محله آذربایجان

۳.۳<امتیاز>
محله‌ای که هر تکه‌اش چهره‌ای متفاوت داره
خیابان آزادی، خیابان آذربایجان
۱۳۱۵ بارمسیریابی
امتیاز۳/۵قدمت
امتیاز۲/۵امکانات
امتیاز۵/۵دسترسی
امتیاز۳/۵حفظ هویت بصری

درباره محله آذربایجان

خیابون آذربایجان از خیابون آزادی شروع می‌شه و تا حوالی خیابون ولیعصر ادامه پیدا می‌کنه و شامل‌ ابعاد مختلفیه که امروز براتون بیشتر راجع بهش بهتون می‌گم.

تاریخچه

خیابون آذربایجان و مناطق اطرافش در گذشته زمین‌های کشاورزی و باغ بودن و این خیابون در ادامه زمین‌های طرشت محسوب می‌شده. کم‌کم در دهه 30 خورشیدی باغ‌ها به قطعات کوچتر تقسیم شدن و خونه‌های یک یا دوطبقه با آجر بهمنی در محله ساخته شدن و این ساخت‌وسازها شروع تغییرات و شکل‌گیری محله به شکل امروزی بوده‌. قناتی از این خیابون عبور می‌کرده به نام قنات فرمانفرما. این قنات از کوه‌های فرحزاد سرچشمه می‌گرفته و به خاطر حجم و سرعت زیادی که جریان آبش داشته، اهالی، کنار تونل قنات آسیاب آبی گذاشته بودن و برای آسیاب کردن گندم‌هاشون ازش استفاده می‌کردن. از آب قنات هم برای مصارف روزمره مثل نوشیدن و شست‌و شو استفاده می‌شده.

ویژگی‌ها و امکانات

خیابون آذربایجان از شریان‌های اصلی مناطق مرکزی تهران محسوب می‌شه. این خیابون در دو منطقه شهرداری 10 و 11 قرار گرفته و بزرگراه نواب از میان این خیابون اون رو به دو بخش تقسیم کرده که ارتباطشون از طریق پل‌هوایی حفظ شده. این خیابون چهره‌های متفاوتی داره. برای مثال بخش‌هایی از اون کاملا حالت تجاری با انواع و اقسام فروشگاه‌ها داره که به نوعی پاتوق خرید اهالی محله محسوب می‌شه. اما بخش‌هایی از این خیابون (به طور مثال بعد از تقاطع اون با خیابون کارگر) کاملا کاربری مسکونی داره و از شلوغی و رفت‌وآمدی که در بخش‌های تجاری هست خبری نیست. به طور کلی خیابون حالت یکپارچه‌ای نداره. پارک دامپزشکی که در تقاطع خیابون آذربایجان و خیابون اسکندری قرار گرفته به علت کمبود سرانه فضای سبز و فضاهای تفریحی محله به پارکی برای استفاده اهالی تبدیل شده.

موقعیت جغرافیایی

خیابون آذربایجان خیابونی به طول سه کلیومتره که از شمال به خیابون آزادی، از جنوب به خیابون امام خمینی، میدون حر و میدون پاستور، از شرق به خیابون ولیعصر و از غرب به بزرگراه یادگار امام دسترسی داره. این خیابون به خاطر طول زیادی که داره تقاطع‌های زیادی هم با خیابون‌های مختلف داره؛ مثل خیابون‌های قصرالدشت، خوش، کارگر و اسکندری.

نظر یا تجربه شخصی

نکته‌ای که برای من راجع به این خیابون دارای اهمیت بود اینه که خیابون آذربایجان در بخش‌هایی که کاربری تجاری بیشتری داره بافت بسیار قدیمی‌ای داره. این قضیه نه تنها به جذابیت خیابون کمکی نکرده بلکه ظاهر نازیبا و ناهماهنگی رو به قسمت‌هایی از خیابون داده که احتیاج به رسیدگی داره.👣

منتشر کنندهپیاده‌چی فاطمه محمودی پناه
  • مناسب برای بزرگسالخردسالغیرفعال
  • خیابان آزادی، خیابان آذربایجان
  • مترو؛ خط ۲ ایستگاه شهید نواب صفوی
  • جای پارک به سختی
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
Loading...
مسیریابی

نظرات

بدون نظر
هنوز هیچ نظری ثبت نشده

مطالب مرتبط