مسیر کشف شهر، حوالی میدان توپخانه

مسیر کشف شهر، حوالی میدون توپخانه

محله‌های قدیمی، هویت شهرمون هستن و شناخت هر چه بیشتر اون‌ها، حس مسئولیت‌پذیری ما رو نسبت به شهر افزایش میده. حالا چرا محله‌های قدیمی؟ چون هنوز اون حس‌وحال خوب رو که آدم‌ها بیشتر باهم در ارتباط بودن رو اینجا می‌شه بیشتر دید. مسلما با وجود شبکه‌های اجتماعی اطلاعاتمون نسبت به گذشته‌ی تهران بیشتر شده و کلی عکس‌های قدیمی از فضاهای شهری تهران دیدیم. با وجود این خوبه بعضی موقع‌ها به دل شهر بزنیم و با قدم زدن در کوچه‌پس‌کوچه‌های شهر، تهران رو بهتر بشناسیم تا بتونیم رفتار مسئولانه‌تری نسبت بهش داشته باشیم. این مسیر در همکاری با رویداد تداکس تهران طراحی شده و بهترین زمان بازدید برای این مسیر صبحه.👣

  • محدوده مسیر: میدان حسن‌آباد
  • زمان لازم برای بازدید: ۳ ساعت
  • حس و حال: کشف شهر
  • بهترین زمان بازدید: صبح
  • حداقل بودجه: حضور رایگان
  • دوربین ببر | تنها نرو
  • مترو؛ خط ۱ ایستگاه امام خمینی (ره)

در ایستگاه مترو امام خمینی پیاده شده و به سمت میدون امام خمینی برید.


ایستگاه اول: میدان امام خمینی

میدان امام خمینی
میدان امام خمینی

میدون توپخونه یکی از میدون‌های قدیمی تهرانه که تغییر و تحولات و اتفاقات زیادی رو به خودش دیده. وقتی در مرکز میدون بایستید ساختمون‌های زیادی رو می‌بینید که ساختمون بانک شاهی تنها باقی‌مونده دوره‌ی اولیه اونه. اینجا در دوره‌های مختلف تاریخی به دلیل نزدیکی به ارگ سلطنتی و میدون بهارستان محل تجمع اعتراضات مردمی بوده.

بعد از میدون به سمت خیابون باب همایون که با دکه‌های خوراکی مشخصه برید.


ایستگاه دوم: خیابان باب همایون

خیابان باب همایون
خیابان باب همایون

قدمت این خیابون به زمان قاجار برمی‌گرده. به دستور «ناصرالدین شاه» و توسط «محمدرحیم‌خان علا‌الدوله امیرنظام»، این خیابون تعریض و سنگفرش می‌شه. در ابتدای خیابون باب همایون شما می‌تونید با توجه به سلیقه‌تون خوراکی مناسب پیدا کنید و یا حتی در گرمای این روزها یه نوشیدنی خنک بنوشید.

وارد خیابان امام خمینی شوید، دقیقا ابتدای خیابان سمت راست موزه بانک سپه (موزه سکه) رو می‌بینید.


ایستگاه سوم: موزه سکه

موزه سکه
موزه سکه

موزه بانک سپه که از سال ۱۳۵۲ شروع به فعالیت کرده دارای سه بخشه : گالری سکه، گالری تابلوهای نقاشی و گالری بانک سپه به روایت تاریخ. در این موزه در بخش سکه شما با انواع سکه در دوره‌های مختلف و نحوه‌ی ضرب اون‌ها آشنا می‌شید.

خیابان امام خمینی رو به سمت غرب ادامه دهید تا به تقاطع خیام برسید، داخل خیابان شید و ساختمان قدیمی موسسه اطلاعات رو پیدا کنید.


ایستگاه چهارم: موسسه اطلاعات

موسسه اطلاعات
موسسه اطلاعات

این ساختمون حدود سال ۱۳۱۰ ساخته شده و مطمئنا اتفاقات تاریخی زیادی رو به خودش دیده. یکی از اتفاقات خوبی که برای اینجا می‌تونه بیافته، مرمت این ساختمون و استفاده‌ی درست از اونه.

