مسیر خیابان نارمک و گشت در خیابان زرکش قدیم

مسیر خیابان نارمک و گشت در خیابان زرکش قدیم

⏰ بهترین زمان بازدید: صبح 📆 کلیسای تارگمانچاتس فقط شنبه و یکشنبه بازه! اگه ساکن شرق تهران نباشیم، کمتر به این قسمت از شهر سر می‌زنیم. در صورتی که جذابیت‌های زیادی داره که نباید ازش غافل شیم. پس چی بهتر از یه پیاده‌روی در دل نارمک و وحیدیه تا شرق تهران رو کشف کنیم. نقشه‌ی ساخت این محله در دهه‌ی ۴۰ توسط فرانسوی‌ها کشیده و بعدها اجرا شد. اکثر ساکنین این محله‌، همشهری‌های ارمنی هستن. توی این مسیر چندتا از خوراکی‌فروشی خوشمزه رو امتحان می‌کنیم و لابه‌لای این خوراکی‌ها، با بافت قدیمی این محله بیشتر آشنا می‌شیم.

  • محدوده مسیر: نارمک
  • زمان لازم برای بازدید: ۴ ساعت
  • حس و حال: خوردنی
  • بهترین زمان بازدید: صبح
  • حداقل بودجه: حضور رایگان
  • کلیسای تارگمانچاتس فقط شنبه و یکشنبه بازه!
  • مترو؛ خط ۲ ایستگاه سرسبز

از ایستگاه متروی سرسبز، خط شماره‌ی دو، پیاده شو. خیابان آیت رو مستقیم به سمت پایین حرکت کن تا به میدون هفت‌حوض برسی.


ایستگاه اول: میدان هفت‌حوض

میدان هفت‌حوض
میدان هفت‌حوض

میدون هفت‌حوض یکی از میدون‌های مهم نارمکه که توسط فرانسوی‌ها طراحی شده که اسم دیگه‌ی اینجا، میدون نبوته. به خاطر نیمکت‌های زیاد، آلاچیق و خوراکی‌فروشی‌های زیاد در اطراف میدون، فضایی مناسب برای استراحت ایجاد شده. علاوه بر این‌ها، مغازه‌ها و پاساژهای متنوعی در این محدوده قرار داره.

خیابون دکتر آیت رو به سمت شمال حرکت کن تا به خیابون مهرانپور برسی. بعد از این خیابون، وارد خیابون کمیجانی شو و علی‌کافه رو پیدا کن!


ایستگاه دوم: علی کافه

علی کافه
علی کافه

بوی قهوه قدرت این رو داره که تو رو توی مسیرت متوقف کنه و چند قدمی به عقب برگردونه! پس مقاومت نکن و بعد از گشت توی میدون هفت‌حوض به حست اعتماد کن و به علی‌کافه برو. علی کافه یه کافه‌ی دنج با قهوه‌های باکیفیته که قیمت‌های مناسبی هم داره. پس بد نیست بهش سر بزنی و برای مسیرت کافئین ذخیره کنی!

از خیابون کمیجانی وارد خیابان گلبرگ (جانبازان) غربی شو و راه رو ادامه بده تا به میدون هلال‌احمر برسی و وارد خیابون گلستان شی. بعد از ردکردن شهر کتاب فدک به پارک فدک می‌رسی!


ایستگاه سوم: پارک فدک

پارک فدک
پارک فدک

این پارک بزرگ توی خیابان گلستانه و علاوه بر فضای سبز زیباش، زمین فوتبال، اسکیت، مسیر ویژه‌ی دوچرخه و مسیر پیاده‌روی و سینمای چند بعدی هم داره. در اطراف، کتاب‌فروشی و غرفه‌های خوراکی‌فروشی متنوعی هم وجود داره. دوچرخه‌سواری یکی از تفریحاتیه که اینجا می‌تونی انجام بدی! دم حوض وسط پارک چک‌این یادت نره!

خیابان نود که روبروی پارک فدکه رو تا انتها برو و ۵ تا از میدون‌ها رو رد کن تا بعد از میدون ۸۵ به تقاطع گلشن‌دوست برسی. سمت راستت قنادی ماسیسه.


