مسیر لواسان و کشف روستای افجه

0

لواسون به خاطر موقعیت جغرافیایی که داره، سالیان ساله تهرونی‌ها برای تفریح به اینجا سر می‌زنن. به همین دلیل محدوده‌ی لواسون چند سالیه که توسعه‌ی زیادی پیدا کرده و از کافه رستوران‌های متنوع گرفته تا مجتمع‌ها و ویلاهای مسکونی در حال ساخت و رونق گرفتنن. اما در کنار این‌ها، قراره که سری هم به بافت قدیمی و اصیل شهر بزنیم و ناشناخته‌هایی رو پیدا کنیم که شاید کمتر کسی از وجودشون خبر داشته باشه. فقط حواست باشه که این مسیر یکم دشواره اما به تجربه کردنش می‌ارزه! یادتون باشه قبل از شروع حتما مسیر روی نقشه چک کنید، ممکنه در قسمت‌هایی از مسیر نت نداشته باشید.

  • حدوده مسیر: لواسان
  • زمان لازم برای بازدید: 5 ساعت
  • حس و حال: کشف شهر
  • بهترین زمان بازدید: کل روز
  • حداقل بودجه: حضور رایگان
  • با ماشین شخصی باید بری

کافه هوگون در طبقه‌ی اول تجاری مجتمع اسکای‌سنتر قرار گرفته که می‌تونی با آسانسور یا پله برقی به این طبقه بری و پیداش کنی.


ایستگاه اول: کافه هوگون

 

کافه هوگون

 

تازه اول مسیره و باید انرژی داشته باشی برای ادامه دادن. کافه هوگون، کافه‌ی دنج و جذابیه که می‌تونی صبحت رو اینجا، با یه فنجون قهوه و کیک یا صبحانه شروع کنی. یادت نره به محض این‌که رسیدی، دم در کافه چک این کنی!

اطلاعات تکمیلی

خیابان لواسان، بلوار امام خمينى، اسكاى سنتر، طبقه اول تجارىامروز 10:00 تا 23:30مناسب برای 

به انتهای بلوار امام خمینی که رسیدی، میدون بسیج رو رد کن و ابتدای جاده‌ی سینک دنبال چنار ناران بگرد.


ایستگاه دوم: چنار ناران

درخت کهنسال ۴۰۰ ساله

چنار ناران

اول جاده‌ی سینک، درخت کهنسالی رو می‌بینی که ۴۰۰ سالی از عمرش می‌گذره. کنار این درخت چک‌این کن و چند دقیقه‌ای به این‌ همه سالی که از عمر این درخت گذشته و چه اتفاقاتی رو دیده و حس کرده فکر کن. از این‌جا به بعد مسیر قراره ماجراجویی کنیم و بریم تو دل روستای افجه!

اطلاعات تکمیلی

لواسان، بلوار امام خمینی، بعد از میدان بسیج، ابتدای جاده‌ی سینک (افجه)\


 

ایستگاه سوم: میدان افجه

میدانی قدیمی افجه و مجسمه‌ی وزیری

میدان افجه

میدون افجه، معرف این روستاست. به اینجا که رسیدی، چند دقیقه‌ای از ماشین پیاده شو و به سمت مجسمه‌ی وسط میدون برو. کنار مجسمه چک این کن. این مجسمه اثر ناصر هوشمند وزیریه و در سال ۹۷ به این میدون اضافه شده. توی ایستگاه‌های بعدی با این هنرمند بیشتر قراره آشنا بشی.

اطلاعات تکمیلی

لواسان، بلوار امام خمینی، بعد از میدان بسیج، جاده سینک، میدان افجهامروز 00:00 تا 23:59مناسب برای 

دور میدون افجه دنبال کوچه‌ی شیر اسب بگرد و داخل برو. حواست باشه که انتهای این کوچه خیلی کم عرضه و داخل رفتنش با ماشین تقریبا غیر ممکنه.


 

ایستگاه چهارم: سقاخانه‌ی ابوالفضل

سقاخونه‌ی قدیمی با درهای سبز

سقاخانه‌ی ابوالفضل

این سقاخونه توی محله‌ی چراغان روستای افجه قرار داره. به انتهای کوچه‌ی کم‌عرض و قدیمی شیراسب که برسی، در ورودی سبزرنگ سقاخونه رو می‌بینی. عمر این سقاخونه به چندصد سال می‌رسه. یادت‌ نره که حتما دم در وروی چک‌این کنی.

اطلاعات تکمیلی

لواسان، بلوار امام خمینی، بعد از میدان بسیج، جاده سینک، میدان افجه، انتهای کوچه‌ی شیراسبامروز 00:00 تا 23:59مناسب برای 

ادامه‌ی جاده و بعد از پل فلزی، به کوچه‌ی امام حسن عسگری(ع) می‌رسی. حمام درست نبش این کوچه‌ست و رودخونه‌ای هم روبروی این بنا جاریه.


