مسیر خیابان خیام در چند قدمی اعدام

مسجد فیلسوف الدوله

⏰ بهترین زمان بازدید: ظهر ⚠ در روزهای تعطیل، به خاطر خلوتی مسیر بهتره تنها نری! تهران شهر فرنگه و تا موقعی که از دور نگاهش کنی و برای کشفش دست به کار نشی، زیبایی‌هاش رو ازت قایم می‌کنه. پس برای شناخت شهرت دست به کار شو و مطمئن باش قسمتی از خودت رو هم توی کوچه‌پس‌کوچه‌هایی که تلفیق مدرنیته و سنته پیدا می‌کنی. یه گوشی یا دوربین با تعدادی از دوست‌های پایه کافیه تا بزنی به چاک خیابون خیام تا برسی به محدوده‌ی اعدام! اول توی خانه‌ای از دوران قاجار، چایی می‌زنیم و میریم توی دل بازار. دروازه نو، باقی‌مونده‌ی خونه‌ی حسام لشکر، گذر لوطی صالح، چهار سوق بزرگ قسمتی از کشف‌هامون در این مسیره تا برسیم به میدون محمدیه یا اعدام سابق. و در نهایت دوباره مسیرمون رو در یه بنای قجری با خوردن یه غذای خوشمزه تموم می‌کنیم.

  • محدوده مسیر: محله خیام
  • زمان لازم برای بازدید: ۵ ساعت
  • حس و حال: کشف شهر
  • بهترین زمان بازدید: ظهر
  • حداقل بودجه: حضور رایگان
  • در روزهای تعطیل، به خاطر خلوتی مسیر بهتره تنها نری!
  • مترو؛ خط ۱ ایستگاه خیام

از مترو خیام که وارد خیابون خیام شدی به سمت پایین یعنی میدون محمدیه (اعدام) حرکت کن. سمت چپ خیابون با دیوارهای آجری و درب و پنجره‌ی چوبی رستوران خیام روبرو می‌شی!


ایستگاه اول: رستوران سنتی خیام

رستوران سنتی خیام
رستوران سنتی خیام

چای خوردن در یک بنای قجری! سحر و جادویی که اینجا داره ممکنه چند دقیقه‌ای هوش از سرتون ببره! طاق‌های ضربی، سه‌کنج‌ها و سقف زیباش، مفهوم زمان و مکان رو بی‌معنی می‌کنه.

از رستوران خیام که بیرون اومدی، روبروت رو نگاه کن!


ایستگاه دوم: اثر تاریخی امامزاده نصرالدین

اثر تاریخی امامزاده نصرالدین
اثر تاریخی امامزاده نصرالدین

این امامزاده جزو اولین امامزاده‌های تهرانه که قسمتی از صحن این بقعه در طرح عریض‌سازی خیابون از بین رفته. آینه‌کاری‌ها و کاشی‌کاری‌های اینجا بی‌نظیره و به دستور منیرالسلطنه درست شده. دم درب اصلی مسجد که رو به خیابون خیامه، چک‌این کن!

خیابون خیام رو به سمت پایین ادامه بده. سمت چپ خیابون، کوچه‌ای به نام دروازه نو قرار داره. واردش شو و کوچه‌‌پس‌کوچه‌ها رو رد کن تا مناره‌های فیروزه‌ایش رو ببینی!


ایستگاه سوم: اثر تاریخی دروازه نو

اثر تاریخی دروازه نو
اثر تاریخی دروازه نو

همان جایی که هیجان هزارتوی بازار شروع می‌شه، اولین زیبایی‌هاش هم تو رو درگیر می‌کنه! این دروازه نوست که با مناره‌‌های فیروزه‌ایش در ابتدای بازار قد علم کرده. این دروازه، آخرین بازمانده از دروازه‌های قدیم تهرانه و به دلیل بی‌توجهی به این بنا، بسیاری از کاشی‌کاری‌های آن دزدیده شده.

از کوچه دروازه نو وارد کوچه‌ی آل یاسین شو. راه رو ادامه بده تا به کوچه‌ی شیری‌ها برسی. انتهای کوچه‌ی شیری‌ها، کوچه‌ی حسام لشکر و درب خونش رو می‌بینی!


ایستگاه چهارم: خانه‌ حسام لشکر

خانه‌ حسام لشکر
خانه‌ حسام لشکر

اینجا یه خونه‌ی قدیمی از دوره‌ی قاجاره که تخریب شده و ازش فقط درب قدیمیش مونده. خونه‌ی حسام لشکر به دو بخش غربی و شرقی تقسیم شده بود که قسمت غربی مدتی به عنوان رستوران سنتی کاربرد داشته که بعدها متروکه شده. بخش شرقی هم شامل تالار شاه‌نشین و پنج‌دری بوده که به انبار پارچه تبدیل شد.

