مسیر پل امیربهادر، پلی که دیگر نیست

اثر تاریخی بازارچه‌ی نایب آقا

⚠️ در روزهای تعطیل، به خاطر خلوتی مسیر بهتره تنها نری! چی بهتر از اینکه تو هوای خوب، از خونه بزنیم بیرون و بریم ماجراجویی و کشف شهر. روزهای تعطیل بهترین زمان برای پرسه‌زنی تو جاهای شلوغیه که تو روزهای عادی، کمتر گذرمون بهشون می‌خوره. پس می‌خوام دستتون رو بگیرم و شما رو ببرم به خیابون ولیعصر، تو دل محله‌ی امیربهادر. امیربهادر یکی از محله‌های قدیمی تهرانه و کوچه‌‌پس‌کوچه‌هاش پر از مکان‌های تاریخی و جالبه که شبیه‌ش رو کمتر جایی دیدین!

  • محدوده مسیر: امیربهادر
  • زمان لازم برای بازدید: ۳ ساعت
  • حس و حال: کشف شهر | عکاسی
  • بهترین زمان بازدید: صبح
  • حداقل بودجه: حضور رایگان
  • نیم‌ساعت قبل از اذان، در مسجد بازه. | دوربین ببر.
  • مترو؛ خط ۳ ایستگاه منیریه

از متروی منیریه، خیابون ولیعصر رو به سمت پایین برو تا به خیابون بشیری برسی و بعدش وارد خیابون شو.


ایستگاه اول: اثر تاریخی خانه امیربهادر

اثر تاریخی خانه امیربهادر
اثر تاریخی خانه امیربهادر

تورمون رو با خونه‌ی «حسین‌ پاشاخان» ملقب به «امیربهادر»، شخصی که نام محله از اون گرفته شده، شروع می‌کنیم. متاسفانه امکان بازدید از خونه برای عموم وجود نداره و فقط می‌تونید این خونه‌ی جذاب قدیمی رو از پشت در ورودی ببینید. جلوی در ورودی، زیر نوشته‌ی «انجمن آثار ملی»، اولین چک‌این خودت رو انجام بده.

این مغازه دقیقا روبروی خونه‌ی امیربهادر قرار گرفته.


ایستگاه دوم: امپراطور انار

امپراطور انار
امپراطور انار

درست روبروی‌ ساختمون انجمن، انار‌های خوش‌رنگ مغازه‌ی امپراطور انار خودنمایی می‌کنه. پس همین اول مسیر، خودت رو به یه آبمیوه‌ی خوشمزه مهمون کن. این مغازه فقط انار می‌فروشه و در کنارش هم آب انار و زرشک و زغال‌اخته‌ی تازه‌ براتون می‌گیره. دومین چک‌این رو هم اینجا انجام بده تا یه چیز جالب، در مورد مکان مغازه بفهمی!

به سمت ابتدای خیابون بشیری برو تا به این سردر برسی.


ایستگاه سوم: کاروانسرا

کاروانسرا
کاروانسرا

در زمان قدیم کمی بالاتر، یعنی ابتدای خیابون قزوین فعلی، دروازه‌‌ی قزوین وجود داشته. این سردر عظیمی که می‌بینید، مربوط به کاروانسرایی در اون زمانه و مسافرانی که از دروازه وارد تهران می‌شدن، برای اسکان از اون استفاده می‌کردن. این کاروانسرای قدیمی الان به گاراژ تبدیل شده.

وارد خیابون ولیعصر شو، بپیچ به چپ و خیابون رو برو پایین تا برسی به چهارراه امیربهادر و کوچه‌ی فرد‌ِ تمیز.


ایستگاه چهارم: گرمابه‌ی فرد تمیز

گرمابه‌ی فردتمیز
گرمابه‌ی فرد تمیز

نزدیک کوچه‌ی فردِ تمیز، با لنگ قرمزرنگی روبرو می‌شی که به دیوار آجری چسبیده شده و تو رو به ساختمون یک حمام عمومی می‌رسونه. تابلوی قدیمی و زردرنگی داره و روی اون بزرگ نوشته شده: «گرمابه فرد تمیز». این گرمابه هنوز کار می‌کنه و می‌تونی بری تو و فضای داخلش رو ببینی.

کوچه‌ی فردتمیز رو به اندازه‌ی ۲۰ قدم برگرد عقب و وارد خیابون فروزش شو. این خیابون رو ادامه بده تا برسی به کوچه‌ی رضایی مجد.


ایستگاه پنجم: سقاخانه‌ی عزیزمحمد

سقاخانه‌ی عزیزمحمد
سقاخانه‌ی عزیزمحمد

تو این محله سقاخونه‌های زیادی وجود داره که برای مردم محترمن و به نماد محله تبدیل شدن. معروف‌ترین اون‌ها سقاخونه‌ی «عزیزمحمده» که حدود ۱۳۰ سال عمر داره. زمان قدیم سقاخونه‌ها توی معابر عمومی ساخته می‌شدن تا رهگذرای تشنه بتونن آب بنوشن. اگه تشنه‌ای از این سقاخونه آب بنوش تا باهم به ادامه‌ی مسیر بریم.

