مسیر ایرانشهر تا وحدت

مسیر ایرانشهر تا وحدت

⏰ بهترین زمان بازدید: صبح 🚫 امکان بازدید از کلیسای ارتدکس یونانی وجود نداره. همونطور که از اسم تور پیداست، مسیری رو می‌خوایم با هم شروع کنیم که حال و هوای هنر و معماری داره‌. توی این مسیر که بین دو نقطه‌ی مهم فرهنگی هنری شهرمونه چندتا اثر هنری باحال می‌بینیم و‌‌ با هنرمنداشون آشنا می‌شیم، حوالی سمیه با دیدن چندتا ساختمون مختلف به دوران معاصر سفر می‌کنیم و با معماراشون آشنا می‌شیم. این تور پیشنهاد ویژه به دانشجویان و علاقه‌مندان به هنر و‌معماریه اما دیدنش برای بقیه ‌هم خالی از لطف نیست و آشنایی خوبی برای دوستی با شهره.

  • محدوده مسیر: انقلاب
  • زمان لازم برای بازدید: ۲ ساعت
  • حس و حال: عکاسی
  • بهترین زمان بازدید: صبح
  • حداقل بودجه: حضور رایگان
  • دوربین ببر.
  • مترو؛ خط ۱ ایستگاه طالقانی

دو راه داری! یا از خیابون کریمخان بیای ایرانشهر و بعداز گذشتن از پارک، به خانه هنرمندان برسی. یا از متروی طالقانی به سمت غرب بیای تا برسی ایرانشهر و خیابون رو تا انتها بیای بالا.


ایستگاه اول: مجموعه فرهنگی خانه هنرمندان

مجموعه فرهنگی خانه هنرمندان
مجموعه فرهنگی خانه هنرمندان

محوطه اینجا مربوط به باغ‌های دوره ناصرالدین شاهه و بنای اولیه‌ در زمان جنگ جهانی دوم انبار مهمات متفقین بوده. بعداز خروج متفقین در اواسط دهه ۲۰ تا سال ۵۷ به صورت مرکز نظامی متروک باقی مونده بود. تا اینکه سال ۷۷ به مالکیت شهرداری درمیاد و اواخر سال ۷۸ برای کاربری‌های فرهنگی و هنری بازگشایی می‌شه.

طالقانی رو به سمت مفتح بیا و تو ایستگاه اتوبوس جلوی سفارت که رسیدی وایسا، تقریبا بهترین دید به نقاشی رو می‌شه قبل از چهار راه دید، برای همین چک‌این این اثر هم اینجا قرار داره.


ایستگاه دوم: دیوارنگاره‌ی محمد ‌احصایی

دیوارنگاره‌ی محمد ‌احصایی
دیوارنگاره‌ی محمد ‌احصایی

محمد احصایی، از نامداران خوشنویسی و نقاشان معاصر کشوره که احتمالا با آثار وی آشنایی داری، یا حداقل برای یک بار هم که شده آثارش به چشمت خورده؛ لوگوی ‌نوشته فرهنگسرای نیاوران یا فرهنگستان هنر. احصایی از دانشکده هنرهای زیبا فارغ‌التحصیل شد و با خلق آثاری متعدد خوشنویسی و نقاشی به خوبی در سطح جهانی شناخته‌شده است.

به تقاطع که رسیدی اول مفتح به سمت پایین برو و وایسا. روبه‌روت تو گوشه‌ی شرقی تقاطع، کلیسا با ستون‌ها و نمای جذابش به خوبی معلومه.


ایستگاه سوم: کلیسای ارتدکس یونانی

کلیسای ارتدکس یونانی
کلیسای ارتدکس یونانی

کلیسای ارتدکس به سبک کلاسیک یونانی ساخته میشه و معماریش تجسم کننده‌ی معبد پارثنون آتنه. فرم کلاسیک و ستون های دوریک بنا به خوبی بیانگر معماری متفاوت این بنا با دیگر کلیساهاست. این کلیسا متعلق به یونانی هایی که تو ایران زندگی می‌کنن ولی در حال حاضر کشیش دائمی نداره و امکان ورود بهش فراهم نیست.

سرت رو بالا بگیر و مفتح رو کمی پایین‌تر بیا. به اول سمیه که رسیدی دیوارنگاره‌ای مدرن میبینی از منصور قندریز.


