مسیر رادیو تهران تا سی تیر

رادیو تهران

⏰ بهترین زمان بازدید: عصر منطقه‌ای که قراره داخلش قدم بزنیم بخشی از ارگ قدیمی تهرانه و قدمتش به دوران صفوی برمی‌گرده. ارگ تهران به خاطر وجود ساختمون‌های سلطنتی و دولتی از مهم‌ترین محله‎‌های تهران به حساب می‌اومد. اینجا در طول زمان تغییرات زیادی به خودش دیده ولی با این حال بخش‌هایی از اون باقی‌مونده و در این مسیر با هم تجربه‌ش می‌کنیم. پیشنهادم بهتون اینه که حدود ساعت ۵:۳۰ تا ۶ عصر برای شروع این مسیر، برنامه‌ریزی کنید.

در ایستگاه مترو پانزده خرداد پیاده شده، بعد از کمی پیاده‌روی سمت چپ به خیابون داور می‌رسید. وارد خیابون شده و کمی جلوتر از دادگاه جلوی ساختمون رادیو بایستید.

  • محدوده مسیر: خیابان پانزده خرداد
  • زمان لازم برای بازدید: ۳ ساعت
  • حس و حال: کشف شهر
  • بهترین زمان بازدید: عصر
  • حداقل بودجه: حضور رایگان
  • دوربین ببر | عصر برو
  • مترو؛ خط ۱ ایستگاه پانزده خرداد

ایستگاه اول: رادیو تهران

رادیو تهران
رادیو تهران

شروع فعالیت رادیو در تهران به سال ۱۳۰۵ برمی‌گرده، به مرور زمان با تجهیز شدن رادیو در سال ۱۳۲۷ ساختمان رادیو تهران در میدان ارگ ساخته شد.طبق گفته‌ها «قدسی رهبری» اولین گوینده‌ی رادیو بوده که جمله‌ی «اینجا تهرانه، صدای ایران» اولین بار توسط اون بیان شده.

بعد از ساختمون رادیو سمت راست در ورودی مجموعه‌ی کاخ گلستان رو می‌بینید.


ایستگاه دوم: مجموعه‌ کاخ گلستان

مجموعه‌ کاخ گلستان
مجموعه‌ کاخ گلستان

کاخ گلستان مثل عضوی غریب در دل شهر تهران قرار گرفته و تقریبا ۴۴۲ سال از عمرش می‌گذره. می‌تونیم تو فضای عمومی کاخ گلستان بدون اینکه از موزه‌هاش بازدید داشته باشیم، وقت بگذرونیم و تجربه‌ی خوبی برامون باشه.

از کاخ که خارج شدید، خیابون داور رو تا انتها رفته تا به خیابون صوراصرافیل برسید. دقیقا روبروی خیابون داور تابلوی کوچه‌ی ناصرالدین میرزا رو می‌بینید. وارد کوچه بشید.


ایستگاه سوم: خانه ناصرالدین میرزا

خانه ناصرالدین میرزا
خانه ناصرالدین میرزا

خانه ناصرالدین میرزا فرزند مظفرالدین شاه در نزدیکی کاخ در سال ۱۲۸۵ ه.ق به دستور او ساخته شد. وسعت اولیه اون ۴۵۰۰ متر بوده که متاسفانه ۹۰۰ متر از اون باقی مونده. از ویژگی‌های خونه اینه که به سبک خونه‌های کویری در تهران بنا شده. خونه بازسازی کامل شده و در انتظار تصمیم مالکین اون برای بهره‎برداریه. خونه بازدید نداره.

خیابان صوراسرافیل رو به سمت راست رفته تا به خیابان خیام برسید. خیام رو به سمت شمال ادامه دهید، بعد از کمی پیاده‌روی سمت راست یکی از درب‌های مترو رو می‌بینید.


ایستگاه چهارم: سردر قدیمی قورخانه

سردر قدیمی قورخانه
سردر قدیمی قورخانه

این سر در قدیمى مربوط به اولین کارخونه‌ی اسلحه‌سازى و اولین کارخونه‌ی صنعتى تهرانه. قورخانه‌اى که در دوران فتحعلى شاه پایه‌گذارى و در زمان ناصرالدین شاه ساخته شد و در دوران پهلوى به دست رضاشاه تجهیز شد.

درست کمی جلوتر از سر در قورخانه، سمت چپ ساختمون قدیمی مربوط به دوره‌ی اول پهلوی رو می‌بینید.


ایستگاه پنجم: موسسه اطلاعات

موسسه اطلاعات
موسسه اطلاعات

روزنامه اطلاعات در سال ۱۳۰۵ شروع به فعالیت کرد و قدیمی‌ترین روزنامه‌ی ایرانیه که هنوز چاپ و منتشر می‌شه. این ساختمون حدود سال ۱۳۱۰ ساخته شده و مطمئنا خاطرات زیادی به خودش دیده. متاسفانه حال کنونی ساختمون خوب نیست و به حال خودش رها شده، در صورتی که می‌تونست به موزه اطلاعات تبدیل بشه.

وارد خیابون امام خمینی شده و به سمت چپ بروید، از ساختمون موزه پست که عبور کنید سر در باغ ملی رو می‌بینید.


ایستگاه ششم: اثر تاریخی سر در باغ ملی

اثر تاریخی سر در باغ ملی
اثر تاریخی سر در باغ ملی

سر در باغ ملی که به دستور مستقیم رضاشاه در سال‌های ۱۳۰۱تا ۱۳۰۴ ساخته شد. این سر در توسط «جعفرخان کاشانی» به کاشی‌کاری‌هایی مزین شدن که روایتگر تصاویری از میدان جنگ و تفنگ و مسلسل، گلوله توپ، فرشته پیروزی و پرچم ایرانه.

خیابون امام خمینی رو به سمت غرب ادامه بدید تا به خیابون سی‌تیر برسید.


ایستگاه هفتم: خیابان سی تیر

خیابان سی تیر
خیابان سی تیر

به ایستگاه آخر رسیدیم، سی‌تیر یکی از نقاطیه که زندگی شبانه‌ی تهران در اون جریان داره و در ماه رمضون حال‌و‍‌هوای بخصوصی داره. در اینجا می‌تونید از دکه‌های خوراکی غذا بگیرید و از اجرای گروه‌های متنوع موسیقی لذت ببرید. یادتون نره ابتدای خیابون چک‌این کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.