مسیر خوراکی، از فرشته تا تجریش

مسیر خوراکی، از فرشته تا تجریش
0

⏰ بهترین زمان بازدید: صبح یکی از محله‌هایی که در همه‌ی فصول افراد زیادی رو به خودش می‌بینه، تجریشه. بازارچه و خیسی کف زمین، خریدهای هول‌هولکی و جنب‌و‌جوش آدم‌ها در بازارچه، دست‌فروش‌ها و صداهای مختلف شهر، همه‌ و همه بوی خوبی به این محله میده. گشتن در کوچه‌پس‌کوچه‌های تجریش در عین شکم‌گردی زیاد! همراه با آشنا‌شدن با موسیقی، قدم‌گذاشتن در کوچه‌ای شبیه به لاله‌زار قدیم و بازدید از سینمای تازه بازسازی‌شده، حس‌و‌حال جالبی داره. از دستش نده! این مسیر رو بهتره صبح شروع کنی که از طریق بی‌آر‌تی تجریش و متروی تجریش قابل دسترسیه.

  • محدوده مسیر: تجریش
  • زمان لازم برای بازدید: 6 ساعت
  • حس و حال: خوردنی
  • بهترین زمان بازدید: صبح
  • حداقل بودجه: حضور رایگان
  • دوربین ببر.
  • مترو؛ خط ۱ ایستگاه تجریش

از ایستگاه بی‌آر‌تی تجریش حدود 10 دقیقه، خیابون دربندی رو بیا پایین تا به چهارراه حسابی برسی. در ضلع جنوب‌غربی چهارراه حسابی یه آقای مسنی کنار دسته‌گل‌ها و زیر سایه‌بون نشسته.


ایستگاه اول: گل‌ فروشی آقا جمشید

گل‌ فروشی آقا جمشید
گل‌ فروشی آقا جمشید

«آقا جمشید» چندین ساله که در کنار سطل‌های پر از گل می‌شینه و حس‌وحال رنگی به این محدوده میده. گرچه گل‌هاش رو گرون‌تر از جاهای دیگه می‌فروشه، اما هم‌صحبتی باهاش، دیدن گل‌هاش و حتی خرید و کمک بهش خالی از لطف نیست. پس اگه دوست داشتی، مسیرت رو با خریدن یه دسته گل برای خودت شروع کن.

از گل‌فروشی آقا جمشید کمی به سمت شمال خیابون دربندی برو. خیابون دربندی رو باز هم به شمال حرکت کن و کوچه‌ی موزه رو به داخل برو. به دوراهی که می‌رسی، ورودی موزه سمت چپ قرار داره.


ایستگاه دوم: موزه موسیقی

موزه موسیقی
موزه موسیقی

در طبقات «موزه‌ موسیقی» انواع سازها رو می‌تونی ببینی و همین‌طور در اتاقی به انواع صفحات گرامافون که دیجیتال شدن، گوش کنی. راستی با کمک کارکنان و اسکن‌کردن QR code ها، به صدای ضبط‌شده‌‌‌ی راهنماها گوش کن و اطلاعات جذاب از هر بخش کسب کن. برای چک‌این این مکان به محض ورود از خیابون به حیاط و پایین اومدن پله‌ها، اقدام کن.

کوچه‌ی موزه رو تا انتها و بعد کوچه‌ی هاله رو به چپ برو. در سمت راستت رود دره‌ی دربند وجود داره. وارد کوچه‌ی دهقان شو و بعد خیابون دربندی. به تجریش که رسیدی به سمت میدون قدس برو.


ایستگاه سوم: سینما آستارا

سینما آستارا
سینما آستارا

در ابتدای ورود به محوطه‌ی «سینما آستارا»، انگار سفری به خیابون‌ لاله‌زار قدیم داشتی. بعد از گذشتن از مغازه‌ها و گراند هتل، چند پله در سمت چپ وجود داره که به سالن انتظار و تهیه‌ی بلیت سینما می‌رسه و به زندگی مدرن امروزی برت می‌گردونه. اگه علاقه و وقت داشتی و همچنین زمان‌بندی سانس‌ها برات مناسب بود، یه فیلم اینجا ببین.

از سالن سینما آستارا که خارج شی و به محوطه بیای، کافه و رستورانی یا مجموعه‌ای رو می‌بینی که درست جنب سینماست. وقتی وارد مجموعه‌ می‌شی، در سمت راست، رستوران قرار داره.


ایستگاه چهارم: رستوران روحی | تجریش

رستوران روحی | تجریش
رستوران روحی | تجریش

این شعبه از «رستوران روحی» هم مثل بقیه‌ی شعب، یادآور تلفیق سنت و مدرنیته‌ست. آینه‌کاری‌های جذاب، خوشی‌های روزهای بهاری رو دوچندان می‌کنن و نوشته‌های روی دیواره‌های مختلف بهت روح میدن. خوراک‌های ایرونی مثل چلوتاوا و آلبالوپلو با مرغ رو بهت پیشنهاد میدیم و برای گیاهخواران هم دمپختک با تخم مرغ.

