مسیر بازارگردی تهران

مسیر بازارگردی

⚠️ در روزهای تعطیل، به خاطر خلوتی مسیر بهتره تنها نری! ⏰ بهترین زمان بازدید: صبح روزهای عادی یکی از جاهایی که خیلی شلوغ می‌شه و ازدحام زیادی رو تجربه می‌کنه بازار شهرهاست. روزهای جمعه و تعطیلات یکباره همه‌ی این ازدحام‌ها تموم می‌شه و کوچه‌پس‌کوچه‌های بازار می‌شن یه جای آروم و ساکت برای گشت‌و‌گذار و کشف ناشناخته‌ها! دوربینت رو برداری و جزئیات زیبایی که گوشه‌وکنار مسیرت می‌بینی رو ثبت کنی. البته این خلوتی می‌طلبه که اگه اینجا رو برای پیاده‌گردی انتخاب می‌کنی ترجیحا به صورت دسته‌جمعی و با دوستانت برنامه‌ریزی کنی براش تا بیشتر لذت ببرین و پیاده‌گردیتون امنیت بیشتری داشته باشه. بازار تهران که در واقع مرکز اقتصادی شهرمونه تاریخچه‌ای به قدمت دوره‌ی شاه طهماسب صفوی داره. توی دوره‌ی ناصرالدین شاه راسته‌ها، سراها و تیمچه‌هایی به ساختار بازار اضافه میشه که در طول تاریخ رشد و گسترش توی قسمت‌های مختلف اون به چشم می‌خوره. در سال‌های اخیر هم مرمت‌هایی بر روی بعضی از قسمت‌های بازار مثل چهارسوق بزرگ، برخی تیمچه‌ها و سراها صورت گرفته که باعث شده امروزه نمای بهتری از اون‌ها ببینیم.

  • محدوده مسیر: بازار بزرگ
  • زمان لازم برای بازدید: ۴ ساعت
  • حس و حال: عکاسی
  • بهترین زمان بازدید: صبح
  • حداقل بودجه: حضور رایگان
  • دوربین ببر. | حتما بصورت گروهی این تور رو تجربه کن | تعطیلات رسمی و جمعه بازار تعطیله
  • مترو: خط ۱ ایستگاه پانزده خرداد

از متروی پانزده خرداد که خارج میشی به سمت سبزه میدون حرکت کن و از ورودی بازار کفاش ها وارد شو. وارد بازار کفاش ها که میشی چند قدم حرکت کنی سمت چپ ورودی تیمچه مهدیه رو می‌بینی.


ایستگاه اول: اثر تاریخی تیمچه مهدیه

اثر تاریخی تیمچه مهدیه
اثر تاریخی تیمچه مهدیه

اولین تیمچه در راسته‌ی بازار کفاش‌ها تیمچه‌ی مهدیه‌اس. سقف تیمچه ترکیبی از کاشیکاری و آجرکاریه که وقتی وسط تیمچه بایستی و سرتو بالا بگیری عظمت و زیبایی معماریشو بهتر درک می‌کنی. تقارن توی طراحی این سقف حرف اول رو می‌زنه و جزئیات گوشه و کنارش آدمو مجذوب می‌کنه.

در راسته‌ی بازار کفاش‌ها که مسیرتو ادامه بدی تیمچه‌ی حاجب‌الدوله کمی جلوتر و سمت چپ مسیر قرار داره. زیر سقف طاقی و زیبای اون چک این کن!


ایستگاه دوم: اثر تاریخی تیمچه حاجب‌الدوله

اثر تاریخی تیمچه حاجب‌الدوله
اثر تاریخی تیمچه حاجب‌الدوله

یکی از جذاب‌ترین و زیباترین تیمچه‌های بازار همینجاست. این تیمچه از زمان قدیم محل کسب و کار بلورفروشان و لوکس فروشان بازار بوده! معماری فضای داخلی به واسطه‌ی آجرکاری و طاق‌های روزنه دار توجه رو به سمت خودش جلب می کنه.

بازار کفاش‌ها رو تا بازار زید ادامه بده و وارد بازار زید شو. به مسیرت ادامه بده و وقتی به یک دوراهی رسیدی از مسیر سمت چپ حرکت کن تا به اولین چهار‌راه برسی. اینجا چهارسوق کوچیکه.