کوچه‌ی مجد رو به سمت پایین برو تا به تقاطع کوچه‌ی میثم برسی.


ایستگاه ششم: اثر تاریخی چارسوق چوبی

اثر تاریخی چارسوق چوبی
اثر تاریخی چارسوق چوبی

چارسوق، محلی در بازاره که به چهار سمت راه داره و هر طرفش هم مغازه‌ قرار گرفته. سقف این چارسوق قدیمی تماما از چوب درست شده، به همین دلیل به «چارسوق چوبی» معروفه. هر چهار ورودی اون به شکل ساباط (سقف آجری که روی گذر ساخته می‌شه و نقش سایبون داره) ساخته شده و نظر هر رهگذری رو به خودش جلب می‌کنه.

از کوچه‌ی رضایی مجد وارد کوچه‌ی میثم شو و کمی برو جلو تا ساختمون رو ببینی.


ایستگاه هفتم: اثر تاریخی خانقاه نعمت‌اللهی

اثر تاریخی خانقاه نعمت‌اللهی
اثر تاریخی خانقاه نعمت‌اللهی

این خانقاه در سال ۱۳۲۶ ثبت شده ولی قدمت اون به سالیان قبل بازمی‌گرده و از زمان قدیم محل جمع شدن دراویش و صوفیان بوده. ساختمون درونی با کاشی‌هایی که شعر‌های «شاه نعمت‌الله» روشون حک شده، تزیین شده. چهارمین چک‌این رو درست جلوی ساختمون انجام بده تا یه حقیقت جالب بهت بگم.

از کوچه‌ی میثم بپیچ به راست و وارد خیابون تشکری موحد شو. به کوچه‌ی عدل که رسیدی بپیچ به چپ تا به کوچه‌ی محمودیان برسی.


ایستگاه هشتم: اثر تاریخی بازارچه‌ی نایب آقا

اثر تاریخی بازارچه‌ی نایب آقا
اثر تاریخی بازارچه‌ی نایب آقا

بازارچه‌ی «نایب آقا» یه بازاچه‌ی کوچیک محلیه. سقف اینجا گنبدی‌شکله و طاق اون ضربیه و مثل چارسوق بزرگ، چوبی نیست. تو دیوار کناری نونوایی، یه سقاخونه‌ی کوچیک هم هست.

از کوچه‌ی محمودیان وارد کوچه‌ی جسور شو و بعد بپیچ دست چپ. خیابون تشکری موحد رو به سمت پایین برو تا به مسجد برسی.


ایستگاه نهم: مسجد و مدرسه‌ی مشیرالسلطنه

مسجد و مدرسه‌ی مشیرالسلطنه
مسجد و مدرسه‌ی مشیرالسلطنه

این مسجد در سال ۱۳۲۱ توسط «مشیرالسلطنه» تاسیس شده. ساعت این مسجد، که در زمان «مظفرالدین‌شاه» ساخته شده، در پشت‌بوم قرار گرفته؛ به طوریکه از دور هم دیده می‌شه. تو دیوار بیرونی مسجد، یعنی توی کوچه، یه سقاخونه‌ی دیگه قرار گرفته و این آخرین سقاخونه‌ایه که توی مسیرت می‌بینی.

از خیابون مولوی رد شو و وارد خیابون محلوجی‌قمی شو و تا تهش ادامه بده تا به خیابون مختاری برسی. حالا بپیچ به راست و به سمت خیاون ولیعصر برو تا با ساختمون قرمز گرمابه روبرو شی.


ایستگاه دهم: گرمابه‌ی نوروززاده

گرمابه‌ی نوروززاده
گرمابه‌ی نوروززاده

تعداد گرمابه‌هایی که هنوز سرپا موندن، خیلی کمه و بیشترشون تعطیل شدن اما گرمابه‌ی نوروز‌زاده یکی از حموم‌های عمومیه که هنوز درش به روی مردم بازه. دیوار قرمز این گرمابه از ابتدای خیابون جلب توجه می‌کنه.

از خیابون مختاری وارد خیابون ولیعصر شو و به سمت پایین برو تا به رستوران سنتی آذری برسی.


ایستگاه یازدهم: قهوه خانه سنتی آذری

قهوه خانه سنتی آذری
قهوه خانه سنتی آذری

بعد از این همه پیاده‌گردی و ماجراجویی، دیگه وقتشه که خودت رو به یه غذای خوشمزه مهمون کنی. حتما دیزی اینجا که خیلی معروفه رو امتحان کن.👣

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.