کتابخانه‌ موزه بازار

۴<امتیاز>
مطالعه‌ در خانه سلطان بیگم!
میدان امام خمینی(ره)، خیابان امیر کبیر، بعد از ناصر خسرو، ناظم الاطبای جنوبی، کوچه حشمتی ، کوی کمالی، پلاک ۲۰، خانه موزه بازار
۲۳۳۳ بارمسیریابی
امتیاز۴/۵کیفیت خدمات
امتیاز۴/۵امکانات
امتیاز۴/۵فضا و دکوراسیون
امتیاز۴/۵تنوع کاربری

درباره کتابخانه‌ موزه بازار

در کوچه‌پس‌کوچه‌های اطراف بازار، دور از هیاهوی این منطقه، عمارتی قرار گرفته که حوض، آینه و کتاب رو کنار هم قرار داده! این عمارت تاریخی که خانه‌ی خانم سلطان بیگم و متعلق به اواخر دوره قاجاره، فضایی رو به کتابخانه اختصاص داده، کتابخانه‌ای که با وجود مساحت کوچیکش، ۷۰۰۰ جلد کتاب رو در خودش جا داده. این کتابخانه توسط سازمان IFLA، فدراسیون بین‌المللی انجمن‌ موسسات کتابداری، ثبت شده. IFLA از هر کشور در سطح جهان، فقط دو کتابخانه را در فهرست ثبت می‌کنه. این کتابخانه‌ی کوچیک بازار در کنار کتابخانه‌ی عظیم آستان قدس، از کشورمون ایران در این لیست ثبت شده و همچنین به عنوان ۱۰۰۱ امین کتابخانه‌ی دیدنی دنیا شناخته شده.

ویژگی‌ها و امکانات

در این کتابخانه قفسه‌ها با چیدمان ساده‌ای در کنار هم قرار گرفتن و پنجره‌ای در این فضا وجود داره که به حوض و حیاط عمارت دید داره. این کتابخانه با وسعت ۷۰ متر مربع کتاب‌های متنوعی داره که طبق استاندارد کتابخانه‌ها در ۱۰ رده‌ی موضوعی دسته‌بندی شدن. موضوع‌های هنری، ادبی، پزشکی و ... اکثر این کتابها مربوط به بازار تهران و تهران قدیم هستن و هویت بازار رو در این کتابخانه حفظ می‌کنن و فرصت آشنایی و شناخت تهران رو فراهم می‌کنن. این عمارت علاوه بر کتابخانه، دارای نگار‌خانه، حوض‌خانه در زیرزمین و تالار آینه‌ست. حوض‌خانه محل برگزاری برنامه‌های فرهنگی با محوریت بازار و اقتصاد است و تالار آینه می‌تونه دیدنی‌ترین فضای این عمارت باشه.

نظر یا تجربه شخصی

بعد از انتخاب کتاب مورد نظرتون از میان قفسه‌های این کتابخانه، می‌تونید به تالار آینه‌ی این عمارت رفته و در این فضای عجیب، علاوه‌ بر لذت از زیبایی، کتاب بخونید. مطالعه‌ی بازار تهران و سیر تاریخی در قصه‌های این منطقه، اون هم در دل خود بازار می‌تونه از بهترین تجربه‌ها باشه.

منتشر کنندهپیاده‌چی دینا زادوریان
 • امروز 08:00 تا 17:00
  شنبه08:00 تا 17:00
  یکشنبه08:00 تا 17:00
  دوشنبه08:00 تا 17:00
  سه شنبه08:00 تا 17:00
  چهارشنبه08:00 تا 17:00
  پنج شنبه08:00 تا 00:00
  جمعهتعطیل است
 • میدان امام خمینی(ره)، خیابان امیر کبیر، بعد از ناصر خسرو، ناظم الاطبای جنوبی، کوچه حشمتی ، کوی کمالی، پلاک ۲۰، خانه موزه بازار
 • مترو؛ خط ۱ ایستگاه امام خمینی (ره)
 • جای پارک به سختی
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
Loading...
مسیریابی

نظرات ( ۲ تا )

نظر دهنده
Amirhosseinپنج شنبه، ۳۱ مرداد ۹۸کدوم کلاس: تالار آیینه + زیرزمینامکانات مجموعه: کتابخونه اصلا خوب نبود. صبح که رفتم تعطیل بود. بعدا هم که اومدم کتاب هاش تعریفی نداره. چند تا قفسه.

تالار آیینه اش خیلی قشنگ بود. در کل پیشنهاد می کنم یه بار برید و از فضا لذت ببرید

مطالب مرتبط