ایستگاه سوم: اثر تاریخی چهارسوق کوچک

اثر تاریخی چهارسوق کوچک
اثر تاریخی چهارسوق کوچک

اینجا شاید الان نشونه‌ی مهمی نداشته باشه ولی در تقاطع دو راسته‌ی مهم بازار قرار گرفته. چهارسوق کوچک در واقع بازار بزرگ رو به بازار عباس آباد متصل می کنه و از بخش های قدیمی بازار به شمار میاد. توی ساعات کاری بازار اینجا به دلیل عرض کم معابر و عبور چرخی ها از پرترافیک ترین نقاط بازاره.

چهارسوق کوچک رو به سمت بازار مسگرها که ادامه میدی به چهارسوق بزرگ می‌رسی.


ایستگاه چهارم: اثر تاریخی چهارسوق بزرگ

اثر تاریخی چهارسوق بزرگ
اثر تاریخی چهارسوق بزرگ

اینجا مهم‌ترین تقاطع راسته‌های بازار و یه جورایی قلب بازاره! قدمتش به دوره‌ی قاجار می‌رسه و طاق و گچبری‌های زیباش اونو جذاب کرده. همچنین پروژه‌ی مرمت بر روی این اثر تاریخی در جهت حفظ و مقاوم‌سازی اون در سال‌های گذشته انجام شده.

چهارسوق بزرگ رو به سمت بازار آهنگران ادامه بده. بعد از تابلوی پست بانک در سمت راست خودت ورودی تیمچه رو می‌بینی.


ایستگاه پنجم: اثر تاریخی تیمچه قیصریه

اثر تاریخی تیمچه قیصریه
اثر تاریخی تیمچه قیصریه

یکی از قدیمی‌ترین تیمچه‌های بازار همینجاس! واردش که بشی سقف طاقی که قدمت ۱۰۰ ساله داره توجهتو جلب می‌کنه. چند سال گذشته تصمیم به مرمت اینجا گرفته می‌شه ولی متاسفانه بخش‌هایی از اون به دلیل مرمت نادرست دچار ترک‌های سازه‌ای می‌شه. چوب‌های سازه‌ای اون به جز یدونه قطع شده که میتونی قلاب ترازوی قدیمیش رو روی اون چوب ببینی.

همینطور که به سمت بازار آهنگران حرکت می‌کنی، به یک سه‌راه می‌رسی، وارد بازر آهنگران شو و اواسط بازار، سمت راستت بازار کلانتری رو پیدا کن.


ایستگاه ششم: کوچه کلانتری

کوچه کلانتری
کوچه کلانتری

رنگ و نور این کوچه‌ی بی‌نظیر رو از دست نده! اینجا توی دل بازار آهنگران از بخش های مرمت شده‌ی بازاره که توی یک دهه‌ی گذشته کیفیت خوبی پیدا کرده و شیشه‌های رنگی طبقه‌ی بالایی اون جذابیت اونو دوچندان کرده. سقف طاقی و آجریش هم در ادامه‌ی پروژه‌ی مرمت سرای نواب ساخته شده.

از کوچه‌ی کلانتری وارد بازار آهنگران شو و مسیرو ادامه بده تا به خیابون پانزده خرداد برسی. روبروت بازار عودلاجان قرار داره. سقف گنبدی بازار عودلاجان که تموم شد تیمچه رو می‌بینی.


ایستگاه هفتم: اثر تاریخی تیمچه اکبریان

اثر تاریخی تیمچه اکبریان
اثر تاریخی تیمچه اکبریان

به ایستگاه آخر تور بازار رسیدیم. شاید تاریخچه‌ی جذاب این تیمچه شما رو متعجب کنه. اینجا اولین بانک ایران بوده! معماری فضای داخلی این تیمچه از ابتدا به همین شکل بوده و در حال حاضر به عنوان سفره خونه از اون استفاده می‌شه. تزیینات آجرکاری و غلام گردش طبقه‌ی فوقانی جذابیت این‌جا رو دوچندان کرده.👣

ممکن است شما دوست داشته باشید
۱ نظر
  1. امیرحسین می گوید

    زیبا بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.