مسیر پامنارگردی

مسیر پامنارگردی

⏰ بهترین زمان بازدید: صبح ⚠ در روزهای تعطیل، به خاطر خلوتی مسیر بهتره تنها نری!

محله‌های قدیمی، هویت شهرمون هستن و شناخت هر چه بیشتر اون‌ها، حس مسئولیت‌پذیری ما رو نسبت به شهر افزایش میده. پامنار بخشی از محله‌ی عودلاجان یکی از ۵ محله‌ی قدیمی تهرانه. کافیه وقتی توی این محله قدم می‌زنید، تهران رو کمی دورتر حدود ۱۰۰ سال پیش تصور کنید. این کار توی این محله با وجود خونه‌ها و موندن محله در حس‌و‌حال قدیم کار سختی نیست. برای رسیدن به این محله در ایستگاه امام خمینی پیاده شید و از خروجی خیابون باب‌همایون بیرون برید. در خیابون باب‌همایون دکه‌های خوراکی قراره داره که هم می‌تونید اینجا صبحونه میل کنید یا اینکه خودتون رو به نوشیدنی دعوت کنید.

  • محدوده مسیر: پامنار
  • زمان لازم برای بازدید: ۳ ساعت
  • حس و حال: کشف شهر
  • بهترین زمان بازدید: صبح
  • حداقل بودجه: حضور رایگان
  • بهتره تنها نری! | دوربین ببر.
  • مترو؛ خط ۱ ایستگاه امام خمینی (ره)

بعد از کمی پیاده‌روی از مترو امام خمینی وارد خیابون امیرکبیر بشید و از کوچه‌ی بهناز وارد کوچه‌ی کتانه شید. به سمت چپ برید تا به تقاطع کوچه‌ی کتانه و علوی برسید.


ایستگاه اول: سردر قدیمی نبش کوچه علوی

سردر قدیمی نبش کوچه علوی
سردر قدیمی نبش کوچه علوی

سردر قدیمی با توجه به نوع آجرکاری اون، مربوط به اواخر دوره‌ی قاجار و اوایل پهلویه. در میانه کتیبه‌ای بوده که الان فقط جای خالیش رو می‌بینید و متاسفانه دزدیده شده. طبق گفته‌ی کسبه، خونه حدود ۲۵۰۰ متره و بخش زیادی از اون تخریب شده.

کوچه‌ی علوی رو تا انتها برین و وارد کوچه‌ی رکن‌الدوله بشین. کمی جلوتر به خیابون اصلانی می‌رسید. وارد کوچه بشین و تقریبا در اواسط اون، کوچه کمالی رو می‌بینید.


ایستگاه دوم: اثر تاریخی خانه موزه بازار

اثر تاریخی خانه موزه بازار
اثر تاریخی خانه موزه بازار

خونه در ابتدا متعلق به سلطان‌بیگم خواهرخانوم احمدشاه، آخرین شاه قاجار بوده. این خونه چند دست چرخیده و هر کدوم از صاحبانش تغییری توی کالبد اون دادن؛ به همین دلیل از هویت قاجاریش چیزی نمونده و می‌شه گفت تنها تالار آینه و حوضخونه که قسمت جذاب اونه، باقی مونده. (بازدید از خانه‌ی موزه بازار فقط ۳ تا ۱۲ فروردین)

بعد از بازدید از خانه‌موزه بازار، مسیر رو برگشته و وارد خیابون رکنی بشید که بعد از کمی پیاده‌روی به محیطی باز می‌رسید.


ایستگاه سوم: خرابه‌های کوچه رکنی

خرابه‌های کوچه رکنی
خرابه‌های کوچه رکنی

در اینجا سردرهای قدیمی و بخشی از خونه‌هایی رو که خراب شده می‌بینید. خونه‌هایی که حتما هر کدوم داستان مربوط به خودشون رو داشتن که حالا از اون‌ها و آدم‌هاش چیزی جز این باقی نمونده.

کوچه‌ی صوفیانی رو که مستقیم ادامه بدید و بعد از طی کوچه‌پس‌کوچه‌ها به خونه‌ی لشکرنویس می‌رسید.


