خانه موزه دکتر شریعتی

خانه‌ی سال‌های بحران
خیابان فاطمی، خیابان جمالزاده، کوچه نادر، پلاک 9
۱۲۵۶ بارمسیریابی
امتیاز۱.۱/۵سطح قیمت
امتیاز۳/۵کیفیت آثار
امتیاز۳/۵نحوه ی نگهداری
امتیاز۴/۵تسلط راهنمای موزه

درباره خانه موزه دکتر شریعتی

نامش علی مزینانی است و شریعتی شهرت خانوادگی‌­اش بود. اگر­چه نام دکتر شریعتی با حسینیه‎ی ارشاد گره خورده، اما ما به سراغ منزل ایشان در تهران رفتیم.

توصیف ساختمان موزه

ساختمان خیلی قدیمی نیست و بین سال‌های 1335 تا 1340 ساخته شده که دکتر شریعتی و خانواده‌اش در سال 1352 در آن مستقر می‌شن. شهرداری تهران در 1377 خانه را خریداری کرده و مدتی موزه برپا می‌شه، ولی به طور موقت تعطیل شده و پس از به‌سازی لرزه‌ای و تغییراتی در ساختمان، دوباره گشایش می‌یابه. البته بار دیگر در سال 1394 تغییراتی در آن اتفاق می‌افته.

درباره آثار

اولین چیزی که در بدو ورود به حیاط منزل جلب توجه می‌کنه، سردیسی از دکتر شریعتی در مقابل و ماشین شخصی ایشان در گوشه‌ی حیاطه. در مورد این ماشین جایی خواندم که ظاهرا از آنجا که این ماشین کیفیت بالایی (و طبعا قیمت گرانی) نداشته، به تعدادی محدود بوده و همه جا به چشم می‌آمده و چون روسی بوده، بهانه‌ی خوبی به دست عده‌ای که دکتر شریعتی را به داشتن گرایشات چپ متهم می‌کردن داده. در راهروی ورودی چند دست کت و کراوات‌های دکتر تصویری از ایشان را به ذهنتون میاره. وسایل و اثاثه‌ی منزل که خیلی‌هاشون از همان موقع باقی مانده، فضای خونه را در سال‌های دهه‌ی پنجاه برایتان تداعی می‌کنه. اما از همه جالب‌تر اتاق شخصی دکتر شریعتی در طبقه‌ی دومه که برخی وسایل و مخصوصا کتابخانه حواستون را پرت خودش می‌کنه. دکتر شریعتی از چهره‌های سرشناس و تأثیرگذاری بوده که جلسات شور­انگیز سخنرانی‌هاش در حسینیه‌ی ارشاد، نوار‌های ضبط شده‌ی ­سخنرانی‌ها، جزوه‌ها و کتاب‌هاش در سال‌های نزدیک به انقلاب، نقش بسیار زیادی در آگاهی و روشنگری سیاسی و آشنایی با مکتب فکری ایشون در میان عامه‌ی مردم به ویژه جوانان داشته. دکتر شریعتی پس از آزادی از هجده ماه زندان در کمیته‌ی مشترک، سال‌های آخر اقامتش در ایران رو در این منزل گذروند. در سال 1356 عزم کوچ از کشور می‌کنه و از آنجایی که علی شریعتی اجازه‌ی خروج از کشور را نداشته، نام شناسنامه‌ای ایشون یعنی علی مزینانی (مزینان منطقه‌ای در نزدیکی سبزوار و زادگاه دکتر شریعتی است) به کمکش اومده و با این اختلاف اسمی از کشور خارج می‌شه و در همان سال در انگلستان از دنیا میره.

نظر یا تجربه شخصی

از دکتر شریعتی و گفت‌وگو‌هایش با دوستان و آشنایان و هم‌بند­ها حکایت‌های جالبی خوندم، اما یکی از آن‌ها شاید برای شما هم جالب باشد. با مسئول موزه هم‌کلام بودیم که ایشان اشاره‌ای به سیگار کشیدن دکتر کردن و ظاهرا دکتر شریعتی به شدت و بسیار زیاد سیگار می‌کشیده و اصطلاحا سیگار رو با سیگار روشن می‌کرده. دکتر بدون سیگار به مجلسی وارد می‌شه و شخصی در آن مجلس خطاب به دکتر می­‌گه «به به، انگار سیگار را ترک کرده‌اید» و دکتر شریعتی هم در پاسخ به شوخی می‌گوید «بله ترک کرده‌ام، ولی کبریت را». بعدا خواندم که آن شخص، دکتر بهشتی بوده.👣

 • مناسب برای خردسال
 • امروز 09:00 تا 18:00
  شنبه09:00 تا 18:00
  یکشنبه09:00 تا 18:00
  دوشنبه09:00 تا 18:00
  سه شنبه09:00 تا 18:00
  چهارشنبه09:00 تا 18:00
  پنج شنبه09:00 تا 18:00
  جمعهتعطیل است
 • , خیابان فاطمی، خیابان جمالزاده، کوچه نادر، پلاک 9
 • مترو؛ خط ۴ ایستگاه میدان انقلاب اسلامی
 • جای پارک به سختی
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
مسیریابی
banner

نظر کاربران

هنوز هیچ نظری ثبت نشده