‌ی قوام‌السلطنه بوده، یه مقطعی سفارت مصر در اون مستقر می‌شه و در نهایت سال ۱۳۵۵ تبدیل به موزه‌ی سفالینه‌ها شد. این بنا با تلفیقی از معماری ایرانی و اروپایی ساخته شده. نکته‌ی جالب در مورد این موزه اینه که معمار اتریشی به نام هانس هولاین طراحی داخلی اون رو انجام داده و حس و حال متفاوتی رو به وجود آورده.

همینطور که مسیرت رو به سمت پایین خیابون سی‌تیر ادامه میدی، وارد کوچه‌ی سیمی شو و در تقاطع کوچه‌ی شاطری، جلوی درب آبی‌رنگ کنیسا چک‌این کن.


ایستگاه پنجم: کنیسا حیم

کنیسا حیم
کنیسا حیم

وقتی وارد کوچه‌ی سیمی میشی، درب آبی‌رنگ کنیسا توجهت رو جلب می‌کنه. اینجا عبادتگاهی برای یهودیان تهرانه که بازدید از اینجا فعلا امکان‌پذیر نیست. بنای کنیسا، قدمتی در حدود یکصد سال داره و فضای داخلی اون پر از المان‌ها و عناصر مذهبی این آیینه.

در ادامه‌ی مسیر و کمی بالاتر از موزه‌ی ایران‌باستان این ساختمون قرار گرفته که نمای آجری قرمزرنگش نشونه‌ی اونه.


ایستگاه ششم: موزه ملی علوم و فناوری

موزه ملی علوم و فناوری
موزه ملی علوم و فناوری

اینجا اولین بناییه که بعد از ساخت موزه ملی به اون اضافه شد و همونطور که از نمای بیرونی اون و آجرهای قرمز‌رنگش مشخصه، شباهت بسیار زیادی به بنای موزه ملی داره. طراح این بنا مانند موزه‌ی ایران‌باستان، آندره‌ گدار بوده و کاربری اون کتابخونه‌ی ملی ایران تعیین شده بود. البته فقط مدت محدودی اینجا کتابخونه بود.

به ابتدای خیابون سی‌تیر که رسیدی، در تقاطع با خیابون امام‌خمینی، ساختمون موزه قرار داره که طاق عظیم ورودی اون دیده می‌شه.


ایستگاه هفتم: موزه ایران باستان

موزه ایران باستان
موزه ایران باستان

ساخت بنای موزه در سال ۱۳۱۲ تا ۱۳۱۶ انجام شد که نقشه‌ی اون رو آندره گدار فرانسوی طراحی کرد و ماکسیم سیرو و نیکولای مارکوف با اون همکاری کردن. گفته شده که حاج عباسقلی‌خان معمارباشی هم در ساخت بنا شرکت داشته. قوس ورودی بنا مهم‌ترین نقطه‌ی طراحی اونه و جالبه بدونین که از طاق کسری در طراحی اون الهام گرفته شده.

بعد از بازدید موزه‌ی ایران باستان، مسیر خیابون امام خمینی رو به سمت میدون امام خمینی ادامه بده. چند قدم جلوتر سمت چپ ورودی و سردر باغ ملی رو می‌بینی.


ایستگاه هشتم: اثر تاریخی سردر باغ ملی

اثر تاریخی سردر باغ ملی
اثر تاریخی سردر باغ ملی

باغ ملی، اولین پارک عمومی تهران بوده که در دوره‌ی پهلوی احداث می‌شه. قبل از بنای سردر فعلی، سردر قدیمی در ضلع جنوب شرقی باغ ملی قرار داشت. اینجا به دستور رضاشاه و توسط جعفرخان کاشانی ساخته شد. دروازه‌های چدنی و قطعات تزئینی اون‌ها، همچنین نقوش و اشعار ثبت‌شده بر اون به جذابیتش افزوده.

از سر در باغ ملی وارد پیاده‌راه شمالی اون بشید تا پس از کمی پیاده‌روی ساختمون وزارت امور خارجه رو سمت راستتون ببینین.


ایستگاه نهم: میدان مشق

میدان مشق
میدان مشق

اینجا پر از بناهای تاریخی و خاطره‌هایی از اتفاقات تاریخی و سیاسی شهره. بناهایی از معماری دوران قاجاری تا هخامنشی در دل خودش داره که عظمت و شکوهشون آدم رو به وجد میاره. از سرستون‌های هخامنشی کاخ شهربانی و پلکان دوسویه‌ی اون که یادآور کاخ آپاداناست گرفته تا جزئیات بی‌نظیر عمارت قزاق‌خانه. جلوی کاخ شهربانی چک‌این کن!

پشت ساختمون وزارت امور خارجه و در خیابان یارجانی بنای موزه عبرت قرار داره.


ایستگاه دهم: موزه‌ عبرت

موزه‌ عبرت
موزه‌ عبرت

و اما می رسیم به ایستگاه پایانی! موزه‌ای که ساختمون درونگراش باعث می‌شه تا هیچ صدایی از داخل به بیرون نرسه! این بنا در طول تاریخ خودش شخصیت های مهم سیاسی و تاریخی بسیاری رو دیده و پر از خاطرات عجیب‌وغریبه. داستان این بنا و اهالی ساکن در اون رو از زبان راهنمای موزه حتما بشنوید و همه‌ی بخش‌های اون رو از نزدیک ببینین.👣

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.