خانه موزه دکتر حسابی

خانه‌ی دانشمند بزرگ معاصر
خيابان تجريش‌، خيابان مقصود بيك‌، خيابان دكتر پروفسور حسابي‌، پلاك 47
۱۳۲۸ بارمسیریابی
امتیاز۴/۵سطح قیمت
امتیاز۳/۵کیفیت آثار
امتیاز۲/۵نحوه ی نگهداری
امتیاز۳/۵تسلط راهنمای موزه

درباره خانه موزه دکتر حسابی

«موزه‌ی دکتر حسابی»، دانشمند بزرگ ایرانی، مثل خیلی از موزه‌‌های اشخاص خاص، در خونه‌ی خودشون واقع شده و در دسته‌ی خانه‌موزه‌ها قرار می‌گیره. خونه‌باغی در یکی از کوچه‌پس‌کوچه‌های باغ فردوس. اولین نقشه‌برداری مدرن علمی در ایران و ساخت اولین رادیوی کشورمون جزئی از فعالیت‌های بی‌شمار پروفسور حسابی بوده و همین موضوع انگیزه‌ی خوبیه تا سری به این موزه بزنیم.

توصیف ساختمان موزه

از همون اول که به خونه نزدیک شده، با اتفاق‌های عجیب و غریب رو‌به‌رو می‌شید. تموم ساختمون با بنر‌های زیادی پوشونده شده و هر آنچه که ممکنه تو موزه باهاش رو‌به‌رو بشید، روی در و دیوار بیرونی خونه توسط یک بنر بزرگ با عکس و نوشته به شما نشون داده می‌شه. برای کسی که عاشق خونه‌های قدیمیه، این یه‌کم غم‌انگیزه که بنرها زیبایی خونه رو از بین بردن و بی‌نظمی خاصی رو به کوچه و همسایه‌ها تحمیل کردن. اما سعی کنید این باعث نشه که مسیرتون رو عوض کنید و از دیدن موزه صرف نظر کنید.

درباره آثار

اگر دیدید در خونه بسته‌ست؛ نگران نشید، موزه تعطیل نیست. برای ورود به موزه باید زنگ بزنید تا در رو براتون باز کنن؛ چون اینجا همچنان یک خونه‌ی مسکونیه و پسر دکتر حسابی در این خونه زندگی می‌کنن. وقتی وارد شدید، اولین ساختمون سمت چپ متعلق به موزست. طبقه‌ی دوم یه فروشگاه خیلی کوچیکه و طبقه‌ی سوم مختص اشیای شخصیه. وقتی وارد موزه می‌شید، متاسفانه با یه موزه‌ی غیر‌استاندارد مواجهید. وجب به وجب محوطه‌ی تقریبا ۵۰ متری پر از وسیله‌ست. داخل موزه خیلی سیر تاریخی و روایی رعایت نشده و شلوغ‌بودن ویترین‌ها و فضای موزه باعث گیج‌شدن بازدید‌کننده می‌شه و نمی‌‌ذاره رو همه‌ی اشیا تمرکز کنید. اما با این‌حال بعد از چند دقیقه که چشمتون یه‌کم عادت کنه، می‌شه وارد داستان زندگی دکتر بشید و با کمک راهنمای موزه اطلاعات جالبی به دست بیارید. در کنار دستاوردهای علمی دکتر حسابی، اشیایی که مربوط به زندگی شخصیش بوده، خیلی برای من جالب توجه بود. در حین بازدید از این وسایل راهنمای موزه داستان‌های جالبی راجع به عادات و اعتقادات شخصی حسابی روایت کرد که خیلی شیرین بود. مثلا یه نمونه‌ش شکلات‌هایی بود که داخل یکی از ویترین‌ها قرار گرفته بودن و در کنار اون‌ها عکسی یادگاری در بیمارستان به همراه یکی از شکلات‌ها؛ داستان از این قرار بود که دکتر حسابی عادت داشته وقتی کسی براشون هدیه می‌آورده، با هدیه عکس بگیره و به رسم تشکر عکس رو برای اون شخص بفرسته. نمونه‌ی دیگه داستان شمع‌هایی بود که داخل یه ظرف سفالی آب شده بودن. این شمع‌های تولد اعضای خانواده بود که دکتر اعتقاد داشته ایرانی‌ها به نور و روشنایی احترام ‌می‌ذارن و نباید هیچ‌وقت شمع تولد رو فوت کرد. شمع‌ها رو از روی کیک بر می‌داشتن و داخل ظرفی می‌ذاشتن تا خودش خاموش بشه.

هزینه ورودی

بلیط این موزه 3 هزار تومنه.

نظر یا تجربه شخصی

چرا یه سری به این موزه نمی‌زنید تا باقی داستان‌ها رو بشنوید؟ راستی ما تو دفتر انتقادات و پیشنهادات موزه نوشتیم که بهتره بنر‌های ساختمون پایین آورده بشن و چیدمان موزه بهتر بشه. شما هم اگر نظری داشتید حتما بنویسید.👣

 • مناسب برای خردسال
 • امروز 11:00 تا 16:30
  شنبه11:00 تا 16:30
  یکشنبه11:00 تا 16:30
  دوشنبه11:00 تا 16:30
  سه شنبه11:00 تا 16:30
  چهارشنبه11:00 تا 16:30
  پنج شنبه10:45 تا 16:30
  جمعه10:30 تا 22:00
 • , خيابان تجريش‌، خيابان مقصود بيك‌، خيابان دكتر پروفسور حسابي‌، پلاك 47
 • مترو؛ خط ۱ ایستگاه تجریش
  مترو خط ۱ ایستگاه تجریش
  بی‌آرتی پایانه ۷ ایستگاه تجریش
 • روز و شب جای پارک دارد
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
مسیریابی
banner

نظر کاربران

هنوز هیچ نظری ثبت نشده