محله درکه

محله‌ی خوش‌ آب‌وهوا برای پیاده‌گردی
بزرگراه چمران، خیابان یمن، خیابان رشید الدین فضل الله، میدان دانشجو، خیابان درکه
۱۰۹۷ بارمسیریابی
امتیاز۵/۵قدمت
امتیاز۳/۵امکانات
امتیاز۲/۵دسترسی
امتیاز۴/۵حفظ هویت بصری

درباره محله درکه

حتما زمان‌هایی هست که صبح زود از خواب بیدار می‌شین و برنامه خاصی هم ندارین. اگر دلتون یه طبیعت‌گردی ناب خواست، بهتون محله‌گردی تو «درکه» رو پیشنهاد می‌کنم. وقتی نام درکه میاید، اولین چیزی که به ذهنتون می‌رسه چیه؟ جایی مناسب کوهنوردی؟ صدای پرنده‌ها؟ روستایی‌های مهربون؟ یا رستوران‌های متعدد؟

تاریخچه

جالبه بدونین که قدمت درکه به حدود 800 سال پیش بر می‌گرده. این روستا به صورت خطی و در امتداد رودخانه و دره درکه شکل گرفته. مردم ساکن اینجا، توضیحات جالبی در مورد تاریخچه این مکان میدن: نقل به نقل شده که ساکنین اولیه این محله باغ‌دار و کشاورز بودن و درختان اینجا، هیزم بخش وسیعی از تهران تامین می‌کرده. از زمانی که «امامزاده سید محمد والی» به این ده نقل مکان می‌کنن تعداد اهالی اینجا بیشتر می‌شه. از اون دوران یک حمام و چند انبار جالب هم به یادگار مونده.

ویژگی‌ها و امکانات

دو مسیر جالب برای گردش تو این مکان خاص هست که من پیشنهاد می‌کنم که از سمت میدون درکه شروع کنین. درسته که با یه سر بالایی تند شروع میشه، اما در عوض شما رو به قلب روستا هدایت می‌کنه. تو مسیر حتما وقتی به مسجد جامع درکه رسیدین کمی زمان بگذارین و از دیدن زیبایی‌هاش لذت ببرین. تو محدوده این مسجد، پیرمردهای مهربونی رو خواهید دید که در کمال میل حاضرن تمام خاطراتی از این محله دارن، در اختیارتون قرار بدن. کمی جلوتر به مغازه‌های جالب و بامزه روستا می‌رسید. اندازه مغازه‌ها، سادگی چیدمان و مغازه دارهای خوش اخلاق مطمعنا براتون تازگی خواهد داشت. همینطور کنار هم بودن درخت‌های تنومند و خانه‌های قدیمی هم از جذابیت‌های این روستاست. این رو فراموش نکنین که اکثر کسبه و اهالی این روستا سید و ساداتن و اینجا به «دهکده سادات» هم معروفه. کم کم که از روستا خارج شدین و پا در دل کوه گذاشتین، تو مسیر دستفروش و مغازه‌های جالبی سر راهتون قرار می‌گیرن. مردم رو تو سن و سال مختلف می‌بینین که سر و حال و پر انرژی کوهنوردی می‌کنن، چه پیر و جوون و چه بچه‌هایی که در حال دویدن و خندیدن هستن. جیک جیک زیبای پرنده‌ها هم قابل توصیف نیست. کمی کنار رودخونه بنشینین و از صدای جریان آب لذت ببرین. سر راهتون یه نانوایی خیلی جالب هم به اسم "نانوایی مهدی منیژه" هست. "کلوچه توتک" و لواشک‌های دست سازشون رو به شدت توصیه می‌کنم. تو مسیر برگشت، وقتی که دارین به روستا نزدیک می‌شید، سمت چپ شما پله‌هایی هست که بزرگ نوشته به سمت سرای محله درکه. این مسیر دومی هست که راجع بهش گفته بودم. پیشنهاد می‌کنم از این مسیر برگردید تا هیچ قسمتی از این روستا، از نگاه شما پنهون نمونه. خونه‌های قدیمی، گلخونه‌های کوچیک و مردم روستایی با پوشش جالب، در این قسمت هم دیده می‌شن.

موقعیت جغرافیایی

محله‌ی درکه در غرب محله‌ی ولنجک قرار گرفته.

نظر یا تجربه شخصی

این نکته یادتون باشه که برای این پیاده‌گردی، کفش مناسب بپوشین، چون این محله پر از شیب‌های تنده. راستی حتما توی روزهای بهاری به این محله سر بزنین تا از دیدن درخت‌های پر شکوفه و زیبا لذت ببرین.👣

  • مناسب برای بزرگسالخردسالغیرفعال
  • , بزرگراه چمران، خیابان یمن، خیابان رشید الدین فضل الله، میدان دانشجو، خیابان درکه
  • اتوبوس؛ پایانه قائم - تجریش ایستگاه تجریش
  • جای پارک به سختی
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
مسیریابی
banner

نظر کاربران

هنوز هیچ نظری ثبت نشده