ایستگاه چهارم: اثر تاریخی خانه لشکرنویس

اثر تاریخی خانه لشکرنویس
اثر تاریخی خانه لشکرنویس

یه خونه‌ی پر از تاریخ اما دربسته که اطلاعات زیادی از اون نداریم. تنها اطلاعات مربوط به اون، تابلوییه که میراث‌فرهنگی بر دیوار اون چسبونده. این خونه مربوط به دوره‌ی اول پهلویه. واژه‌ی لشکرنویس به معنی «منشی لشکر» که یکی از منصب‌های ارتشه.

کوچه صوفیانی رو تا انتها ادامه بدید تا به خیابون پامنار برسید. وارد خیابون شده به سمت راست برید تا به مسجد پامنار برسید.


ایستگاه پنجم: منار و مسجد پامنار

منار و مسجد پامنار
منار و مسجد پامنار

این مسجد از آثار قرن سیزدهم هجری قمریه یعنی در دوران فتحعلی شاه قاجار ساخته شده و یکی از قدیمی‌ترین بناهای تهرانه. مناره‌ی اون با روکار کاشی فیروزه‌ای و با حاشیه‌ی متوازی تزیین شده و حتما نظر شما رو به خودش جلب می‌کنه.

در ادامه‌ی مسیر وارد کوچه‌ی کشن روستا و سپس کوچه‌‌ی حاجیان شید تا به کوچه‌ی صوفیانی برسید. بعد از اون به سمت چپ و کوچه‌ی بروزیه برید که بعد از اولین پیچ سردر سفید رنگ رو می‌بینید.


ایستگاه ششم: خانه‌ ایرج سرهنگ

خانه‌ ایرج سرهنگ
خانه‌ ایرج سرهنگ

این خونه طبق نقشه‌ی حصار صفوی موسیو گرشیش، خونه‌ی میرزا آقاخان بوده و در نقشه‌ی عبدالغفار حصار ناصری، این خونه برای میرزا زکی خان ثبت شده. با این حال از مالک اصلی اطلاعاتی در دست نیست. خونه‌ی ایرج سرهنگ به مدت ۶۰ سال در اختیار خانواده سرهنگ بوده و به همین دلیل به این اسم نامیده می‌شه. از داخل خونه نمی‌شه بازدید کرد.

کوچه‌ی برزویه رو تا انتها برید و به راست بپیچید و دوباره به راست تا وارد کوچه‌ی شیرازی شوید. بعد از کوچه‌ی شیرازی به خرابه‌ای می‌رسید.


ایستگاه هفتم: خرابه‌های پامنار

خرابه‌های پامنار
خرابه‌های پامنار

روی تپه‌مانندی که درست شده برید. خونه‌ی قدیمی و بزرگ رو می‌بینید که بخش زیادی از اون خراب شده و متاسفانه به حال خودش رها شده. در بافت قدیمی خونه‌های این مدلی زیادن که امیدوارم در راستای گردشگری بهشون رسیدگی شه.

خیابون علمی رو تا انتها برید تا به کوچه‌ی نقیب‌السادات برسید. در مسیر که به سقاخونه برسید یه امامزاده کوچیک می‌بینید که از داخلش هم می‌تونید بازدید داشته. حس‌وحال عجیبی داره.


ایستگاه هشتم: سقاخانه خدابنده‌لو

سقاخانه خدابنده‌لو
سقاخانه خدابنده‌لو

سقاخونه‌ی باغچه علیخان خدابنده‌لو متعلق به دوره‌ی قاجاره که در محوطه‌ی حیاط شاهی ساخته شده. این سقاخونه مصوره و یکی از آثار ارزشمند تاریخی تهرانه. سقاخونه‌ها علاوه‌بر استفاده‌ی اون‌ها از جنبه‌ی فرهنگی‌تاریخی هم برخوردارن.

کوچه‌ی خدابنده‌لو رو ادامه دهید تا به خیابان ناصرخسرو برسید. به سمت شمال خیابان برید. رستوران در تقاطع خیابان ناصرخسرو و خیابان سعدی قرار داره.


ایستگاه نهم: سفره‌خانه سنتی ناب

سفره‌خانه سنتی ناب
سفره‌خانه سنتی ناب

دیگه به آخرهای مسیر نزدیک می‌شیم. حالا وقتشه استراحت کنید و در رستوران سنتی ناب، از خودتون پذیرایی کنید. حتما تجربه‌های مسیرتون رو با ما به اشتراک بذارید.👣

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.