موزه عکسخانه | کاخ گلستان

موزه‌ای پر از عکس‌های ناصری
تهران، خیابان پانزده خرداد، میدان ارگ، کاخ گلستان
۱۸۸۲ بارمسیریابی
امتیاز۱.۱/۵سطح قیمت
امتیاز۳/۵کیفیت آثار
امتیاز۳/۵نحوه ی نگهداری
امتیاز۳/۵تسلط راهنمای موزه

درباره موزه عکسخانه | کاخ گلستان

اگرچه دوربین عکاسی در زمان «محمدشاه قاجار» به ایران وارد شد ولی در زمان «ناصرالدین‌ شاه» بود که به معنای واقعی، عکاسی در ایران رونق گرفت. علاقه‌ی شخص شاه به عکس و عکاسی یکی از مهمترین دلایلیه که امروز عکس‌های زیادی از دوره‌ی ناصرالدین شاه در اختیار ماست و تصویر واضح‌تری از اون زمان در اختیار ما می‌گذاره. از جمله‌ عکس‌های بسیار زیادی که خود ناصرالدین شاه گرفته.

توصیف ساختمان موزه

موزه‌ی عکسخانه در واقع حوضخانه‌ی عمارت «بادگیر» در کاخ «گلستانه» که در زمان «فتحعلی شاه قاجار» بنا شد. بادگیرهای این عمارت، هوای خنک حوضخونه رو تأمین و استراحت تابستانی اهالی کاخ رو لذت‌بخش‌تر می‌کرده. گفته می‌شه در دوره‌ی ناصری از این حوضخونه برای نگهداری پرندگان استفاده می‌شده. در سال 1348 خورشیدی، حوضخونه مرمت و نمای داخلی اون آجرچینی شد و پس از اون مکانی برای نمایش عکس‌های تاریخی و ابزار و ادوات عکاسی شد. در قدیم، آب از طریق نهر کاشی‌کاری شده‌ی آبی‌رنگی به حوض این حوضخونه می‌ریخت که بعدها برای جلوگیری از آسیب به بنا، مسدود شد.

درباره آثار

آلبوم‌خانه‌ی کاخ گلستان، دومین مجموعه‌ی بزرگ دنیا بعد از مجموعه‌ی سلطنتی انگلستانه و در موزه‌ی عکسخانه، تعداد مختصری از عکس‌های این آلبوم‌خانه نمایش داده شده. همونطور که گفتیم ناصرالدین شاه علاقه‌ی زیادی به عکاسی داشت و جزو اولین کسایی بود که عکس‌های سلفی به سبک خودش می‌گرفت. در این موزه تعداد زیادی از عکس‌هایی که ناصرالدین شاه برداشته، در ابعاد بزرگ چاپ شدن و در کنار عکس‌ها، حواشی و توضیحاتی که بعضا با دستخط خود شاه هستن، از افراد و حال‌وهوای درون عکس می‌گن. از اونجا که هرکسی اجازه‌ی ورود به اندرون و حرم‌خانه‌ی شاهی رو نداشته، طبیعیه که عکاس بسیاری از عکس‌هایی که تصویری از زنان حرم و اندرون می‌ده، خود شاه باشه. در کنار عکس‌ها، تعدادی از دستگاه‌های مربوط به عکاسی مثل «آگراندیسمان» هم دیده می‌شه که به نظر چندان قدیمی نیستن.

استانداردهای موزه

راهنماهای موزه می‌تونن در حین بازدید به سوالاتتون پاسخ بدن و اگر احیانا درباره‌ی عکسی یا شخصی در عکس‌ها سوالی داشتید، راهنماییتون کنن.

هزینه ورودی

بهای بازدید از این موزه 2000 تومنه.

نظر یا تجربه شخصی

دیدن اولین تجربه‌های عکاسی در ایران، اون هم از جانب شاه، که بعضی از این عکس‌ها و قاب‌ها به شکل حرفه‌ای و چشم‌نوازی برداشته شدن، دلیل قانع‌کننده‌ایه که در بازدید بعدیتون از کاخ گلستان، موزه‌ی عکسخانه رو هم به فهرست بازدید اضافه کنید.👣

 • مناسب برای خردسالبزرگسال
 • امروز 09:00 تا 16:30
  شنبه09:00 تا 16:30
  یکشنبه09:00 تا 16:30
  دوشنبه09:00 تا 16:30
  سه شنبه09:00 تا 16:30
  چهارشنبه09:00 تا 16:30
  پنج شنبه09:00 تا 16:30
  جمعه09:00 تا 16:30
 • , تهران، خیابان پانزده خرداد، میدان ارگ، کاخ گلستان
 • مترو؛ خط ۱ ایستگاه پانزده خرداد
 • جای پارک به سختی
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
مسیریابی
banner
بدون نظر
هنوز هیچ نظری ثبت نشده