دیدنی و گشتنی

باستان شناسی و کودکان

در مدرسه بین‌ المللی نیکو دور هم جمع می‌شید، روی دیوار غار به سبک انسانهای پیش از تاریخ نقاشی می‌کشید و با سفال‌گری به سبک انسانهای قدیم آشنا می‌شید.

توسط مهرآذین بشیری راد

درباره تجربه

باستان‌شناسان، نگاه دقیقی به پدیده‌های اطرافشان دارند. جز به جز مناظر و پدیده‌ها برایشان از مفهوم خاصی برخوردار است و دنیا را با ذره‌بین می‌بینند. نگاه باستان‌شناسانه نگاهی‎ست که یاد گرفتنش در کودکی خلاقیت را در کودکان افزایش می‌دهد و قدرت شناخت آن‌ها را تقویت می‌کند. در این تجربه، بچه ها اول از سفرهایی که رفته‌اند و آثار باستانی‌ای که دیده‌اند حرف می‌زنند تا به اصطلاح یخ‌شان آب شود و با هم دوست شوند و با فضای باستان‌شناسی و گردشگری آشنا شوند. بعد برایشان از انسان‌های پیش از تاریخ می‌گویم، با هم نقاشی کشیدن روی دیواره غار را تجربه می‌کنیم. بعد از آن نوبت می‌رسد به آشنایی با دوران نوسنگی و سفال و سفال‌گری و درست کردن ظروف به سبک انسان‌های بدوی. بعد انسان‌ها خط را اختراع می‌کنند و پا به دوران تاریخی می‌گذارند، ما هم با دوران تاریخی آشنا می‌شویم و اسم‌هایمان را به خط میخی می‌نویسیم. مطمئنا آموزش باستان‌شناسی چیزی بیش از یک تجربه سه ساعته را می‌طلبد اما من در این طراحی تمام تلاشم را کرده‌ام تا در مدت محدود، دوران طولانی‌ای در گذشته را پوشش دهم تا بچه‌ها هم لذت ببرند و هم آموزش ببینند. من در این بین برایشان از نحوه‌ی حفاظت آثار باستانی هم صحبت خواهم کرد و ما به هم قول می‌دهیم که به آثار باستانی هیچ کشوری آسیبی نرسانیم.

  • آشنایی با دوران پیش از تاریخ و غارنشینی
  • کشیدن نقاشی روی دیوار غار به سبک غارنشینان
  • آشنایی با دوران نوسنگی و سفال و سفال‌گری
  • درست کردن ظروف به سبک انسان‌های پیش از تاریخ
  • آشنایی با دوران تاریخی و خط میخی
  • نوشتن به خط میخی

درباره میزبان

مهرآذین بشیری رادمیزبانی که تازه به پیاده پیوسته

من مهرآذینم، کسی که از کودکی‌ عاشق باستان‌شناسی و تاریخ باستان بوده و حالا هم عاشق بچه‌هاست و می‌خواد بچه‌های کشورش رو با «باستان‌شناسی» دوست و آشنا کنه. من کارشناس ارشد باستان‌شناسی هستم و می‌خوام بچه‌ها رو ببرم به دوران غارنشینی، بهشون نشون بدم که چطور انسان‌های اولیه برای ما روی دیواره‌های غار یادگاری گذاشتن. می‌خوام با سفال‌گری به سبک انسان‌های پیش از تاریخ آشناشون کنم و از اختراع خط و شروع دوران تاریخی بگم.

امکاناتی که فراهمه

تجهیزات

وسایل نقاشی و سفال‌گری

میان وعده

پذیرایی با شیر و کیک (در صورتی که کودکانتان به مواد غذایی خاصی حساسیت دارند به من اطلاع دهید و اگر رژیم غذایی خاصی دارند همراه خودشان غذا بیاورند)

باید همراهت باشه

  • چون امکان رنگی و گلی شدن لباس‌های بچه‌ها وجود دارد، ترجیحا لباس خاص و خوبی نپوشند یا به همراه خود پیش‌بند داشته باشند.
  • بچه‌ها گروه سنی حساسی هستند، پس برای خوش گذشتن به آن‌ها لازم است نیازهایشان به طور کامل برآورده شود. اگر نیاز است کودک چیزی مانند ماده غذایی خاص، دارو، عروسک، لباس خاص و ... ای همراهش بیاورد مشکلی نیست اما تجربه نیاز به وسیله خاصی ندارد و تمام وسایل را خودمان در اختیار بچه‌ها قرار می‌دهیم.

باید بدونی

  • برای سنین بین 5 تا 10 سال مناسب است.
  • برای ویلچرنشین و معلولین حرکتی نامناسب است.
باستان شناسی و کودکان

قرار ما، اینجا

شریعتی، بالاتر از پل صدر، بعد از خیابان داد، مدرسه بین‌‌المللی نیکو

نزدیک ترین سانس موجود

پنج شنبه، ۰۱ اسفند

۱۰:۳۰

ظرفیت باقیمانده: ۶ از ۶

قیمت برای هر نفر: 120,000 تومان

امکان کنسلی تا ۳ روز قبل

اطلاعات بیشتر رو در شرایط کنسلی و قوانین و مقررات بخون

تماس با پشتیبانی۰۲۱۸۶۰۳۷۵۰۵