مسیر سنگلج تا شاپور

مسیر سنگلج تا شاپور

⏰ بهترین زمان بازدید: صبح ⚠ در روزهای تعطیل، به خاطر خلوتی مسیر بهتره تنها نری! اکثر ما به محض شنیدن اسم خیابون ۱۵ خرداد به یاد بخش بازار و شرق خیابون خیام میفتیم. اما ۱۵ خرداد، حدفاصل خیابون‌های خیام و وحدت اسلامی(شاپور سابق)، ما رو به درون یکی از قدیمی‌ترین محله‌های تهران می‌بره. «سنگلج» اسم این محله‌ست. سنگلج که تا اواخر دوره رضاشاه از مهم‌ترین و آبادترین محلات تهران بوده، تقریبا بعد از جنگ جهانی و با شروع پهلوی دوم، رو به افول میره. اما این روزها می‌شه درونش بناها و فضاهای مهم و تاریخی زیادی مثل گذرها، حمام‌ها و خونه‌های باارزش رو دید. شاید اگه بدونید از «مستوفی الممالک» در زمان قاجار تا «دکتر مصدق» در زمان پهلوی و «عزت‌الله انتظامی» تا زمان معاصر ما، همگی توی سنگلج به دنیا اومدن و بزرگ شدن، اشتیاقتون برای دیدن این محله بیشتر بشه. پس نوروز با «پیاده» به کوچه پس کوچه‌های سنگلج برید و تاریخ تهران رو ورق بزنید. در ایستگاه مترو پانزده خرداد پیاده بشید و به سمت غرب برید. کمی جلوتر وقتی وارد کوچه‌ی بادامچی شدید، در ابتدای کوچه سوپر مارکتی هست که پیشنهاد می‌کنم مسیر رو با یک کیک و آیس کافی شروع کنید.👣

  • محدوده مسیر: سنگلج
  • زمان لازم برای بازدید: ۳ ساعت و ۳۰ دقیقه
  • حس و حال: کشف شهر
  • بهترین زمان بازدید: صبح
  • حداقل بودجه: حضور رایگان
  • بهتره تنها نری! | دوربین ببر.
  • مترو؛ خط ۱ ایستگاه پانزده خرداد

کوچه‌ی بادامچی رو تا انتها برید و به راست بپیچید. «چاله حصار» اسم کوچه‌ایه که در انتهای اون خونه‌ای با درب سبزرنگ می‌بینید.


ایستگاه اول: خانه‌ مستوفی الممالک

خانه‌ مستوفی الممالک
خانه‌ مستوفی الممالک

خانه‌ی مستوفی الممالک متعلق به «میرزا‌حسن‌خان مستوفی» فرزند «میرزا‌یوسف آشتیانی»، از دولت مردان معروف دوره‌ی قاجار و پهلوی‌ست. این خونه در سال ۱۳۱۱ هجری‌قمری ساخته شده و جزو اولین بناهای فرنگی‌سازه که مدتیه وزرات ارتباطات اون رو خریده و قصد داره اون رو به موزه تبدیل کنه.

کوچه‌ رو برگردید وارد کوچه‌ی مستوفی شید. در انتهای کوچه به راست برید و وارد کوچه‌ی گذر مستوفی شده، در ابتدای کوچه مسجد رو می‌بینید. در مسیر از کوچه‌های سرپوشیده و گذرها غافل نشید.


ایستگاه دوم: مسجد مستوفی الممالک

مسجد مستوفی الممالک
مسجد مستوفی الممالک

محله‌ی سنگلج به‌خاطر قدمتش مسجد‌ زیاد داره که مسجد «مستوفی الممالک» یکی از اون‌هاست. این مسجد توسط «مستوفی الممالک» در سال ۱۲۹۷ شمسی ساخته شده. طبق گفته‌ی اهالی اینجا نمازخونه‌ی خانه‌ی «مستوفی الممالک» بوده.

کوچه‌ی گذر مستوفی رو ادامه بدید، کمی مونده به انتهای کوچه، سمت چپ، حمام شادکام رو می‌بینید.


ایستگاه سوم: اثر تاریخی حمام عمومی شادکام

اثر تاریخی حمام عمومی شادکام
اثر تاریخی حمام عمومی شادکام

در گذشته‌های نه چندان دور که خبری از آب لوله‌کشی و گاز لوله‌کشی نبود، هر محله‌ای حموم مخصوص خودش رو داشت. حموم‌ها فقط فضایی برای نظافت نبودن، بلکه اینجا اهالی باهم معاشرت می‌کردن. این حموم مدت ۸۰ ساله که مشغول به کاره و هنوز چراغش خاموش نشده.

