مسیر نوفل‌لوشاتو تا لاله‌زار

مسیر نوفل‌لوشاتو تا لاله‌زار

⏰ بهترین زمان بازدید: صبح حوالی مرکز شهر و کشف ناشناخته‌های این منطقه، به شناخت بیشتر تهران و اصالتش کمک می‌کنه و همیشه می‌تونه تجربه‌ی جذابی باشه. این مسیر از خیابون نوفل لوشاتو شروع می‌شه و تا لاله‌زار ادامه پیدا می‌کنه. از خوردنی گرفته تا اطلاعات تاریخی رو می‌تونی توی این مسیر کشف کنی و از نزدیک تجربه‌شون کنی. اگه آماده‌ای، بزن بریم که صبح رو به یا فنجون قهوه و یا صبحونه‌ی هیجان‌انگیز شروع کنی.

  • محدوده مسیر: نوفل لوشاتو
  • زمان لازم برای بازدید: ۳ ساعت
  • حس و حال: خوردنی
  • بهترین زمان بازدید: صبح
  • حداقل بودجه: حضور رایگان
  • دوربین ببر
  • مترو؛ خط ۴ ایستگاه میدان فردوسی

تقاطع حافظ و نوفل‌لوشاتو رو که چند قدمی به سمت غرب بیای، بن بست لالوگر رو می‌بینی. ری‌را اولین ساختمون سمت چپ داخل کوچه‌ست.


ایستگاه اول: کافه رستوران ریرا

کافه رستوران ریرا
کافه رستوران ریرا

ری‌را توی خونه‌ی آجری قدیمی و ابتدای کوچه‌ی لولاگر قرار گرفته. فضای دنج و آروم و خوردنی‌های خوشمزه‌ی اینجا می‌تونه سرحالت کنه. برای صبحونه پیشنهادمون بهت قهوه، چای با کیک و یا صبحونه‌های ری‌راست.

از کافه ری‌را که بیرون بیای، بوتیک‌هتل، دقیقا ساختمون کناریه!


ایستگاه دوم: کوچه لولاگر

کوچه لولاگر
کوچه لولاگر

کوچه‌ی لولاگر به قدمت و معماری‌ منحصربه فردش معروفه. «پیتزا داوود»، یکی از اولین پیتزافروشی‌های تهران، انتهای این کوچه‌ست. در کنارش بوتیک‌هتلی به تازگی در این کوچه باز شده که ساختمونی تازه بازسازی شده‌ست. به سر کوچه که رسیدی، برگرد و ساختمون‌ها رو نگاه کن و همون‌جا چک‌این کن!

خانه فاموری داخل کوچه‌ی رُم، انتهای کوچه‌ی گشتاسب قرار گرفته.


ایستگاه سوم: خانه فاموری

خانه فاموری
خانه فاموری

ساختمون خانه‌‌ی فاموری به دوره‌ی قاجار برمی‌گرده و به زیبایی تمام بازسازی شده. مدت‌ها بود که بازدید از اینجا امکان‌پذیر نبود و امسال این امکان فراهم شده. اینجا تبدیل به مرکزی فرهنگی‌هنری شده که کافه‌ای هم در حیاط مجموعه راه‌اندازی شده.

از کوچه لولاگر که وارد نوفل‌لوشاتو شدی، برو سمت چپ تا به کوچه‌ی رُم برسی. داخل برو و به جمهوری که رسیدی، از خیابون رد شو و چند قدم به سمت شرق برو تا به پیراشکی خسروی برسی.


ایستگاه چهارم: پیراشکی خسروی

پیراشکی خسروی
پیراشکی خسروی

پیراشکی‌ خسروی یکی از قدیمی‌ترین پیراشکی‌فروشی‌های تهرانه و حدود ۵۰ سال قدمت داره. اینجا از همکاری فردی ارمنی به نام گی‌گو و آقای خسروی راه‌اندازی شده و این دو نفر اولین پیراشکی‌ها رو وارد ایران کردن. می‌تونی پیراشکی مورد علاقه‌ت رو بگیری و همراه خودت ببری به ایستگاه بعدی.

جمهوری رو که به سمت شرق ادامه‌ بدی و به تقاطع حافظ و جمهوری برسی، مجتمع چارسو و معماری جذابش رو می‌بینی.


ایستگاه پنجم: تراس مجتمع چارسو

تراس مجتمع چارسو
تراس مجتمع چارسو

تراس مجتمع‌ چارسو نمای جذابی داره و چند دقیقه‌ای می‌تونه آرومت کنه. می‌تونی اینجا عکس بگیری و پیراشکیت رو نوش‌جون کنی!

خیابون حافظ رو به سمت جنوب پایین بیا و سمت چپت کوچه‌ی سیمی رو داخل برو و نبش کوچه‌ی مشکان کنیسه رو پیدا کن.


