مسیر درکه

تهرانی‌ها از قدیم تو چله‌ی تابستون برای گذروندن این روزهای گرم به نقاط شمالی می‌اومدن، گاهی برای ۳ ماه تابستون و گاهی برای چند ساعت! درکه در کوهپایه‌های شمالی تهران قرار داره و در طی دوران مختلف محل تفرج تهرانی‌ها بوده. ما هم به رسم همیشگی تهرانی‌ها درست تو چله‌ی تابستون سری به این منطقه‌ی خوش آب‌و‌هوا زدیم تا چند ساعتی از گرما دور باشیم. برای تجربه‌ی مسیر حتما صبح زود برید. این مسیر هم می‌تونه تفریحی باشه هم اینکه اگه توانش رو داشته باشین یه کوه‌نوردی سبک. قبل از شروع مسیر حتما روی نقشه اون رو چک کنید چون در ارتفاعات ممکنه اینترنت نداشته باشید.

  • محدوده مسیر: درکه
  • زمان لازم برای بازدید: ۳ ساعت و ۳۰ دقیقه
  • حس و حال: گشت و گذار
  • بهترین زمان بازدید: صبح
  • حداقل بودجه: حضور رایگان
  • کفش مناسب بپوش و نقشه مسیر رو قبل از شروع چک کن!
  • مترو؛ خط ۱ ایستگاه تجریش

از میدون درکه به سمت شمال رفته و خیابون میر اسماعیلی رو ادامه بدید تا به کوچه‌ی تفنگ‌سازان برسین. وارد کوچه که شدید، کمی جلوتر یه خونه‌ی آجری سر نبش می‌بینید.


ایستگاه اول: خانه‌ی قدیمی کوچه تفنگ‌سازان

 

خانه تفنگ‌سازان

خونه‌های آجری حیاط‌دار همیشه جذابن که متاسفانه با توسعه‌ی روزبه‌روز شهر دارن کمتر می‌شن. این خونه با درخت انجیر جز معدود خونه‌های باقی‌مونده این محله‌ست.

وارد کوچه رستمی شده، بعد از کمی پیاده‌روی اولین کوچه‌ی دست راست کوچه‌ی مهر رو داخل برید. ادامه بدید تا به خیابون مولایی برسید، به چپ رفته کمی جلوتر وارد کوچه‌ی محمد والی بشید.


ایستگاه دوم: امامزاده محمد والی

 

امام‌زاده محمد والی

طبق گفته‌ها امامزاده «محمد والی» جز اولین ساکنین درکه‌ست و در واقع به این محله رونق داده. صحن امامزاده حال‌و‌هوای خوبی داره و می‌تونید مدتی در حیاطش بشینید.

از طریق کوچه‌ی باریک کنار امامزاده خودتون رو به پله‌ها برسونید و ازشون پایین برید. کمی جلوتر باز باید از چند پله پایین برید تا به مسیر اصلی کوه‌‌نوردی برسید.


ایستگاه سوم: کافه کارا

 

املت کافه کارا

صدای رودخونه و پرنده‌ها، تمام گرمازدگی و شلوغی‌های شهر رو برای چند ساعتی از یادتون می‌بره. دیگه وقتشه که برید و یه جایی بشینید و نفسی تازه کنید. پیشنهاد ما کافه «کارا»ست. اینجا می‌تونید یه صبحونه‌ی حسابی بزنید و بعدش وقتشه که تصمیم بگیرید کمی جدی‌تر کوهنوردی کنید یا مسیر رو برگردید.

مسیر رو به سمت پایین برگشته و از خیابون موسوی مطلق راه رو بگیرید تا به انتهای مسیر برسید. دست راست‌تون می‌تونید رستوران رو ببینید.


ایستگاه چهارم: رستوران اسپیو | درکه

 

رستوران اسپیو درکه

در انتهای مسیر حتما حسابی گشنه‌تون شده. اینجا می‌تونید به رستوران اسپیو سر بزنید که جوجه و کباب‌های دبشی داره!

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.