ایستگاه چهارم: دیوارنگاره‌ی منصور قندریز

دیوارنگاره‌ی منصور قندریز
دیوارنگاره‌ی منصور قندریز

این اثر از قندریز (نقاش دهه ۴۰) توسط فرامرز خانی اجرا شده. ترکیب این نقوش و محتوای کلی اثر به مکتب سقاخانه تعلق داره. مکتب سقاخانه سبکیه که تونسته در تقابل سنت و مدرنیته حرف خودش رو بیان کنه. در اینجا قندریز نمادهای سنتی ایران باستان و نقش سفالینه‌های قدیمی رو با رنگ و فرمی خاص ترکیب کرده تا اثری متفاوت خلق بشه.

بلافاصله با واردشدن به سمیه به سر به هواییت ادامه بده. دنبال یه ساختمون بلند متروکه بگرد. ساختمونی بتنی با پنجره‌های گوشه‌گرد و فرمی متفاوت!


ایستگاه پنجم: غیایی رزیدنس

غیایی رزیدنس
غیایی رزیدنس

این بنای بروتال (بتنی) در واقع مجتمعی مسکونی خدماتی بوده برای اقامت مهمانان دربار پهلوی در تهران. این بنا توسط حیدرغیایی (معمار دربار) طراحی می‌شه. اما متاسفانه مثل خیلی از بناهای ارزشمند شهر سرنوشتش نامعلومه و برای بسته بودن طولانی مدتش کم‌کم باید نگران این بنای خاص باشیم.

تو خیابون سمیه همینجور که به سمت غرب حرکت می‌کنی خوب به خونه‌های قدیمی توجه کن، هرکدوم معماری خاص خودشونو دارن. به تقاطع موسوی که رسیدی تنوع بناهای خیابون سمیه به خوبی معلومه.


ایستگاه ششم: تقاطع موسوی سمیه

تقاطع موسوی سمیه
تقاطع موسوی سمیه

به تقاطع خاصی از تهران رسیدی. جایی که هر سمتش یک بنای متفاوت داره برای یک دوره‌ی خاص. تفاوتی که تو رنگ، متریال ساخت و فرم هم قابل توجهه. به این ۴راه که رسیدی به هر چهارگوش تقاطع برو و خوب به ساختمون‌هاش دقت کن؛ از نمای ویلایی تا نمای کامپوزیت، از قرمز تا سیاه و سفید. خوب ببین و عکس بگیر، منتظر عکس‌های زیبات هستیم.

مسیر خیابون سمیه رو به سمت غرب ادامه بده و ایرانشهر رو رد کن. درست رو به رو‎‌ی دوتا خونه ویلایی قدیمی، کافه گرافه. قبل از ورود به کافه از دیدن خونه های ویلایی لذت ببر.


ایستگاه هفتم: کافه گراف | کریمخان

کافه گراف | کریمخان
کافه گراف | کریمخان

امیدوارم تا اینجای شهرگردی بهت خوش گذشته باشه و خسته نشده باشی، هنوز وسطای راهیم اما اگه خسته شدی می‌تونی استراحت کوچیکی تو کافه گراف داشته باشی و با یه قهوه‌ ی بیرون بر نفسی تازه کنی.

با پایین اومدن از خیابون قرنی یه ساختمون بروتال با پنجره‌های زیاد رو مشاهده می‌کنید (بروتال به معنای بتنی‌ست).

ایستگاه هشتم: ساختمان بروتال آموزش و ‌پرورش

ساختمان بروتال آموزش و ‌پرورش
ساختمان بروتال آموزش و ‌پرورش

نادر اردلان معمار مدرنیست ایرانیه. او تحصیلات معماری و شهرسازی رو در دانشگاه‌‌های هاروارد و کارنگی می‌گذرونه و به ایران برمی‌گرده. او در پروژه‌های مهمی از جمله مجموعه ورزشی آزادی، موزه‌ی ‌هنرهای معاصر و برج‌های سامان به عنوان شف (معمار عالی‌رتبه‌) آتلیه فرمانفرمائیان فعالیت داشته.

قرنی رو بیا پایینو وارد فلاح‌پور شو. دنبال یه ساختمون متروکه اواسط کوچه بگرد و نقاشی میرزاحمید رو پیدا کن. برای این چک‌این باید یه خورده بیشتر جستجوگر باشی و شهر رو کشف کنی.


ایستگاه نهم: دیوارنگاره‌ی میرزا حمید

دیوارنگاره‌ی میرزا حمید
دیوارنگاره‌ی میرزا حمید

گرافیتی‌ها طرح‌هایی بامضامین سیاسی و اعتراضی‌ اما نقاشی‌های میرزا گرافیتی نیستن. میرزاحمید رو باید یک استریت‌آرتیست بنامیم تا گرافیست. چرا که شخصیت‌های نقاشی‌هاش انسان‌هایی‌ با بدن‌هایی غیرمتعارف اما قلبی مهربونن. بیانگر داستان‌هایی عاشقانه و فلسفی بااحترام به هم‌نوع، طبیعت و حیوانات.

