مسیر از سرچشمه تا بهارستان

مسیر از سرچشمه تا بهارستان

⚠️ در روزهای تعطیل، به خاطر خلوتی مسیر بهتره تنها نری! یکی از سرگرمی‌های جذاب برای یه تهران‌گرد حرفه‌ای، کشف کوچه‌پس‌کوچه‌های کمتر شناخته‌شده‌ست. امروز قراره تو این مسیر تو کوچه‌پس‌کوچه‌های اطراف میدون بهارستان حسابی راه بریم و با ساختمون‌های متفاوتی که تو دلش پنهان شدن، آشنا بشیم؛ ساختمون‌های دست‌نخورده با نماهای متفاوت. برای طی کردن این مسیر به یک جفت کتونی راحت نیاز دارید، چون قراره حسابی راه بریم. اولین ایستگاهمون ساختمون نمایندگی جیپ در خیابون اکباتانه.

  • محدوده مسیر: بهارستان
  • زمان لازم برای بازدید: ۵ ساعت
  • حس و حال: کشف شهر
  • بهترین زمان بازدید: صبح
  • حداقل بودجه: حضور رایگان
  • عکاسی از مسجد سپه‌سالار و ساختمون مجلس ممنوعه | کتونی راحت بپوش | بهتره تنها نری!
  • مترو؛ خط ۲ ایستگاه ملت

از متروی ملت که پیاده شدید وارد خیابون اکباتان بشید. نبش خیابون اول ساختمون رو پیدا می‌کنید.


ایستگاه اول: ساختمان اداری جیپ

ساختمان اداری جیپ
ساختمان اداری جیپ

پیش از انقلاب در دهه‌های ۳۰ و ۴۰ حوالی خیابان اکباتان، سعدی و جمهوری نمایندگی‌های ماشین متعددی وجود داشته که اکثرشون از بین رفتن. ساختمون اداری جیپ در خیابون اکباتان یکی از همین ساختمون‌هاست.

دوباره برگردید به سمت ایستگاه متروی ملت و خیابون ملت رو به سمت شمال ادامه بدید تا برسید به خیابون اکباتان. همون ابتدای خیابون این بنا رو می‌بینید.

ایستگاه دوم: ساختمان قدیمی فورد

ساختمان قدیمی فورد
ساختمان قدیمی فورد

ایستگاه بعدیمون یکی دیگه از بازمونده‌های ساختمون‌های خودروسازیه. البته که اطلاعات زیادی ازش در دست نیست اما روایت می‌کنن که این ساختمون نمایندگی فورد در ایران بوده که از بعد از انقلاب متروکه مونده.

ابتدای خیابون اکباتان و درست روبروی ساختمون فورد ورودی عمارت مسعودیه رو پیدا می‌کنید.


ایستگاه سوم: عمارت مسعودیه

عمارت مسعودیه
عمارت مسعودیه

عمارت مسعودیه که متعلق به پسر ناصرالدین شاه «ظل‌السلطان» بود، به خاطر نزدیکی با میدون بهارستان اتفاقات تاریخی مهم و ناخوشایندی رو به خودش دیده. یادتون باشه حسابی با دقت به همه‌ی نقوش و کاشی‌ها و کتیبه‌های بنا نگاه کنید که جزئیات جالبی بینشون پیدا می‌شه.

از عمارت مسعودیه که اومدید بیرون، مسیر رو به سمت میدون بهارستان ادامه بدید تا به کوچه برسابه برسید.


ایستگاه چهارم: کودکستان برسابه

کودکستان برسابه
کودکستان برسابه

بنیان‌گذار این کودکستان خانم کوتاه‌قد و مهربونی به نام «برسابه هوسپیان» بوده. این کودکستان سال ۱۳۰۹ تاسیس شد و سال‌ها بعد دبستان و دبیرستانی کنارش ساخته می‌شه که جز همین تابلو هیچ ردی ازشون به جا نمونده.

وقتی از کودکستان برسابه به سمت میدون بهارستان بیاید، انتهای خیابون اکباتان در سمت چپ این توپ رو می‌بینید که رو به مجلس قرار گرفته.


ایستگاه پنجم: توپ محمدعلی شاه

توپ محمدعلی شاه
توپ محمدعلی شاه

محمدعلی شاه از همون اول مخالف مشروطیت بود ولی بهانه‌ی لازم برای انحلالش رو نداشت. تا اینکه یه روزی یه بمب دست‌ساز زیر کالسکه‌اش در نزدیکی عمارت مسعودیه منفجر می‌شه و این رو می‌اندازه گردن مشروطه‌خواهان و به این بهانه مجلس رو به توپ می‌بنده.

درست یکم جلوتر از توپ و در امتداد خیابون اکباتان کوچه‌ای به نام «نظامیه» می‌بینید. وقتی واردش شدید از طریق کوچه «اصالت» وارد کوچه «جورکش» بشید و مسیر رو به سمت پایین ادامه بدید.


ایستگاه ششم: خونه‌ی عجیب کوچه‌ی جورکش

خونه‌ی عجیب کوچه‌ی جورکش
خونه‌ی عجیب کوچه‌ی جورکش

تو مسیری که از میدون بهارستان تا به این خونه طی می‌کنید، پر از خونه‌های قدیمیه؛ از نمای آجر بهمنی و خونه‌های یک طبقه بگیر تا آجر سه‌سانت و سنگ مرمر. اما یکی از جذاب‌ترین خونه‌های این مسیر همین خونه‌ست که معماری جالبی داره. برخلاف بیشتر خونه‌ها معمار با ساختارشکنی درب رو در کنج بنا کار گذاشته؛ اونم یه درب نیم‌دایره!

