خانه موزه دکتر معین

خانه‌ی شخصی دکتر معین
خیابان پیروزی، میدان چهارصد دستگاه،انتهای خیابان بایزید بسطامی
۱۶۰۵ بارمسیریابی
امتیاز۱.۱/۵سطح قیمت
امتیاز۱/۵کیفیت آثار
امتیاز۱/۵نحوه ی نگهداری
امتیاز۴/۵تسلط راهنمای موزه

درباره خانه موزه دکتر معین

نام «دکتر محمد معین» با فرهنگ واژگان فارسی گره خورده؛ فرهنگی که بعد از فرهنگ دهخدا، معتبرترین و معروف‌ترین فرهنگ واژگان فارسیه. می‌خواهیم سری بزنیم به خونه‌ی ادیب و محقق بزرگ معاصر، دکتر محمد معین.

توصیف ساختمان موزه

استاد محمدعلی امیرجاهد، شاعر و موسیقی‌دان حوالی خیابون ژاله و میدون چهارصد دستگاه (در نزدیکی خیابون پیروزی) منزلی داشت که قدمتش به دوره‌ی پهلوی اول برمی‌گشت. بعد از ازدواج دکتر معین با دختر استاد امیرجاهد، دکتر معین هم در منزلی درست کنار منزل استاد امیرجاهد ساکن شد که اواسط دوره‌ی پهلوی دوم ساخته شده بود. این دو خونه از طریق دری به همدیگه راه داشتن. بعدها که این دوتا خونه برای تبدیل به موزه در نظر گرفته شدن، دیوار بینشون برداشته شد و فقط طرحی از در به شکل نمادین باقی موند. روی سردر ورودی خونه، «خانه‌موزه‌ی استاد معین و استاد امیرجاهد» نوشته و جای دیگه‌ای «خانه‌موزه‌ی دکتر معین» نگاشته شده.

درباره آثار

این هر دو خونه حالا آموزشگاه موسیقی شده و چندان حس و حال خونه و موزه رو به بازدیدکننده منتقل نمی‌کنه؛ مگر وقتی که وارد اتاق دکتر معین بشید که البته برای ورود به این اتاق باید با مسئولین خانه‌موزه هماهنگ کنید. توی این اتاق بعضی عکس‌ها، مدارک، کتاب‌ها و وسایل دکتر معین رو می‌تونید ببینید. همین‌طور روی دیوارهای این خونه عکس‌ها و نوشته‌هایی در مورد دکتر معین و استاد امیرجاهد و همچنین نمونه‌ای از یادداشت‌های دکتر معین برای لغت‌نامه هم دیده می‌شه.

هزینه ورودی

بازدید از این موزه رایگانه.

نظر یا تجربه شخصی

این خانه‌موزه به جذابیت خیلی موزه‌ها و خونه‌های دیگه نیست، ولی اگر گذرتون به اون حوالی افتاد، بد نیست سری بهش بزنید و محل زندگی دکتر معین رو ببینید. دکتر معین در سال 1345 برای شرکت در کنفرانس فرهنگ منطقه‌ای به ترکیه رفت. یک هفته کار و تلاش زیاد و در نتیجه خستگی شدید باعث شد که وقتی به ایران برگشت دچار بیهوشی موقت شد و بعد از اون به اغما رفت. بیهوشی معین پنج‌سال طول کشید و نهایتا در سن 53 سالگی از دنیا رفت.👣

 • مناسب برای خردسال
 • امروز 10:00 تا 16:00
  شنبه10:00 تا 16:00
  یکشنبه10:00 تا 16:00
  دوشنبه10:00 تا 16:00
  سه شنبه10:00 تا 16:00
  چهارشنبه10:00 تا 16:00
  پنج شنبه10:00 تا 16:00
  جمعه10:00 تا 16:00
 • , خیابان پیروزی، میدان چهارصد دستگاه،انتهای خیابان بایزید بسطامی
 • مترو؛ خط ۴ ایستگاه ابن سینا
 • جای پارک به سختی
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
مسیریابی
banner

نظر کاربران

هنوز هیچ نظری ثبت نشده