کوچه‌ی فلاح‌پور رو برگرد و قرنی رو به سمت میدون فردوسی بیا. همینطور که به سمت پایین میای به دیوار دست راستت توجه کن تا به میدون برسی و نمای کامل نقاشی.


ایستگاه دهم: شاهنامه‌ی میدان فردوسی

شاهنامه‌ی میدان فردوسی
شاهنامه‌ی میدان فردوسی

روی دیوار شمال‌غربی رستم سوار بر اسب، افراسیاب رو با یک دست بالای سر برده و سپاهیان دو لشکر در دو طرف با هیجان نظاره‌گر این زورآزمایی هستن. یک صحنه‌ی جنگ تمام عیار و البته چشم‌نواز! این اثر رو عباس برزگرگنجی اجرا کرده. گفته میشه این نقاشی از شاهنامه‌ی شاه ‌طهماسبیه که مهم‌ترین نسخه‌ی تاریخی از شاهنامه‌ست.

از میدون فردوسی به سمت چهارراه ولیعصر که حرکت می‌کنی خوب به ساختمون‌های قدیمی جداره‌ی شمالی و جنوبی انقلاب دقت کن و عکاسی کن.


ایستگاه یازدهم: نماهای خیابون انقلاب

نماهای خیابون انقلاب
نماهای خیابون انقلاب

همینجور که انقلاب رو به سمت غرب می‌ری، ساختمون ‌هایی قدیمی از جمله چندتا بنای آجری می‌بینی که بازسازی شدن. بازسازی نمای این ساختمونا زیرنظر مهندس انوشفر انجام شده‌. یادت نره با این ساختمون‌های زیبا و ارزشمند عکس بگیری و به اشتراک بذاری. عکس‌هات می‌تونه زیبایی‌های شهر رو بیشتر به همه معرفی کنه.

انقلابو به سمت چهارراه ولیعصر ادامه بده. به پل که رسیدی بیا زیر پل پیش پهلوونا و باهاشون عکس بگیر. پهلوونا هر روز بار زیادی رو به دوش می‌کشن. اونا تو هر دو طرف پل هستن.


ایستگاه دوازدهم: پهلوون‌های زیر پل کالج

پهلوون‌های زیر پل کالج
پهلوون‌های زیر پل کالج

پهلوونای قدیم تهران که تو میدون‌ها و زورخونه‌های شهر دیده می‌شدن، پل کالج رو از فرو ریختن نجات دادن. پهلوونایی که بنابر مرام و خصوصیت های اخلاقیشون نجات و دفاع از مردم رو وظیفه خودشون میدونستن. خالق این پهلوونا مهدی بادیه‌ست. او علاوه بر ایجاد ارتباط محیطی موفق، به خوبی بیننده رو بسط میده به مرام و مسلک پهلوونی گذشته.

حافظ رو بیا پایین تا به خیابون شهریار برسی. یه بلوار سرسبز می‌بینی که همیشه حال و هوای خوبی داره. جلوتر که بیای دست چپت تالار وحدت معلومه.


ایستگاه سیزدهم: تالار وحدت

تالار وحدت
تالار وحدت

مکعب مستطیلی مدرن، با شیشه‌های بزرگ و سنگ تروارتن. سالن‌هایی کلاسیک و باشکوه. تالار وحدت اثری از یوگین آفتاندلیانه که براساس مدل اپرا هال‌های وین طراحی و در دهه‌ی ۳۰ افتتاح می‌شه این تالار چندمنظوره برای اجرای نمایش‌های باله، اپرا و کنسرت‌های موسیقی طراحی میشه و تجهیز داخلی سالن هم توسط شرکت زیمنس آلمان انجام می‌گیره.

بلوار رو که ادامه بدی به خیابون خارک می‌رسی. خارک رو به سمت پایین برو. یه‌خورده که بری دست راستت یه خونه قدیمی که بازسازی شده می‌بینی. شنف دیدار جای همین‌جاست.


ایستگاه چهاردهم: کافه شنف‌دیدارجای

کافه شنف‌دیدارجای
کافه شنف‌دیدارجای

بنای اصلی کافه اثری از نظام عامری معماره. او تنها شاگرد فرانک لوید رایت بوده و پس از گذروندن ۲ سال به ایران برمی‌گرده و بیش از ۹۰ پروژه اجرا می‌کنه. موزه‌ی دفینه، سینما بهمن، بیمارستان پارس و پارک شهر از آثار معروف نظام عامریه.👣

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.