مسیر تندرستی در بلوار کشاورز

بلوار کشاورز

سرعت بالای زندگی شهری باعث شده تا کمتر فرصت ورزش‌کردن داشته باشیم و زمان کافی برای تفریح، ورزش، بودن با خانواده و وقت‌گذروندن در شهر رو نداشته باشیم. این هفته برای اوقات فراغت، پیاده با همکاری گروه سلامتی شهری از مرکز نوآوری شهری تهران (توییک) کمک‌تون می‌کنه تا با یه تیر چند نشون بزنید، هم شهرگردی کنید هم با ورزش و پیاده‌روی کمی به سلامتی و حال خوبتون رسیدگی کنید. مسیر پیش‌رو از بلوار کشاورز شروع می‌شه که در گذشته محل عبور آب کرج بوده‌ و این کانال در دوره‌ی قاجار احداث شده. در سال ۱۳۰۶ در دوره‌ی پهلوی، آب در نهر جریان پیدا‌ کرده‌. از ابتدا این نهر با عرض دو متر و طول دو کیلومتر، تفریحگاه تهرونی‌ها بوده‌. با توسعه‌ی بلوار در امتداد نهر، پیاده‌رو و فضای سبز ایجاد می‌شه و این مسیر به عنوان یکی از اولین مسیرهای پیاده‌روی تفریحی در تهران شناخته می‌شه. در ادامه از خیابان‌های فلسطین، طالقانی، نادری، ایتالیا و قدس می‌گذره. این مسیر به صورت یک لوپ و به طول ۳۷۰۰ متره.

  • محدوده مسیر: بلوار کشاورز
  • زمان لازم برای بازدید: ۲ ساعت
  • حس و حال: هیجان
  • بهترین زمان بازدید: کل روز
  • حداقل بودجه: حضور رایگان
  • کفش مناسب بپوش
  • مترو؛ خط ۳ ایستگاه میدان ولیعصر(عج)

از ایستگاه مترو میدون ولیعصر که خارج شدید، از عرض خیابون رد شده تا تابلوی بزرگ «گل تهران» رو ببینید.


ایستگاه اول: آبمیوه گل تهران

آبمیوه گل تهران
آبمیوه گل تهران

برای شروع مسیر بهتره با یه آبمیوه‌ی تازه شروع کنید!

بعد از نوشیدن آبمیوه از خیابون ولیعصر رد شید و به ابتدای بلوار کشاورز برید.


ایستگاه دوم: بلوار کشاورز

بلوار کشاورز
بلوار کشاورز

در ابتدای مسیر برای آمادگی بیشتر با نرمش‌های ساده بدنتون رو گرم کنید. از این نقطه تا نقطه‌ی بعدی نرم و آهسته پیاده‌روی کنید. حالا که داری آروم قدم بر می‌داری، به اطرافت نگاه کن. به جوی آب و درخت‌های کنارش که به بلوار روح بخشیدن. به نظرت تا آخر مسیر چند نوع درخت مختلف می‌بینی؟

بلوار رو ادامه بدید تا به تقاطع خیابون فلسطین برسید. به سمت چپ برید و وارد خیابون فلسطین بشید. مسیر رو تا خیابون ایتالیا ادامه دهید تا سر نبش خونه‌ی احجام رو ببینید.


ایستگاه سوم: خانه احجام

خانه احجام
خانه احجام

این خونه در دوران پهلوی دوم، وقتی که مدرنیته داشته شکل می‌گرفته، ساخته شده. اگر از این سبک خونه‌ها دیدید، بدونید که جلوی یه اثر هنری از دوران معماری مدرن تهران هستید! از اینجا قدم‌هاتون رو سریع‌تر کنید و نفس عمیق بکشید.

خیابون رو به سمت پایین تا میدون فلسطین ادامه بدید. قبل از میدون، سمت راستتون، سردر زیبایی وجود داره که بهتره از دستش ندید. کمی جلوتر یخ‌هایی که روش پارچه کشیده شده‌ را می‌بینید.


