مسیر ولیعصر تا یوسف آباد

مسیر ولیعصر تا یوسف آباد

⏰ بهترین زمان بازدید: صبح توی این مسیر می‌خوایم به یکی از محله‌های با اصالت و باحال تهران سر بزنیم، از حال و هوای بهاریش لذت ببریم، در سکوت کوچه‌هاش ذهنمون رو آروم کنیم, و از همه مهم‌تر کلی عکس خلاقانه بگیریم و ساعت‌های خوش رو در محله یوسف‌آباد بگذرونیم. پس کفش کتونی بپوش، دوربین و هدفونت رو بردار و بزن به دل مسیر.

  • محدوده مسیر: ولیعصر و یوسف آباد
  • زمان لازم برای بازدید: ۳ ساعت و ۳۰ دقیقه
  • حس و حال: عکاسی
  • بهترین زمان بازدید: صبح
  • حداقل بودجه: حضور رایگان
  • کتونی بپوش. | دوربین ببر.
  • بی‌آرتی؛ پایانه ۷ ایستگاه آبشار

با بی‌آرتی خط ۷ (راه‌آهن-تجریش) خیابون ولیعصر رو به سمت بالا بیا و روبروی پارک ساعی، در ایستگاه آبشار پیاده شو. به سمت چپ خیابون که نگاه کنی، پله‌ی چهارم نمایانه.


ایستگاه اول: پله چهارم

پله چهارم
پله چهارم

حتما از تماشای این همه توپ که ریسه‌کشی شدن و سقف توپی ساختن شگفت‌زده می‌شی. حتما تو هم یه عالمه خاطره با این توپ‌پلاستکی‌ها داری که همشون الان میاد جلوی چشمت پله چهارم از پر رفت‌وآمد‌ترین پله‌های خیابون ولیعصره و هرسال هم شهرداری، یکی از طرح‌های زیباسازی رو اینجا اجرا می‌کنه.

از پله‌ی چهارم برو بالا و وارد خیابون خوش‌آب‌وهوای اکبری شو. همینطور که از هوای بهاری لذت می‌بری، کمی باید به سمت بالا پیاده‌روی کنی تا دست راستت کوچه‌ی پله ششم رو ببینی.


ایستگاه دوم: پله ششم یوسف آباد

پله ششم یوسف آباد
پله ششم یوسف آباد

 

خیابون اکبری پره از خونه‌هایی با معماری دست نخورده و قدیمی که آدم رو برای گرفتن چنتا عکس خوب ترغیب می‌کنه.کوچه‌ی پله ششم رو از صدای خوب جوی آبش می‌شه تشخیص داد. از پله‌ها که کمی پایین بری، یه خونه‌ی قدیمی با دیوار سنگی و در سبز که به سمت پله‌ها باز می‌شه به چشم می‌خوره.

از پله‌ی ششم دوباره وارد خیابون اکبری میشی به سمت بالا که بری سر بن بست ساکت میبینیش.


ایستگاه سوم: مجتمع مسکونی ماهور

مجتمع مسکونی ماهور
مجتمع مسکونی ماهور

شهر ما به ایجاد ساختمون‌هایی زیبا با طراحی درست نیاز داره که مجتمع ماهور یکی از اون هاست. طراحی این ساختمون به عهده‌ی حامد بدری، معمار جوان و صاحب سبک بوده.

در ادامه ی مسیر بعد از دیدن مجتمع مسکونی ماهور، خیابون اکبری رو تا انتها ادامه بده، به یک پارک کوچیک می‌رسی.در قسمت غربی پارک یه بنای آجری وجود داره. اینجا آسیاب آبی این محله بوده.


ایستگاه چهارم: اثر تاریخی آسیاب یوسف آباد

اثر تاریخی آسیاب یوسف آباد
اثر تاریخی آسیاب یوسف آباد

آسیاب یوسف‌آباد معروف به «آسیاب کوچیکه» در دوره‌ی قاجار ساخته شد و ثبت ملیه. آبی که از کوه‌های شمیران می‌اومده به این آسیاب و یه آسیاب دیگه به اسم «گاومیشی» می‌رسیده، بعد در سر راهش یه آسیاب دیگه در بهجت‌آباد که محله فاطمی و ولیعصر کنونی هست رو حرکت می‌داده و در انتها دشت‌های پایین تهران رو آبیاری می‌کرده.

بعد از دیدن آسیاب از همون خیابون پنجاه و یکم خارج شو و خیابون اسدآبادی رو به سمت پایین حرکت کن. کمی که در شیب رو به پایین حرکت کنی نبش خیابون پنجاه به «بستنی صمد» می‌رسی.


ایستگاه پنجم: آبمیوه و بستنی صمد

آبمیوه و بستنی صمد
آبمیوه و بستنی صمد

اینجا از معروف ترین آبمیوه و بستنی فروشی‌های یوسف آباده و یه گزینه خوب برای تازه گردن نفس و انرژی گرفتن.

در ادامه مسیر، بعد از بستنی صمد به میدون کلانتری می‌رسی.


ایستگاه ششم: میدان سیدجمال‌الدین اسدآبادی

میدان سیدجمال‌الدین اسد آبادی
میدان سیدجمال‌الدین اسدآبادی

اسم این میدون معروف در اصل میدون اسد آبادیه ولی به اسم میدون کلانتری معروفه. اون هم به دلیل کلانتری‌ای که در شرق میدون قرار داره. حتما بنای این کلانتری رو در فیلم و سریال‌های ایرانی دیدید.

بعد از استراحت توی میدون کلانتری از دو راهی پایین میدون، سمت چپی، یعنی خیابون اسدآبادی رو قدم‌زنان به سمت پایین بیا. چند دقیقه‌ای باید در دل محله بری تا کوچه‌نوزدهم برسی.


ایستگاه هفتم: خیابان نوزدهم

خیابان نوزدهم
خیابان نوزدهم

حتما وقتی داشتی مسیر رو به پایین می‌اومدی حس خوب محله رو کاملا گرفتی و سرگرم شدی. مغازه‌های متنوع از قضابی گرفته تا شهر کتاب، از سینما گرفته تا مسجد، اینجا رو به یه فضای پر جنب‌وجوش شهری تبدیل می‌کنه. دیوارنگاره‌ی کوچه‌ی نوزدهم با ترکیب رنگ‌های گرم و طرح‌های ساده‌ی برای عکس‌های خلاقانه و یادگاری از محله یه انتخاب خوبه.

یکم که از دیوارها بیای به سمت پایین، به خیابون هجده‌ام می‌رسی. داخل این خیابون شو، در وسطش کافه رو می‌بینی.


ایستگاه هشتم: کافه جار

کافه جار
کافه جار

کافه جار یکی از اون کافه‌های محلی و نقلی این محله‌ست که فضای دنجی داره و می‌تونیم خستگی پیاده‌گردیمون رو اینجا بدر کنیم. امیدوارم که تو این مسیر پیاده‌گردی حسابی بهت خوش گذشته باشه و تجربه خوبی رو از گشت‌وگذار در محله‌ی یوسف‌آباد با خودت ببری.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.