کوچه‌ی جورکش رو ادامه بدید به سمت پایین. نرسیده به انتهای کوچه سمت چپ، خونه‌ی مربعی رو می‌بینید.


ایستگاه هفتم: خانه‌‌ی مربعی

خانه‌‌ی مربعی
خانه‌‌ی مربعی

یکی دیگه از خونه‌های جالب و متفاوت این کوچه، خونه‌ای با نمایی پر از مربعه. این خونه از ساختمون‌های دوره‌ی پهلویه که نمایی با سنگ تراورتن داره.

از کوچه صیرفی، وارد خیابون مصطفی خمینی بشید و برید به سمت بالا. از دور گنبد و گلدسته‌های مسجد پیداست.


ایستگاه هشتم: مسجد و مدرسه سپه‌سالار (مطهری)

مسجد و مدرسه سپه‌سالار (مطهری)
مسجد و مدرسه سپه‌سالار (مطهری)

از دور که به این بنا نگاه می‌کنی یاد استانبول می‌افتی! باید بگم زیادم بیراه نیست. این مسجد از روی مساجد استانبول الگوبرداری شده. هر چی نزدیک‌تر میری دلبری‌هاش بیشتر می‌شه و با کاشی‌های رنگیش آدم رو عاشق خودش می‌کنه. حیف که بازدید عمومی نداره و عکاسی ازش ممنوعه!

بعد از عبور از مسجد مدرسه سپه‌سالار کم‌کم به میدون می رسیم. درست ضلع شمال شرقی میدون آبمیوه‌فروشی شهریور رو می‌بینید.


ایستگاه نهم: آبمیوه‌ شهریور | بهارستان

آبمیوه‌ شهریور | بهارستان
آبمیوه‌ شهریور | بهارستان

دیگه احتمالا حسابی از این همه پیاده‌روی خسته شدین. چه بهتر که یه خوراکی خوشمزه بگیرید و وسط میدون بشینید و نفسی تازه کنید.

بعد از اینکه خوراکیت رو گرفتی وارد میدون بشید. یادتون باشه رو به مجلس و کلانتری نباید عکاسی کنید!


ایستگاه دهم: میدان بهارستان

میدان بهارستان
میدان بهارستان

در سال ۱۳۰۴ در میونه‌ی میدون مجسمه‌ی رضاشاه با دست‌های به هم فشرده و لباس نظامی رو به مجلس قرار داشته. در سال ۱۳۱۶ مجسمه فرشته آزادی در حال کشتن دیو استبداد به میدون اضافه می‌شه. بعد از انقلاب هر دو مجسمه برداشته می‌شه و سال ۱۳۵۷ مجسمه شهید مدرس در وسط میدون رو به مجلس نصب می‌شه. یادتون نره پای مجسمه چک‌این کنید!

از ضلع غربی میدون وارد خیابون جمهوری بشید. بعد از رد کردن خیابون ظهیرالاسلام در سمت چپتون ساختمون سهامی انتشار رو پیدا می‌کنید.


ایستگاه یازدهم: ساختمان شرکت سهامی انتشار

ساختمان شرکت سهامی انتشار
ساختمان شرکت سهامی انتشار

یکی از ساختمون‌های زیبای این حوالی، ساختمون قدیمی شرکت سهامی انتشاره که برای دیدنش باید سر به هوا راه برید.

خیابان ظهیرالاسلام که رو که به سمت شمال برید، نبش کوچه صبا، خانه‌موزه صبا رو می‌بینید.


ایستگاه دوازدهم: خانه‌ موزه‌ استاد صبا

خانه‌ موزه‌ استاد صبا
خانه‌ موزه‌ استاد صبا

میون بورس مغازه‌های کاغذ و مقوا منزل ابوالحسن صبا، استاد موسیقی ایرانی پنهان شده که در سال ۱۳۵۳ به موزه‌ی صبا تبدیل شد. راستی تا فراموش نکردم بگم، اگه به درِ بسته خوردید، زنگ بزنید و منتظر بمونید تا مرد خوش‌رویی در رو به روتون باز کنه.

بعد از موزه صبا، دنبال کوچه مصباح بگردید. انتهای کوچه، سر در زیبایی خودنمایی می‌کنه.


ایستگاه سیزدهم: خانه‌ی شماره ۳

خانه‌ی شماره ۳
خانه‌ی شماره ۳

مقصد بعدیمون سر در زیبایی پر از نقش و طرحه. سر در خونه‌های قدیمی نشون از اعتقادات و وضع مالی صاحبخونه داشته. اگر صاحبخونه مذهبی بود، سر در خونه با کتیبه‌ای قرآنی تزئین می‌شد و اگر متمول و اهل فرهنگ و هنر بود، سر در منزل با نقوشی تزئیتی اراسته می‌شد. به نظر می‌رسه صاحب این ملک ترکیبی از هر دو بوده.

بعد از بازدید از سر در، وارد خیابون شریعت‌مدار بشید و دنبال ورودی باغ نگارستان بگردید. بعد از ورود دست چپ راه پله‌ها سراغ رستوران روحی بگردید.


ایستگاه چهاردهم: رستوران روحی | باغ نگارستان

رستوران روحی | باغ نگارستان
رستوران روحی | باغ نگارستان

دیگه قطعا بعد از این همه پیاده‌روی هلاک شدین و حسابی گشنه‌تون شده. حالا که این همه تهران قدیم رو زیر و رو کردیم، چه بهتر که نهار رو تو یه رستوران با حال‌وهوای تهران قدیم بخوریم. بهترین گزینه‌ی این اطراف رستوران روحی داخل باغ نگارستانه. یادتون نره که داخل باغ کافه روحی در سمت راست و رستوران روحی در سمت چپ قرار گرفته!👣

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.