بعد از دیدن حمام به یه فضای باز‌ می‌رسید که باید به سمت چپ برید. در اواسط کوچه‌ی مغفوری کنار سوپرمارکت «برادران» دیوار زردرنگی می‌بینید.


ایستگاه چهارم: دیوار زرد رنگ

دیوار زرد رنگ سنگلج
دیوار زرد رنگ سنگلج

دیواری زرد رنگ که با رنگ‌های مختلف اثر دست روش داره.

خیابون مغفوری رو کمی به سمت پایین که برید، کلیسا گئورک مقدس رو می‌بینید.


ایستگاه پنجم: کلیسای گئورک مقدس

کلیسای گئورک مقدس
کلیسای گئورک مقدس

شاید بودن کلیسا در این منطقه براتون عجیب باشه ولی یه زمانی اینجا ارامنه‌نشین داشته. زمان ساخت کلیسا به سال ۱۱۶۸ شمسی برمی‌گرده که در ابتدا به شکل محراب روستایی بوده و در سال ۱۲۱۵ به کلیسا تبدیل شده.

کمی جلوتر از کلیسا، داخل کوچه‌ی قهرمانی برید. پارکی کوچک رو می‌بینید که در وسط اون ساختمونی قدیمی وجود داره.


ایستگاه ششم: خانه‌ پدری دکتر حسابی

خانه‌ پدری دکتر حسابی
خانه‌ پدری دکتر حسابی

خونه‌ای قجری با ستون‌های زیبا بازمانده در دل محله‌ی سنگلج، اینجا محل تولد دکتر حسابیه. این خونه به حال خودش رها شده بود و حتی بخشی از اون تخریب شده، اما در حال حاضر شهرداری اون رو خریده و در حال بازسازی کردن این بنای تاریخیه. دور تا دور خونه به پارک محلی تبدیل شده تا اهالی از اون استفاده کنن.

کوچه‌ی مغفوری رو تا انتها که برید به خیابون طرخانی می‌رسید. سمت راست برید و در ابتدا کوچه‌ی باغ معیر رو می‌بینید که قهوه‌خونه اونجاست.


ایستگاه هفتم: قهوه‌خانه مش قاسم گوسفندی

قهوه‌خانه مش قاسم گوسفندی
قهوه‌خانه مش قاسم گوسفندی

دیگه وقتش که استراحت کنید. پیشنهاد ما به شما اینه که یه چایی از قهوه‌خونه‌ی قدیمی «مش قاسم گوسفندی» بگیرید.

خیابون طرخانی رو به سمت راست ادامه بدید. در مسیر گذرها و کوچه‌های سرپوشیده‌ای می‌بینید که بهتره ازشون غافل نشید. در انتهای خیابون به ورودی بازار قوام‌الدوله می‌رسید.


ایستگاه هشتم: بازارچه قوام الدوله (شاپور)

بازارچه قوام الدوله (شاپور)
بازارچه قوام الدوله (شاپور)

این بازارچه‌ی تاریخی در دوره‌ی ناصرالدین شاه در سال ۱۲۴۶ هجری شمسی به نام «بازارچه قوام الدوله» ساخته شد و در دوره‌ی پهلوی اول، نامش رو به «بازارچه شاپور» تغییر داد. در اینجا به‌خاطر محلی بودن اون همیشه حس‌و‌حال سرزندگی رو می‌شه، تجربه کرد.

دقیقا اون سمت خیابون، تابلوی رستوران نریمانی رو می‌بینید.


ایستگاه نهم: رستوران نریمانی

رستوران نریمانی
رستوران نریمانی

حالا که وقت ناهار رسیده و گشنه‌تون شده. به رستوران نریمانی که در بین اهالی معروفه، سر بزنید.

خیابون شاپور رو به سمت شمال برید. بعد از حدودا ۱۰ دقیقه پیاده‌روی به معجون علی‌بابا می‌رسید.


ایستگاه دهم: معجون علی بابا | وحدت اسلامی

معجون علی بابا | وحدت اسلامی
معجون علی بابا | وحدت اسلامی

اینجا دیگه ایستگاه آخر و خوشمزه‌ی مسیره. معجون علی‌بابا سالیان ساله که اینجا مشغول به کاره و آخر هفته‌های شلوغی داره.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.