محله علامه

۳.۱<امتیاز>
محله‌ای با کوچه‌های پهن و درخت‌های بلند
اتوبان چمران، بلوار مدیریت، خیابون علامه جنوبی
۵۴۰ بارمسیریابی
۱.۵/۵قدمت
۳.۵/۵امکانات
۳.۵/۵دسترسی
۴/۵حفظ هویت بصری

درباره محله علامه

سعادت‌آباد یکی از مناطق غرب تهران محسوب می‌شه که خودش به یه سری محله‌های کوچیکتر تقسیم‌ می‌شه. علامه یکی از این زیرمحله‌هاست که از خیابون اصلی «علامه‌ی طباطبایی» و کوچه‌های اطرافش تشکیل شده. این خیابون همیشه شلوغ و پر از مراکز اداری، تجاری، کافه و رستورانه. دانشگاه علامه طباطبایی هم تو همین خیابون واقع شده.

تاریخچه

خیلی قدیم در مکان فعلی زندان «اوین» قلعه‌ای وجود داشته که شخصی به نام «سید‌ ضیاالدین‌ طباطبایی» (نخست‌وزیر ایران در زمان «احمدشاه» قاجار) اون رو خریداری می‌کنه. اون زمان سعادت‌آباد دهی خرابه و بدون سکنه بوده که کم‌کم با گندم‌کاری، یونجه‌کاری و پرورش خرگوش و فروش اونها و به دوست آوردن پول، هر چه خرابه بوده رو آباد می‌کنه. در شروع کار، آشنایان و کشاورزانی که به اینجا میان همه سید بودن و به همین دلیل ده رو «سادات‌آباد» می‌نامن که به مرور زمان به خاطر تلفظ ساده‌تر، سادات به سعادت تبدیل می‌شه. البته سعادت‌آباد امروزی در دهه‌ی 70 رونق گرفته. ساخت خیابون علامه به بعد انقلاب و دهه‌ی 60 برمی‌گرده. دانشکده‌ی ادبیات فارسی و زبان خارجه در سال 1362 در اینجا تاسیس شده که اسم خیابون هم به خاطر وجود دانشکده‌، علامه گذاشته شده.

ویژگی‌ها و امکانات

کوچه‌های پهن با درخت‌های بلند در دو طرف از ویژگی‌های این محله‌ست. اینجا یه محله‌ی جدید به حساب میاد و اکثر خونه‌ها نوساز و به صورت آپارتمان‌های چندین طبقه ساخته شدن. مغازه‌های زیاد و دانشکده‌ی زبان و ادبیات علامه طباطبایی باعث شده اینجا همیشه پررفت‌و‌آمد باشه. علامه نسبت به مساحت خودش از فضای سبز تقریبا خوب و کافی‌ای برخورداره؛ علامه و سلامت دو پارک این محله‌ان. انتخاب‌های زیاد و خوبی برای رستوران و کافه مثل رفتاری، هوم‌برگر، کامن و ... تو این محله وجود داره که وجود دانشکده یکی از دلایل اونه. خیابون علامه‌ی جنوبی نسبت به علامه‌ی شمالی طولانی‌تر و شلوغ تره و بخش شمالی خیابون که توسط اتوبان نیایش جدا شده لوکس‌تر به نظر می‌رسه.

موقعیت جغرافیایی

علامه تو منطقه‌ی 2 شهرداری تهران قرار گرفته. این خیابون که توسط بزرگراه نیایش (هاشمی‌رفسنجانی) به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می‌شه به موازات دو بلوار سعادت‌آباد و فرهنگ، از بلوار مدیریت تا خیابون سرو شرقی کشیده شده.

نظر یا تجربه شخصی

کوچه‌های پهن با درخت‌های بلند و خلوت اینجا رو برای قدم زدن مناسب کرده.👣

پیاده‌چی سیما پشارپور
  • مناسب برای
  • اتوبان چمران، بلوار مدیریت، خیابون علامه جنوبی
  • بی‌آرتی؛ پایانه ۴ ایستگاه پل مدیریت
  • روز و شب جای پارک دارد
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
Loading...
مسیریابی

نظرات

هنوز هیچ نظری ثبت نشده

مطالب مرتبط