ایستگاه چهارم: شیرینی‌فروشی ماسیس

شیرینی‌فروشی ماسیس
شیرینی‌فروشی ماسیس

شیرینی‌فروشی ماسیس جزو مغازه‌های قدیمی شرق تهرانه و توسط ارامنه اداره می‌شه. فضای کوچیکی داره اما تنوعش زیاده. در کنار شیرینی وکیک، انواع شکلات و آجیل رو هم داره. به محله‌ی نارمک، محله‌ی صد میدون هم گفته می‌شه. تعدادی از میدون‌ها رو در مسیر رسیدن به این قنادی می‌بینی که توسط فرانسوی‌ها طراحی و ساخته شده!

از پل روبروی ماسیس به اون سمت خیابون برو و وارد خیابون شفیعی شو. انتهای خیابون، بپیچ سمت راست و وارد خیابون میرحسینی (زرکش) شو. کمی جلوتر، پیتزا ساسون رو می‌بینی.


ایستگاه پنجم: پیتزا ساسون

پیتزا ساسون
پیتزا ساسون

بعد از پیاده‌روی، یه پیتزا می‌چسبه. پیتزا ساسون از قدیمی‌های محله و توسط ارمنی‌ها اداره می‌شه. پس برای خوردن یه پیتزای باکیفیت و قیمت مناسب، گزینه‌ی خوبیه.

کوچه‌ی پایینی پیتزا ساسون، کوچه‌ی ارامنه‌ست. وارد این کوچه که بشی، کمی جلوتر به کلیسا می‌رسی.


ایستگاه ششم: کلیسا تارگمانچاتس مقدس

کلیسا تارگمانچاتس مقدس
کلیسا تارگمانچاتس مقدس

با افزایش جمعیت ارامنه در محله‌ی وحیدیه، در سال ۱۳۴۲ سازمان بین‌المللی کلیساها، کلیسای تارگمانچاتس رو با نمای آجری می‌سازه. همچنین نمایی از کلیسا در کوچه‌ی پایینی (هلند) پیداست که خانه‌های این کوچه، معماری یک‌شکل و شبیه به هم داره. جلوی در کلیسا چک‌این کن!

از کوچه‌ی ارامنه به سمت خیابون میرحسینی (زرکش) برو. کمی جلوتر بپیچ راست و کوچه‌ی آینوما رو پیدا کن و برو داخل. مدرسه ارامنه در ابتدای کوچه قرار داره.


ایستگاه هفتم: نمای دبیرستان دخترانه ارامنه طوماسیان

نمای دبیرستان دخترانه ارامنه طوماسیان
نمای دبیرستان دخترانه ارامنه طوماسیان

این مدرسه توی دهه‌ی ۴۰ توسط «دکتر تومانیان» ساخته شده و هنوز هم پابرجاست. ساختمان مدرسه آجریه و معماری خاصی داره که دیدنش خالی از لطف نیست. اگر در حیاط باز باشه می‌تونی سردیس آقای تومانیان رو ببینی.

کوچه‌ی آینوما رو رد کن تا به خیابون گلشن‌دوست برسی. این خیابون رو به سمت خیابون دماوند ادامه بده. از خیابون دماوند تا بعد از چهارراه آیت رو پیاده‌روی کن تا به سینما ماندانا برسی!


ایستگاه هشتم: سینما ماندانا

سینما ماندانا
سینما ماندانا

سینما اغلب مکان سرگرم‌کننده‌ای برای مخاطبینش بوده. سینما ماندانا یه سینمای جمع‌و‌جوره که در دهه‌ی ۴۰ ساخته شده. اطرافش هم چند خوراکی‌فروشیه که برای پایان پیاده‌روی و خستگی درکردن مناسبه. جلوی در سینما چک‌این کن!👣

ممکن است شما دوست داشته باشید
۱ نظر
  1. زیبنده می گوید

    درود برشما دوست دارم در برنامه ها تون شرکت کنم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.