ایستگاه چهارم: یخ فروشی میدان فلسطین

یخ فروشی میدان فلسطین
یخ فروشی میدان فلسطین

در زمانی که خبری از یخچال نبود مردم برای تازه نگه‌داشتن مواد خوراکی‌، یخ می‌خریدن و این شغل حسابی رونق داشت. یخ‌فروشی میدون فلسطین تقریبا ۶۰ ساله اینجا برقراره و یخ می‌فروشه. سال گذشته صاحب اصلی اون از دنیا رفت و حالا توسط یکی از بستگانش پابرجاست.

میدون رو به سمت راست رفته و وارد خیابون طالقانی شید. کمی جلوتر و سمت چپتون خونه‌ی وارطان رو می‌بینید.


ایستگاه پنجم: مجموعه فرهنگی خانه وارطان

مجموعه فرهنگی خانه وارطان
مجموعه فرهنگی خانه وارطان

اینجا «خونه‌ی وارطان» یک مرکز فرهنگی-هنری که می‌تونید به گالریش سر‌ بزنید و از کافه و حیاطش لذت ببرید. شاید براتون جالب باشه که بدونید «وارطان هوانسیان» یکی از معماران تاثیرگذار دوره‎‎ی پهلوی اول بوده و خونه‌هایی به این سبک رو اولین‌بار وارطان طراحی کرده. از اینجا قدم‌هات رو سریع‌تر کن.

از خیابان طالقانی وارد خیابان نادری شده و وقتی به خیابان ایتالیا رسیدید به سمت چپ برید. به خیابان قدس که رسیدید به سمت شمال رفته و دست چپ وارد خیابان پورسینا شید.


ایستگاه ششم: موسسه باستان شناسی

موسسه باستان شناسی
موسسه باستان شناسی

تقاطع پورسینا و جلالیه ساختمان باستان‌شناسی رو می‌بینید. موسسه باستان‌شناسی در دوره‌ی اول پهلوی ساخته شده و شما با نگاه به معماری اون متوجه این قضیه خواهید شد. شباهتش با خونه‌ی وارطان رو می‌بینید؟

خیابان جلالیه رو به سمت بالا ادامه دهید تا به بلوار برسید. برای گرفتن دوچرخه از درب جنوب غربی وارد پارک شید.


ایستگاه هفتم: پارک لاله

پارک لاله
پارک لاله

اینجا می‌تونید دوچرخه کرایه کنید و یه گشتی توی پارک بزنید که تجربه‌ی جدیدی می‌تونه براتون بسازه! می‌دونید پارک لاله قبلا پارک نبوده؟ زمین رژه و سوارکاری سربازان ارتش بوده و به اسم باغ جلالیه می‌شناختنش. گاهی مسابقات سوارکاری هم در این زمین برگزار می‌شده و در دوره‌ای تبدیل به پارکی می‌شه که الان می‌بینیم.

از ورودی جنوبی پارک خارج شده و وارد بلوار کشاورز شید.


ایستگاه هشتم: برج‌های سامان

برج‌های سامان
برج‌های سامان

شاید براتون جالب باشه که بدونید «برج‌های سامان» اولین ساختمان‌های بلندی هستن که در کنار بلوار ساخته شدند و احتمالا ساکنین برج‌ها جزو اولین کسانی بودن که از بالا، بلوار رو تماشا کردن.

آروم حرکت کنید تا ضربان قلبتون به حالت عادی برگرده و به آخرین ایستگاه برسید. بلوار رو به سمت میدون ادامه بدید و در سمت چپ تابلو کلانا رو می‌بینید.


ایستگاه نهم: کلانا | میدان ولیعصر

کلانا | میدان ولیعصر
کلانا | میدان ولیعصر

به آخرین مرحله از مسیر پیاده‌روی رسیدید. در اینجا می‌تونید کمی استراحت کنید و یکی از ساندویچ‌های سالم کلانا رو امتحان کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.