خیابان سی تیر

پاتوق خوراکی‌بازها و موزه‌گردها
خیابان امام خمینی، بین خیابان حافظ و فردوسی
۲۲۹۴ بارمسیریابی
امتیاز۴/۵قدمت
امتیاز۴/۵امکانات
امتیاز۴/۵دسترسی
امتیاز۴/۵حفظ هویت بصری

درباره خیابان سی تیر

خیابان سی‌تیر! این خیابان نماد دوستی، آرامش، مقاومت مردمی و صلح است. سى تير از اون‌جايى نام اين راسته شد که مردم قیام کردند تا قوام‌السلطنه را از کار برکنار کنند و دوباره مصدق رو بر سر کار بنشانند.

نظر یا تجربه شخصی

خیابون سی تیر دقیقا از همون خیابون‌هایی که وقت غروب جمعه یا روز تعطیل داریم با خودمون فکر می‌کنیم که کجا بریم که بهمون خوش‌بگذره، باید انتخابش کرد.👣

موقعیت جغرافیایی

«سی‌ تیر» موازی با حافظ است؛ از تقاطع امام خمینی شروع مي‌شه و تا جمهورى ادامه پیدا می‌کنه.

ویژگی‌ها و امکانات

در این خیابون عبادت‌گاه‌ها، نیایشگاه‌ها و مهم‌تر از آن افراد با ادیان مختلف زندگی می‌کنن. اينجا می‌تونید کلیسای سن‌پطروس و مدرسه‌ی زرتشتی فیروزبهرام رو ببینید و البته که اجازه داخل شدن به آن‌ها را ندارید مگر از اقلیت‌های مذهبی باشید. به همین دلیل به اون لقب راسته‌ی ادیان می‌دهند و اون رو نماد دوستى می‌دانند. امروزه خانه‌ی قوام که مردم جلویش تظاهرات کردند، تبدیل به موزه‌ای به‌نام «آبگینه» شده. به همين دليله كه مي‌گيم اینجا سمبل مقاومت مردمی‌ست. موزه‌ى مهم ديگرى به‌نام موزه‌ی «ايران باستان» نيز در اين خيابان وجود دارد كه با نام اين خيابان گره خورده و بهترين جا براى خواندن تاريخ اين مملكته! «سی‌ تیر» با سنگ‌فرش شدنش از سال ٩٥ خيلى بيشتر و بهتر پذیرای پیاده‌هایی است که می‌خواهند در فضایی متفاوت قدم بزنند و از جذابیت‌ها، مغازه‌های فروش دست‌سازهای شیشه‌ای، کافه‌ها و رستوران‌های این منطقه لذت ببرند. اگر حين پیاده‌روی احساس گرسنگی کردید و قبل از ساعت سه و نیم ظهر اونجا بودید به کافه «گل‌رضاییه» بريد. «باماهاس» و «رضا لقمه» هم از دیگر خوشمزه‌های این خیابان هستند. راستى غافل نشيم از كافه‌هاى سيار و آبميوه‌فروشى‌هايى كه چند وقته جمعه‌ها تو سى تير اتراق مي‌كنن و فضاى صميمى و پرانرژى اون‌جا رو دو چندان مي‌كنند. به این خاطر اینجا رو نماد آرامش می‌دونيم.

  • مناسب برای بزرگسالخردسالغیرفعال
  • , خیابان امام خمینی، بین خیابان حافظ و فردوسی
  • مترو؛ خط ۲ ایستگاه امام خمینی (ره)
  • جای پارک به سختی
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
مسیریابی
banner

نظر کاربران

هنوز هیچ نظری ثبت نشده