پارک آب و آتش

پارک موردعلاقه‌ی اسکیت‌بازها
بزرگراه حقانی شرق، قبل از خروجی مدرس، خیابان شهیدی
۲۳۱۴ بارمسیریابی
امتیاز۴/۵نظافت
امتیاز۵/۵امکانات رفاهی
امتیاز۴/۵کیفیت فضای سبز
امتیاز۵/۵وسعت

درباره پارک آب و آتش

اگه دنبال یه جایی می‌گردید که توش بشه استراحت کرد، ورزش و بازی کرد، کتاب خوند، حال‌وهوایی عوض کرد یا جایی باشه که بتونید با دوست‌هاتون جمع بشین و یه سری کارهاتون رو انجام بدین و یه چیزی هم نوش جون کنید، حتما می‌تونید پارک آب‌وآتش رو انتخاب کنین. آب‌وآتش یکی از پارک‌های بزرگ تهرانه و جزو تپه‌های عباس‌آباد به حساب میاد و بین اتوبان‌های حقانی، مدرس و همت قرار داره. البته به کمک پل‌هایی که از روی اتوبان مدرس و همت می‌گذرن به پارک طالقانی و نوروز وصل می‌شه.

تاریخچه

تپه‌های عباس‌آباد از قبل از انقلاب محوطه‌ای دست‌نخورده بود که همیشه برنامه‌ها و فکرهای بزرگ و مختلفی براش داشتن. قوانین شهرداری در رابطه با منطقه‌ی عباس‌آباد، به عنوان فضای عمومی و شهری متعلق به همه‌ی شهروندان، می‌گه که طرح‌های اجراشده باید کمترین تغییر رو در توپوگرافی زمین ایجاد کنن و اولویت با بافت طبیعی باشه و در صورتی هم که لازم به ساخت ساختمونی بشه، باید کاربری فرهنگی در خدمت شهروندان قرار بگیره. طبق این قوانین پارک آب‌وآتش توی سال ۱۳۸۸ با مساحت ۲۴۰۰۰ مترمربع تاسیس شد و سال ۱۳۹۳ با بازگشایی پل طبیعت استقبال از پارک بیشتر هم شد.

ویژگی‌ها و امکانات

دو ورودی برای پارک تعریف شده. اولی راهروی طویلی تو خیابان شهیدی و روبروی پارکینگ عمومیه که سرتاسرش رو گیاه‌های رونده به زیبایی گرفتن. ورودی دیگه، پلکان گلکاری‌شده‌ای در حاشیه‌ی اتوبان حقانیه که کنارش مسیر شیب‌داری برای معلولین و دوچرخه سوارها در نظر گرفته شده. پارک از دو بخش تشکیل شده؛ بخش شمالی، محوطه‌ی بازیه که داستان‌های حضرت ابراهیم با سازه‌های فولادی به نمایش گذاشته شده و کنارش برج‌های آتش و فواره‌های آب قرار دارن. اون طرف محوطه،‌ آمفی‌تئاتر روباز قرار داره که سایه‌بون بالاش باعث شده که همیشه جای مناسبی برای نشستن باشه. اگه خوش‌شانس باشید بعضی وقت‌ها اونجا تئاتر خیابونی هم در حال اجراست یا یکی داره ساز می‌زنه. روزهای دیگه هم اینجا همه تیپ آدمی می‌بینید، از کارمندهای خوش‌پوش ادارات کوچه‌های کناری تا جوون‌هایی که تیپشون شبیه به هیپی‌هاست. آدم‌هایی که لپ‌تاپشون رو گذاشتن و کار می‌کنن، کتابشون دستشونه، گپ‌وگفتی دارن، پانتومیم بازی می‌کنن و... بخش پایینی پارک مسیر عریض و طویلیه که در سرتاسر اون درخت‌های بید کاشته شده و روی نیمکت‌های جالب و عجیب پارک سایه می‌اندازه. تو این مسیر از کنار پل طبیعت رد می‌شین و برج فانوس رو می‌بینید که از بالاش منظره‌ی فوق‌العاده‌ای به چشم میاد ولی مدتیه درش بسته شده. بعد از اون به فودکورت راه چوبی و جزیره، کبوترخانه و پل ابریشم می‌رسید که از اتوبان همت می‌گذره و به گنبد مینا، زمین اسکیت و پارک نوروز منتهی می‌شه.

نحوه‌ی دسترسی

اگه با یه مقدار پیاده‌روی مشکلی ندارید متروی حقانی نزدیک پارکه. از ایستگاه باید وارد پارک طالقانی بشید و از روی پل آب‌وآتش که منظره‌ی فوق‌العاده‌ای داره عبور کنید تا به پارک برسین. یا این که از بی‌آرتی ایستگاه ونک پیاده بشید و خیابون بیستم رو تا انتها ادامه بدین. اگر نه، خود پارک، پارکینگ عمومی داره و می‌تونید باخیال راحت با ماشین شخصی به اینجا سر بزنید.

نظر یا تجربه شخصی

توی شهر پرتراکمی مثل تهران وجود یه پارکی که آسمونش نزدیکه و فضاش بازه، امکان بزرگیه. اگه آدم کنجکاوی باشین و اهل پیاده‌روی، اینجا جاهای خوب زیادی رو کشف می‌کنید. مثلا من یه ‌سری راه باریک چوبی پیدا کردم که به تنها چیزی که ختم می‌شه دوتا صندلی لابه‌لای انبوه درخت‌هاست. شما کجاهای پارک رو خوب کشف کردید؟👣

  • مناسب برای غیرفعالبزرگسالخردسال
  • , بزرگراه حقانی شرق، قبل از خروجی مدرس، خیابان شهیدی
  • مترو؛ خط ۱ ایستگاه شهید حقانی
  • جای پارک به سختی
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
مسیریابی
banner
بدون نظر
هنوز هیچ نظری ثبت نشده