ایستگاه ششم: کنیسا حیم

کنیسا حیم
کنیسا حیم

کنیسه حییم یکی از اولین کنیسه‌هایی بود که خارج از محدوده‌ی عودلاجان، محله اصلی یهودیان، ساخته شد. این کنیسه، اولین کنیسه‌ی شهری در تاریخ ایران به حساب میاد. کنیسه به عبادتگاه یهودیان گفته می‌شه.

کوچه‌ی سیمی رو ادامه بده تا به سی‌تیر برسی. موزه آبگینه کمی بالاتر و سمت راست خیابون سی‌تیر قرار گرفته!


ایستگاه هفتم: موزه آبگینه

موزه آبگینه
موزه آبگینه

موزه آبگینه یکی از زیباترین و متفاوت‌ترین موزه‌های تهرانه. ساختمون این موزه هم به دوره‌ی قاجار برمی‌گرده و معماری باشکوهی داره. فضای داخلی اینجا به باسلیقه‌ترین شکل ممکن طراحی شده.

سی‌تیر رو به سمت شمال برو، وارد خیابون میرزا کوچک‌خان جنگلی شو و چند قدمی داخل برو تا آتشکده رو ببینی.


ایستگاه هشتم: آتشکده آدریان زرتشتیان

آتشکده آدریان زرتشتیان
آتشکده آدریان زرتشتیان

آتشکده آدریان تنها آتشکده‌ی تهرانه و معماری جذابی داره. اینجا می‌تونی از موزه‌ی مردم‌شناسی هم بازدید کنی و درباره‌ی دین زرتشتیان اطلاعاتی رو یاد بگیری!

این کلیسا درست روبروی آتشکده‌ی آدریان قرار داره.


ایستگاه نهم: کلیسای مریم مقدس

کلیسای مریم مقدس
کلیسای مریم مقدس

ایستگاه بعدی، کلیسای مریم مقدسه که معمار اون نیکولای مارکوف بوده. این کلیسا در دوره‌ی خودش جزو اولین کلیسا‌های جامع ارامنه در تهران بوده. این کلیسا موزه‌ای داره که می‌تونی از اون دیدن کنی. یادت نره که جلوی ورودی کلیسا، حتما چک این کنی!

رستوران رضالقمه کمی بالاتر از کلیسای مریم‌مقدس و آتشکده آدریان قرار داره.


ایستگاه دهم: رستوران رضا لقمه | جمهوری

رستوران رضا لقمه | جمهوری
رستوران رضا لقمه | جمهوری

بعد پیاده‌روی و پرسه‌زدن حتما حسابی گرسنه‌اته و برای ناهار پیشنهادمون بهت رستوران رضالقمه‌ست. اینجا می‌تونی لقمه‌ها رو به صورت تکی و یا پرسی بگیری.

سی‌تیر رو به سمت شمال ادامه بده تا به نوفل‌لوشاتو برسی، این خیابون رو به سمت خیابون فردوسی ادامه بده. به ساختمون سفارت که رسیدی، گلدون‌های بزرگ وسط خیابون پیرنیا رو می‌بینی.


ایستگاه یازدهم: خیابان چرچیل (پیرنیا)

خیابان چرچیل (پیرنیا)
خیابان چرچیل (پیرنیا)

این خیابون یکی از خیابون‌های قدیمی تهرانه که درست بین سفارت روسیه و انگلیس قرار گرفته. چرچیل نام گذشته‌ی خیابون نوفل‌لوشاتو بوده و به این محدوده و بورس لباس‌های مردونه‌ی اون، چرچیل گفته می‌شه.

انتهای خیابون پیرنیا به کوچه‌ی جمشید می‌رسه.


ایستگاه دوازدهم: کوچه جمشید

کوچه جمشید
کوچه جمشید

این خیابون پر از درهای قدیمی و نوستالژیکه. اما کوچه‌ی باریکی اینجا وجود داره که انتهای اون به یه در می‌رسه. اول این کوچه چک‌این کن!

ادامه‌ی کوچه‌ی جمشید به خیابون فردوسی می‌رسه. فردوسی رو به سمت جنوب ادامه بده تا به خیابون منوچهری برسی. خیابون منوچهری رو که یکم داخل بری به لاله‌زار می‌رسی.


ایستگاه سیزدهم: کلاه دوزی رحمت الهی

کلاه دوزی رحمت الهی
کلاه دوزی رحمت الهی

کنار این‌همه مغازه‌ی لوستر و انواع نور و لامپ‌فروشی، کلاه‌فروشی رحمت‌الهی بین اون‌ها قرار گرفته. این مغازه از سال ۱۳۴۷ فعالیت خودش رو آغاز کرده و تا الان هویت خودش رو حفظ کرده. 👣

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.