از کوچه‌ی حسام لشکر به کوچه‌ی مهدوی برو تا به کوچه‌ی موسوی برسی. در همین محدوده، گذر لوطی صالح رو می‌بینی! جلوی بازار رضای لوطی صالح چک‌این کن!


ایستگاه پنجم: اثر تاریخی گذر لوطی صالح

اثر تاریخی گذر لوطی صالح
اثر تاریخی گذر لوطی صالح

لوطی صالح در زمان آقامحمدخان قاجار زندگی می‌کرده. روزی لوطی صالح حرف‌های بر خلاف سلطنت می‌زنه و شاه رو مسخره می‌کنه. آقا محمدخان از این ماجرا باخبر می‌شه و برای مجازات لوطی صالح، دماغ و گوش‌هاش رو می‌بره! لوطی صالح در همین محدوده مغازه‌ داشته و دست به خیر هم بوده. به همین دلیل این گذر به اسم این شخص معروفه!

وارد بازار هفت‌تن شو و تا انتها برو تا به تقاطع بازار مسگرها برسی. چهار سوق بزرگ با تمام ابهتش منتظرته!


ایستگاه ششم: اثر تاریخی چهارسوق بزرگ

اثر تاریخی چهارسوق بزرگ
اثر تاریخی چهارسوق بزرگ

شاید یکی از باشکوه‌ترین و زیباترین اثرهایی باشه که می‌تونی توی دل بازار ببینی! سقفی سفید که نور خورشید ازش به داخل بازار می‌تابه و وقتی پایین این سقف رو نگاه می‌کنی با گچ‌بری و کنده‌کاری‌های خیره‌کننده‌ای مواجه می‌شی.

به انتهای بازار چهل‌تن که نزدیک شدی یه کوچه‌ای به نام سید اسماعیل قرار داره. بپیچ داخل و در قدیمی رو پیدا کن و ازش رد شو تا به کوچه‌ی تنگ و قدیمی که مسجد داخلشه برسی!


ایستگاه هفتم: مسجد فیلسوف الدوله

مسجد فیلسوف الدوله
مسجد فیلسوف الدوله

از دری زیبا وارد کوچه‌ای قدیمی می‌شی که انتهاش مسجد فیلسوف‌الدوله و مسجد سید اسماعیل قرار داره. این مسجد زیبا در دوران ناصرالدین شاه توسط طبیب این شاه یعنی «میرزا محمد‌کاظم‌خان رشتی» ساخته شده که ملقب به فیلسوف‌الدوله بوده. مقرنس‌کاری‌ها و مناره‌های زیبای این مسجد از جذابیت‌های اینجاست.

کنار در فیلسوف‌الدوله، ورودی حیاط مسجد امامزاده سید اسماعیل قرار داره. از همون در برو داخل!


ایستگاه هشتم: امامزاده سید اسماعیل

امامزاده سید اسماعیل
امامزاده سید اسماعیل

بنا به کتیبه‌ی موجود در ایوان و داخل حرم، بنای امامزاده سید اسماعیل در زمان محمدشاه قاجار و در سال ۱۲۶۲ ه.ق به دست «عیسی خان بیگلر بیگی» ساخته شده. دیدن حوض وسط حیاط و آینه‌کاری‌های زیبای این امامزاده خالی از لطف نیست. دم حوض چک‌این یادت نره!

وارد بازار سر پولک شو تا به خیابون مصطفی خمینی برسی. بعد به سمت خیابون مولوی ادامه بده تا به چهارراه برسی. بپیچ سمت راست و تا سر بازار حضرتی برو تا مغازه‌ی آقای حسینی رو ببینی!


ایستگاه نهم: غذای سنتی حسینی (آش حاج محمود)

غذای سنتی حسینی (آش حاج محمود)
غذای سنتی حسینی (آش حاج محمود)

مغاره‌ی آقای حسینی یه جای کوچیک اما باصفاست. آش شله‌قلمکار، جغوربغور و کشک بادمجان سه نوع غذایی که دست‌پخت خود آقای حسینیه. برای یه پیش‌غذای ساده به اینجا برو و از این مغازه‌ی نوستالژیک چندین ساله لذت ببر!

از مغازه‌ی حسینی که بیرون اومدی، خیایان مولوی رو به سمت میدون محمدیه ادامه بده تا به سر خیابون خیام برسی. عرض خیابو ن خیام رو رد شو و به ضلع شمال غربی میدون برو!


ایستگاه دهم: رستوران وکیل‌التجار

رستوران وکیل‌التجار
رستوران وکیل‌التجار

رستوران وکیل‌التجار بنایی متعلق به دوران قاجاره. این بنا برای «میرزا محمد میزانی» بوده که به وکیل‌التجار معروف بوده. چند وقتیه این بنای قدیمی بازسازی شده و به رستوران وکیل‌التجار تبدیل شده. فضای زیبا و باشکوه این رستوران، طعم غذاهای ایرانی رو دوچندان می‌کنه.👣

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.