از لاله‌زار وارد خیابون شهرداری تجریش شو! کمی به سمت شرق که حرکت کنی یه بستنی‌فروشی رو می‌بینی.


ایستگاه پنجم: آبمیوه و بستنی اکبر مشتی

آبمیوه و بستنی اکبر مشتی
آبمیوه و بستنی اکبر مشتی

از بین منوی «اکبر مشتی»، یه بستنی سنتی یا فالوده انتخاب کن و به صورت بیرون‌بر تحویل بگیر. به هر حال بین مسیر ایستگاه‌های بعدی، لازم می‌شه!

باز هم به شرق حرکت کن و با پیدا کردن خط عابر پیاده به اون دست خیابون برو. روبروی بازار تجریش بایست اما واردش نشو. به جاش به داخل کوچه‌ی حدادی که در سمت راستت قرار داره، برو.


ایستگاه ششم: اثر تاریخی تکیه‌ پایین تجریش

اثر تاریخی تکیه‌ پایین تجریش
اثر تاریخی تکیه‌ پایین تجریش

با رسیدن به کوچه‌ی خواجه نوری، سمت چپ، «تکیه پایین تجریش» قرار داره. واردش شو و از دیدن مغازه‌هاش، فرش‌های مختلف و عتیقه‌جات لذت ببر. به سقف بلندش نگاه کن و دور خودت بچرخ. یا یه گوشه‌ای بشین و به محیط اطرافت نگاه کن. می‌شه ساعت‌ها نشست و خیال‌پردازی کرد! نه؟

بعد از بیرون‌اومدن از تکیه کوچیک یا تکیه پایین، کوچه‌ی خواجه نوری رو ادامه بده. در این کوچه مغازه‌های باحالی مثل سمنوفروشی و نونوایی وجود داره و حال‌و‌هوای محلی این کوچه حس می‌شه.


ایستگاه هفتم: نمای گرمابه لوکس

نمای گرمابه لوکس
نمای گرمابه لوکس

در ادامه‌ی کوچه‌ دو گرمابه وجود داره و یکی از اون‌ها «گرمابه لوکس» نام داره که لنگ‌ها به دیواره‌‌ش وصلن. و اما جدا از این جذابیت‌های محلی، منظره‌‌ی این کوچه به امام‌زاده صالح و گنبد فیروزه‌ای کاشی‌کاری‌شده‌ش تماشاییه. بعد از چک‌این نزدیک گرمابه، نبش کوچه‌ی مسجد بایست و از منظره‌ی جذابی که روبروته عکس بگیر.

با وارد شدن به کوچه‌ی مسجد و رفتن تا انتهاش، به راسته‌ی بازار تجریش می‌رسی. به سمت چپ برو و از مغازه‌های اطرافت و بو و رنگ بازار لذت ببر.


ایستگاه هشتم: اثر تاریخی تکیه بزرگ تجریش

تکیه بزرگ تجریش
تکیه بزرگ تجریش

فضای میدونی «تکیه بزرگ تجریش»، سقف بلندش، میوه‌فروشی‌های وسط اون، مغازه‌های دور تا دورش از مس‌فروشی گرفته تا زیتون و ترشی و سمنو و سبزی، همه‌وهمه دیدنی هستن. همین‌طور خرما‌فروشی شیرازی به شماره پلاک ۱۲۹ در نزدیکیش، با انواع و اقسام خرما وجود داره. به نظرم بسته به سلیقه‌ت ازش مقداری خرید کن.

از بازار تجریش بیرون بیا و راهت رو تا نبش خیابون شهرداری و میدون تجریش ادامه بده. از از طریق پل عابر به سمت دیگه برو و این‌بار دست چپ برو تا به خیابون سعدآباد برسی.


ایستگاه نهم: کافه لمیز | تجریش

کافه لمیز | تجریش
کافه لمیز | تجریش

قهوه‌ت رو از «کافه لمیز» به صورت بیرون‌بر به همراه یک کیک یا کوکی سفارش بده و بگیر و بیا بیرون.

به سمت شمال، خیابون سعدآباد رو بالا برو تا به مجتمع تجاری ارگ برسی.


ایستگاه دهم: فضای عمومی مجتمع تجاری ارگ

فضای عمومی مجتمع تجاری ارگ
فضای عمومی مجتمع تجاری ارگ

جلوی مجتمع ارگ، فضای عمومی فراهم شده و سکو‌ها و پله‌هایی برای نشستن افراد در نظر گرفته شده. روی یکی از اون‌ها بشین و قهوه‌‌ت رو کنارت بذار تا کمی خنک شه. به درخت‌های اطرافت خیره شو و با خودت فکر کن: امسال می‌خوای چه کار عجیب و هیجان‌انگیزی توی زندگیت انجام بدی. فردا می‌خوای کدوم مسیر پیاده‌گردی رو انتخاب کنی و بری؟👣

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.