خانه موزه شهید چمران

گشتی در خانه‌ی پدری شهید چمران
خیابان پانزده خرداد، خیابان بازار سرپولک، خیابان صراف، پلاک 7
۶۳۸ بارمسیریابی
امتیاز۱/۵سطح قیمت
امتیاز۲/۵کیفیت آثار
امتیاز۳/۵نحوه ی نگهداری
امتیاز۵/۵تسلط راهنمای موزه

درباره خانه موزه شهید چمران

در محله‌ی سرپولک، یکی از قدیمی‌ترین محله‌های تهران، در جوار بازار، خونه‌ای از گذشته‌ها به جا مونده که درش به روی همه بازه و ماجراهای یکی از شگفت‌انگیزترین شخصیت‌های معاصر رو معرفی می‌کنه؛ خانه‌موزه‌ی شهید چمران.

توصیف ساختمان موزه

اینجا خونه‌ی پدری مصطفی چمران، یکی از افراد تاثیرگذار در عرصه‌ی سیاسی پس از انقلاب اسلامی و از مبارزان اسلامی در خارج از ایران و همچنین جنگ تحمیلی هشت ساله‌ست. از همون ابتدا با عبور از در و پایین‌‌رفتن از چند پله و ورود به حیاط، متوجه می‌شیم که به دیدن منزلی با سبک معماری ایرانی به شکل حیاط ‌مرکزی با اندرونی و بیرونی اومدیم. قدمت خونه به حدود 130 سال می‌رسه و در ابتدا، شکل و شمایلی مثل حالا داشته، ولی در طول زمان تغییراتی کرده و از حالت اصلی خارج شده بوده. خانواده‌ی دکتر چمران در این منزل ساکن می‌شن و بعد از مدتی این منزل رو خریداری می‌کنن. همینطور پدر و مادرش تا زمان مرگشون در حوالی سال 1384 در همین خونه سکونت داشتن و بعد از اون بود که شهرداری تهران این منزل رو از بازماندگان خانواده خرید و خونه‌ای رو که هیچ وضعیت مناسبی نداشت، مرمت و بازسازی کرد و در سال 1387 خانه‌موزه شهید چمران افتتاح شد. در این روند، سازه‌ی این خونه‌ی قدیمی، به‌سازی شده و از لحاظ معماری، دوباره به فرم اولیه‌ی خودش در زمان ساخت، که تابع قوانین معماری ایرانی بود برگشته.

درباره آثار

ساختمون اصلی دو اتاق بَرواره (اتاق‌های کناری) و اتاق پنج‌دری شاه‌نشین (اتاق اصلی و پذیرایی) داره که هرکدوم به یکی از دوره‌های زندگی شهید چمران اختصاص دارن. در این موزه، بعضی وسایل شخصی شهید چمران از جمله عینکی که احتمالا در بسیاری از عکس‌های ایشون دیدین و در لحظه‌ی شهادت به چشمشون بوده، مدارک، تعدادی از نقاشی‌ها، بخشی از کتاب‌های کتابخونه‌شون و تعدادی از عکس‌های ایشون در دوره‌های مختلف زندگی جمع شده.

استانداردهای موزه

زندگی شهید چمران پر از ماجراست و از زندگی علمی و دانشگاهیش در آمریکا تا فعالیت‌هاش در جریان انقلاب و همینطور مبارزاتش در لبنان و نهایتا حضورش در جنگ ایران و عراق، هزار نکته و حرفِ گفته و نگفته وجود داره که جای خالی این حرف‌ها روی دیوارهای موزه حس می‌شه. اما این کمبود رو حضور راهنمایی صبور و باحوصله پر کرده که براتون از تاریخ و معماری خونه و همینطور جزییات زندگی شهید چمران به تفصیل حرف خواهد زد، جزییاتی که شاید قبلا نشنیدید. (در برابر فتح باب آشنایی از طرف راهنمای خوشرو مقاومت نکنید که ضرر خواهید کرد.) سقف خونه اگرچه بازسازی شده، ولی در ظاهر به شکل تیرچوبی دیده می‌شه تا به حالت اولیه‌ی خونه نزدیک بشه. موزاییک‌های دو اتاق کناری به سبک قدیمی سفارش داده شدن ولی کف و دیوارهای اتاق شاه‌نشین فضایی متفاوت رو ایجاد کرده که گویا هدف از اون، تداعی دوره‌ی مبارزات دکتر چمران بوده، ولی به نظر میاد که با روح کلی این خونه چندان تناسبی نداره.

هزینه ورودی

بازدید از این موزه رایگانه.

نظر یا تجربه شخصی

شهید چمران شخصیت و زندگی بسیار جالب و متفاوتی داشته که خیلی از ما فقط در مورد بخشی از اون شنیدیم و از خیلی از این ماجراهای جالب بی‌خبریم. بازدید از این خانه‌موزه شاید بتونه شما رو با این شخصیت بیشتر آشنا کنه. جدای از این، چند دقیقه‌ای قدم‌زدن در فضای آرام و زیبای یه خونه‌ی قدیمی، شما رو از هیاهوی شهر مدرن دور خواهد کرد. راستی می‌تونید کتاب‌های شهید چمران رو هم از همین جا بخرید.👣

 • مناسب برای خردسالبزرگسال
 • امروز 08:00 تا 16:00
  شنبه08:00 تا 16:00
  یکشنبه08:00 تا 16:00
  دوشنبه08:00 تا 16:00
  سه شنبه08:00 تا 16:00
  چهارشنبه08:00 تا 16:00
  پنج شنبه08:00 تا 13:00
  جمعه08:00 تا 16:00
 • , خیابان پانزده خرداد، خیابان بازار سرپولک، خیابان صراف، پلاک 7
 • مترو؛ خط ۱ ایستگاه پانزده خرداد
 • جای پارک به سختی
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
مسیریابی
banner

نظر کاربران

هنوز هیچ نظری ثبت نشده