مسیر ارتباطات تهرونی های قدیم

مسیر ارتباطات تهرونی های قدیم

⏰ بهترین زمان بازدید: صبح با توجه به گرم‌شدن و داغی هوای این روزهای تهران، بودن در فضای شهری و پیاده‌گردی کار سختی شده. به همین دلیل برای این هفته مسیری که می‌خوایم پیشنهاد بدیم بیشتر تجربه در فضاهای سربسته‌ست. انسان‌ها از راه‌های مختلفی با هم ارتباط برقرار می‌کنن مثل نامه‌رسانی، انواع هنر و پول (در واقع به واسطه‌ی اقتصادی که باعث ارتباط می‌شه) و غیره. مجموع این‌ها رابطه‌ی تهرونی‌ها رو شکل می‌داد و در این مسیر موزه‌ی پست، موزه‌ی ملک و موزه‌ی آبگینه تجربه‌ای از این نوع ارتباط‌هاست. بودن در این فضاها و دیدن آثار قدیمی به ما کمک می‌کنه ارتباطات رو بیشتر درک کنیم و در این راستا خودمون رو تقویت کنیم.👣

  • محدوده مسیر: خیابان امام خمینی
  • زمان لازم برای بازدید: ۳ ساعت و ۳۰ دقیقه
  • حس و حال: گشت و گذار
  • بهترین زمان بازدید: صبح
  • حداقل بودجه: حضور رایگان
  • دوربین ببر
  • مترو؛ خط ۲ ایستگاه امام خمینی (ره)

در ایستگاه مترو امام خمینی پیاده و از خروجی خیابون فردوسی خارج شوید. بعد از کمی پیاده‌روی به سردر باغ ملی می‌رسید، داخل شده. موزه‌ی ملک ابتدای محوطه‌ی میدان مشق در سمت چپه.


ایستگاه اول: موزه ملک

 

موزه ملک
موزه ملک

 

برای شروع به موزه‌ی ملک، یکی از موزه‌های باکیفیت شهرمون سر می‌زنیم. این موزه با وجود ۱۹ هزار نسخه‌ی نفیس خطی، یکی از بزرگترین مجموعه‌های نسخه‌های خطی در ایرانه. تمام آثار و این مجموعه‌ی نفیسِ نسخِ خطی توسط «حاج حسین‌آقا ملک» جمع‌آوری شده و در سال ۱۳۱۶ وقف آستان قدس رضوی می‌شه.


ایستگاه دوم: موزه پست و تلگراف (ارتباطات)

 

این ساختمون زیبا توسط نیکلای مارکوف، معمار معروف دوره‌ی پهلوی اول طراحی شده و دارای معماری تلفیقی از اروپا و ایران‌ست. در این موزه با اولین دستگاه‌های ارتباطی آشنا می‌شید و می‌بینید در مدت زمان کوتاهی چقدر پیشرفت داشتیم.

از ساختمون موزه بیرون بیاید و مسیر رو به سمت شمال ادامه دهید.


ایستگاه سوم: فضای عمومی میدان مشق

 

فضای عمومی میدان مشق
فضای عمومی میدان مشق

 

قدم زدن در محوطه‌ی میدون مشق خالی از لطف نیست. هم تجربه‌ی بودن در فضای قدیمی شهری که تقریبا با کم‌ترین تغییرات به همون حال‌وهوا باقی مونده، هم اینکه وقتی در این فضا قرار می‌گیرید، انگار یهو از شلوغی‌های شهر جدا می‌شید.

در انتهای خیابون ملل متحد به سمت راست برید و وارد خیابون کوشک مصری بشید. بعد از کمی پیاده‌روی به کافه ملک می‌رسید.


ایستگاه چهارم: کافه ملک

 

کافه ملک
کافه ملک

 

برای ادامه‌ی مسیر و کمی خنک شدن پیشنهاد می‌کنم در کافه ملک خودتون رو به یکی از نوشیدنی‌های خنکش مهمون کنید.

از خیابون کوشک به سمت فردوسی رفته، به سمت چپ برید. بعد از کمی پیاده‌روی به خیابون سخایی می‌رسید. وارد خیابون شوید و با کمی پیاده‌روی به تقاطع خیابون سخایی و سی‎‌تیر می‌‌رسید.


ایستگاه پنجم: ساختمان متروکه باشگاه افسران

 

ساختمان متروکه باشگاه افسران
ساختمان متروکه باشگاه افسران

 

این ساختمون با توجه به معماری اون مربوط به دوره‌ی اول پهلویه. در مورد کاربردش اطلاعات دقیقی وجود نداره ولی طبق گفته‌های مغازه‌داران قدیمی اینجا ساختمون باشگاه افسران ارتش بوده که بعد از انقلاب بلااستفاده مونده. در حال حاضر این ساختمون در اختیار سازمان بازنشستگی نیروهای مسلحه و بازدید نداره.

از خیابون سخایی وارد سی‌تیر شید، بعد از کمی پیاده‌روی بعد از خیابون میرزا محمد دیوارهای بلند و در کلیسا رو می‌بینید.


ایستگاه ششم: کلیسای انجیلی پطرس مقدس

 

کلیسای انجیلی پطرس مقدس
کلیسای انجیلی پطرس مقدس

 

کلیسای انجیلی پطروس در میان باغی حدود ۱۴۰ سال پیش ساخته شده. از این کلیسا ارامنه و کره‌ای‌های ساکن تهران استفاده می‌کنن. معماری اون تلفیقی از معماری اروپایی و ایرانیه. به لطف کلیسا این باغ جزو معدود باغ‌های تهرانه که باقی مونده. کلیسا متاسفانه بازدید نداره.

خیابون سی‌تیر رو به سمت شمال ادامه دهید. بعد از کمی پیاده‌روی سردر ورودی موزه آبگینه رو می‌بینید.


ایستگاه هفتم: موزه آبگینه

 

موزه آبگینه
موزه آبگینه

 

این ساختمون که زمانی خونه‌ی سیاسی‌ترین مرد ایران یعنی قوام السلطنه بوده، حالا به موزه تبدیل شده. موزه‌ی آبگینه به‌خاطر ساختمون قدیمی، طراحی متفاوت داخلیش یکی از موزه‌های پر بازدید تهرانه.

از موزه که بیرون بیاید به سمت شمال رفته، کمی بالاتر سمت چپ رستوران گل‌رضاییه رو می‌بینید.


ایستگاه هشتم: رستوران گل رضاییه

 

رستوران گل رضاییه
رستوران گل رضاییه

 

در انتهای مسیر برای رفع خستگی به رستوران گل‌رضاییه سر بزنید. رستورانی که خیلی از تهرونی‌ها با اون خاطره دارن و مدت زیادی در این خیابون مشغول به کاره.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.