گرمابه‌ی فردتمیز

اثر تاریخی و حموم قدیمی
خیابان ولیعصر، پایین تر از چهارراه امیربهادر، نبش کوچه فرد تمیز، پلاک 522
۸۶۲ بارمسیریابی
امتیاز۳/۵قدمت
امتیاز۳/۵امکانات
امتیاز۴/۵دسترسی
امتیاز۴/۵حفظ هویت بصری

درباره گرمابه‌ی فردتمیز

بین تمام کسب‌وکارهای جدید و مدرنی که توی شهر جریان داره، تعداد کمی از آدم‌ها هستن، که هنوز به کسب‌وکار قدیم خودشون پایبندن و انرژی خیلی خوبی رو داخل شهر پخش می‌کنن. یکی از کسب‌وکارهای قدیمی، داشتن گرمابه یا همون حمام بوده که تعداد خیلی کمی ازشون توی شهر باقی مونده.. کشف این هفته‌ی من، «گرمابه‌ی فردتمیز» یکی از حمام‌های قدیمیه که حدود 90 سال قدمت داره و دیدنش برای من پر از حس‌وحال خوب بود.

تاریخچه

آقایی که اونجا بود برامون تعریف کرد که این حمام 95 سال پیش افتتاح شده و صاحب اصلیش، آقای «علی افشار» بوده. آقای افشار الان فوت شده و فرزندانش مسئول اصلی این حمامن. اوایل، این حمام به صورت عمومی استفاده می‌شده و وسطش حوض داشته ولی الان چندین ساله که به خاطر رعایت بهداشت به شکل نمره‌ای تغییر کرده تا مردم با خیال راحت ازش استفاده کنن.

ویژگی‌ها و امکانات

کمی پایین‌تر از چهاراه امیربهادر وقتی به نزدیکی کوچه‌ی فردتمیز می‌رسید، با لنگ قرمزرنگی، روبرو می‌شید که به دیواری آجری چسبیده شده و شما رو به ساختمون یک حمام عمومی می‌رسونه که تابلوی قدیمی و زردرنگی داره و روی اون بزرگ با رنگ قرمز نوشته شده: «گرمابه‌ی فردتمیز» و زیرش ریز نوشته: «خصوصی، عمومی، مردانه و زنانه». پیرمرد سبزی‌فروش خوش‌خنده‌ای هم دم در نشسته و داره سبزی‌هاش رو دسته می‌کنه . وارد که می‌شید با تعداد زیادی آینه‌های قدی و کمدی پر از شامپوهای تخم‌مرغی و صابون و چند تا پوستر فیلم‌های سینمایی روبرو می‌شید و پیرمرد کرد زبانی که پشت میزش نشسته و به شما اجازه میده تا وارد حمام بشید.توی گرمابه، راهرویی به چشم میاد که هر دو طرفش پر از حمام‌های کوچیکه و دیوار سرخابی رنگی داره که روی اون آینه‌ای بزرگ چسبوندن و سشواری که کنارش نوشته شده: «سشوار، نفری 1000 تومان».

موقعیت جغرافیایی

این گرمابه تو خیابون ولیعصر، کمی پایین تر از چهارراه امیربهادر، نبش کوچه‌ی فردتمیز قرار گرفته.

نظر یا تجربه شخصی

گرمابه‌ی فردتمیز یکی از اون جاهاییه که گرچه این روزها خیلی خلوته و مثل گذشته برو بیا نداره، اما به همت صاحبینش هنوز سرپا مونده. پیشنهاد می‌کنم حتما به این مکان سر بزنید تا برای چند دقیقه‌‎ای تو دنیای نوستالژیک گذشته گم بشید. حتی می‌تونید از اون شامپو تخم‌مرغی‌ها هم بخرید.👣

 • مناسب برای خردسالبزرگسالغیرفعال
 • امروز 06:30 تا 22:00
  شنبه06:30 تا 22:00
  یکشنبه06:30 تا 22:00
  دوشنبه06:30 تا 22:00
  سه شنبه06:30 تا 22:00
  چهارشنبه06:30 تا 22:00
  پنج شنبه06:30 تا 22:00
  جمعه06:30 تا 22:00
 • , خیابان ولیعصر، پایین تر از چهارراه امیربهادر، نبش کوچه فرد تمیز، پلاک 522
 • مترو؛ خط ۳ ایستگاه منیریه
  مترو خط ۳ ایستگاه منیریه
  بی‌آرتی پایانه ۷ ایستگاه امیر بهادر
 • جای پارک به سختی
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
مسیریابی
banner

نظر کاربران

هنوز هیچ نظری ثبت نشده