خیابان خیام رو ادامه بدید تا به پارک شهر برسید. از درب خیابان خیام وارد پارک شید.


ایستگاه پنجم: پارک شهر

پارک شهر
پارک شهر

پارک شهر یکی از قدیمی‌ترین پارک‌های تهرانه که با امکاناتش، مخاطبان متنوعی رو به خود جذب میکنه. یکی از نقاط جذاب پارک سایت پرنده‌نگریه که با داشتن دوربین دوچشمی می‌تونید پرنده‌های مختلفی رو ببینید. در دهه پنجا پارک شهر جز معدود پارک‌های تهران بود و فضای مناسب و محبوب جوان‌ها و خانواده برای وقت‌گذرونی بود.

از درب پارک که به سمت خیابان بهشته، خارج شید و به سمت راست برید. بعد از کمی پیاده‌روی در سمت چپ تماشاخانه سنگلج رو می‌بینید.


ایستگاه ششم: تماشاخانه سنگلج

تماشاخانه سنگلج
تماشاخانه سنگلج

دهه ۳۰ و ۴۰ اوج تئاتر در ایران بود که سالن‌هایی در تهران ساخته شد و تماشاخونه سنگلج جز اولین سالن‌های تئاتر بود که در تهران افتتاح شد. خیلی از قدیمی‌های صحنه تئاتر که در حال حاضر اسمی برای خودشون دارن، کار رو از این سالن شروع کردن.

از درب خیابان بهشت خارج شید و به سمت راست برید. به خیابان وحدت اسلامی که رسیدید از اون عبور کرده و وارد کوچه اسدی‌منش شید. در اواسط کوچه سقاخونه رو پیدا می‌کنید.


ایستگاه هفتم: سقاخانه کَل عباس علی

سقاخانه کَل عباس علی
سقاخانه کَل عباس علی

در زمان قدیم مسلما مثل حال دسترسی به آب قابل آشامیدن به‌راحتی نبود و به همین دلیل سقاخونه‌ها رو توی معابر عمومی می‌ساختن تا رهگذرای تشنه بتونن آب بنوشن. سقاخونه‌ یکی از المان‌های شهری جذاب تهرانه که هنوز می‌شه چندتایی‌شون رو توی شهر دید.

از کوچه اسدی‌منش برگشته و وارد خیابان وحدت اسلامی بشید. خیابان رو به سمت بالا بیاید تا به خیابان فیاض بخش برسید. وارد خیابان شده بعد از کمی پیاده‌روی سردر زورخانه رو می‌بینید.


ایستگاه هشتم: زورخانه شهید فهمیده

زورخانه شهید فهمیده
زورخانه شهید فهمیده

به‌خاطر کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ شاید خیلی‌هامون اسم شعبون بی‌مخ رو شنیده باشیم. این زورخونه رو شعبان جعفری از پاداشی که بابت کودتای ۲۸ مرداد گرفته بود، ساخت. اینجا ثبت ملی شده ولی متاسفانه بازدید برای عموم نداره.

از خیابان فیاض بخش به سمت خیابان وحدت اسلامی برید، کمی جلوتر وارد کوچه جهانگردی شید و تا انتها برید. به خیابان امام خمینی می‌رسید به سمت چپ برید تا به میدان حسن‌آباد برسید.


ایستگاه نهم: فضای عمومی میدان حسن آباد

فضای عمومی میدان حسن آباد
فضای عمومی میدان حسن آباد

شکل کنونی میدون برمی‌گرده به دوره رضاشاه که تغییرات زیادی رو در شهر ایجاد کرد. قبل از این حسن‌آباد چهارراه کوچکی بود که به میدون تغییر شکل داده شد و دور تا دور اون ساختمون‌های دو طبقه ساخته شد. یکی از نقاط جذاب میدون، شیر سنگی در ضلع شمالی اونه که ایل بختیاری اون رو به آتش‌نشان‌ها هدیه داده.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.