 

ایستگاه پنجم: اثر تاریخی حمام قدیمی افجه

حمام دوره‌ی صفوی

اثر تاریخی حمام قدیمی افجه

قدمت بنای این حمام به دوره صفوی و یا اوایل قاجار برمی‌گرده و بخش زنانه‌ی اون بازسازی شده. در معماری این بنا طاق و گنبد‌های عرقچین و قوس‌های جناغی ساخته شده. بازدید از داخل حمام هم آزاده و اگه باز بود می‌تونید سری هم به داخلش بزنین.

اطلاعات تکمیلی

لواسان، بلوار امام خمینی، بعد از میدان بسیج، جاده سینک، بعد از میدان افجه، نبش کوچه‌ی امام حسن عسگری (ع)امروز 00:00 تا 23:59مناسب برای 

انتهای جاده به منطقه‌ای کوهستانی می‌رسه. از اینجا به بعد باید چند دقیقه‌ پیاده‌روی کنی. ماشین رو پارک کن و راه سمت راست رو بالا برو.


 

ایستگاه ششم: آبشار پسکوهک

آبشاری با ۱۵ متر ارتقاع

آبشار پسکوهک

آبشار پسکوهک، ۱۵ متر ارتفاع داره و شمال شرق روستای افجه واقع شده. این آبشار به پسچویک هم معروفه و در منطقه‌ی یال کوه قرار داره. مسیر دسترسی برای رسیدن به این آبشار کمی سخته و نیاز به آمادگی جسمانی و کفش مناسب داره. اگه براتون سخته می‌تونید همون جا کنار رودخونه کمی آب‌بازی کنید.

اطلاعات تکمیلی

لواسان، بلوار امام خمینی، بعد از میدان بسیج، انتهای جاده سینک

از جاده‌ی سینک، همون مسیری که اومدی رو برگرد و دوباره وارد بلوار امام خمینی شو. رستوران پرسه بعد از میدون گلندوئکه و تابلوش طلایی رنگه.


 

ایستگاه هفتم: رستوران پرسه

رستورانی در لواسان با غذای ایتالیایی

رستوران پرسه

رستوران پرسه، رستورانی ایتالیاییه که منوی متنوع و باکیفیتی داره. بعد از این همه ماجراجویی حتما حسابی گرسنه‌ای. می‌تونی از منوی پرسه انواع پیتزا، پاستا، غذای اصلی و سالاد رو انتخاب کنی. پیتزاهای پرسه توی دو اندازه‌ی مختلف و با سس‌های سیر و پیازچه به انتخاب خودت درست می‌شن. پیشنهاد می‌کنم یکیشون رو امتحان کنی!

اطلاعات تکمیلی

لواسان، بلوار امام خمینی، نرسيده به ميدان گلندوئك، روبروى بانك صادرات

بلوار رو که ادامه بدی، جاده‌ی کند علیا و سفلی (اسدیان) رو داخل برو و بعد از چال ناظران، سمت چپ ورودی رنگارنگ و عجیب غارموزه رو می‌بینی.


 

ایستگاه هشتم: غار موزه وزیری

غار موزه‌ای عجیب از آثار ناصر هوشمند وزیری

غار موزه وزیری

غار موزه وزیری یکی از متفاوت‌ترین موزه‌های تهرانه. اینجا از سال ۸۴ افتتاح شده و آثار استاد ناصر هوشمند وزیری، به سبک و سیاق منحصربه‌فردی به نمایش گذاشته شده. در این غار موزه، عکاسی آزاده و خود آقای وزیری همیشه اونجا حضور دارن و حتی می‌تونی با خودشون صحبت کنی!

اطلاعات تکمیلی

لواسان، بلوار امام خمینی، جاده کند علیا و سفلی، دوراهی بوجان، سمت چپ بعد از چال ناظران پلاک

بعد از بازدید غارموزه جاده رو برگرد تا دوباره به بلوار اصلی برسی. بلوار رو ادامه بده و حواستون باشه تابلوی گل و گیاه آبشاری که اون دست خیابونه و نبش بوستان پنجمه رد نکنید.


 

ایستگاه نهم: گل و گیاه آبشاری

باغ گلی از هر نوع گل و گیاه

گل و گیاه آبشاری

دیگه به انتهای مسیر رسیدیم و این‌جا می‌تونی به یادگار گل یا گلدون بخری و با خودت به خونه ببری. سرزندگی باغ‌های گل و گیاه آدم رو سرحال میاره.

اطلاعات تکمیلی

لواسان، ابتدای بلوار امام خمینی، نبش بوستان پنجم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.