موزه پمپ بنزین

موزه‌ای در مورد بنزین و فرآروده‌های آن
خیابان انقلاب، خیابان سعدی، نبش کوچه رفیعی
۱۵۶۷ بارمسیریابی
امتیاز۲/۵سطح قیمت
امتیاز۳.۶/۵کیفیت آثار
امتیاز۳.۶/۵نحوه ی نگهداری
امتیاز۴.۱/۵تسلط راهنمای موزه

درباره موزه پمپ بنزین

پمپ بنزین دروازه دولت تنها بازمونده‌ی پمپ بنزین‌های زمان خودشه. به عنوان جایگاه سوخت 6 ثبت شده اما در واقع سومین پمپ بنزینیه که تو تهران ساخته شده. طبق سند و بنچاق موجود، اینجا در سال 1317 فروخته شده و می‌شه نتیجه گرفت که حدودا همون سال‌ها ساخته شده. اینجا در سال 71 کاملا تعطیل شد و به مدت 15 سال در اختیار شهرداری بود. مرمت و باز‌سازیش از سال 95 شروع و در 1 تیر 98 به عنوان اولین موزه‌ی پمپ بنزین تهران، افتتاح شد.

توصیف ساختمان موزه

این موزه شامل دو بخش فضای باز و فضای بسته‌ست. فضای باز محوطه‌ی قدیمی مسیر تردد ماشین‌‌ها و قرار گرفتن پمپ‌ بنزین‌هاست. فضای بسته هم ساختمون قدیمی خود پمپ بنزینه که در سال 1319 ساخته شده و شامل سه اتاق کوچیکه.

درباره آثار

در گوشه‌ای از حیاط انواع دستگاه پمپ بنزین و تلمبه‌ (دیسپنسر) قرار گرفته و چیدمان به گونه‌ایه که سیر تکاملی‌شون رو نشون می‌ده. 6 تا ویترین شیشه‌ای در کف زمین قرار داره که مسیر لوله‌ها از مخزن و تانک سوخت‌رسان به جایگاه و پخش فرآروده‌ها رو نشون می‌ده. زمان قدیم تو پمپ بنزین‌ها قسمتی به نام «شعبه‌ی نفت» وجود داشته که در واقع یه فروشگاه بوده که نفت، روغن و امشی (دارویی از مواد نفتی برای دفع حشرات) درش فروخته می‌شده. این اتاقک به شکل دوران قدیم در گوشه‌ی حیاط قرار داره. کف اتاق هم دو تا مخزن نفت سفید درون محفظه‌ی شیشه‌ای دیده می‌شه. در کنار این اتاقک پیکرهایی قرار گرفته که از روی عکس و فیلم‌های قدیمی و فیگورهای که مردم تو پمپ بنزین می‌گرفتن، ساخته شده. چند اتوموبیل قدیمی مثل فولکس قورباغه‌ای، بنز 190و پژو 504 متعلق به شهید «تندگویان» (وزیر نفت زمان جنگ) تو حیاط موزه قرار گرفته. ساختمون سه اتاق داره که تو هر کدوم به یه مبحث پرداخته شده. اتاق اول در مورد اهمیت تاریخی دروازه دولت و این پمپ بنزینه. تو این اتاق یه فیلم کوتاه 10 ثانیه‌ای نشون داده می‌شه که از پمپ بنزین دروازه دولت در سال 1320 گرفته شده. مهم‌ترین اشیای این اتاق و موزه یکی دفترچه‌ی قدیمیه که نشون می‌ده این پمپ بنزین در فهرست جایگاه‌های شهر تهران در سال 1330 ثبت شده و یکی هم یه ظرف شیشه‌ای حاوی آخرین نمونه‌ی بنزین باقی‌مونده تو لوله‌های زیرین جایگاه پمپ بنزینه. اتاق دوم در مورد انواع فرآورده‌های بنزینه. دو تا تایملاین یا خط زمانی یکی مربوط به ایران و دیگری مربوط به جهان تو این اتاق وجود داره که انواع رخدادها و اولین‌های مربوط به صنعت نفت و سوخت رو نشون می‌ده. یه مانیتور تاچ تو این اتاقه که عکس و فیلم‌های مربوط به 17 تا از موزه‌های پمپ بنزین رو نشون می‌ده. اتاق سوم پروسه‌ی سوخت‌رسانی از نظر فنی و قطعات داخلی ماشین که درگیر این پروسه‌ان رو نشون می‌ده؛ انواع نازل‌ها و تلمبه، صفحه آمپر (گیج) اتوموبیل‌های مخلتف و نازل هلکوپتر که یکی از شاخص ترین اشیای موزه‌ست.

استانداردهای موزه

راهنماهای موزه اطلاعات خوبی دارن و با حوصله براتون توضیح می‌دن. جدا از این در کنار هر شی روی یه لوح، توضیحات کامل نوشته شده. اشیای درون ساختمون مرتب و منظم و بعضی هم درون محفظه‌های شیشه‌ای قرار گرفتن. هوا و تهویه‌ی درون ساختمون هم خوبه.

هزینه ورودی

هزینه‌ی بلیط این موزه 5 هزار تومنه.

نظر یا تجربه شخصی

این موزه یکی از موزه‌های متفاوت تهرانه که قبلا شبیهش رو ندیده بودم و به همه پیشنهاد می‌کنم که بهش سر بزنن. مانیتوری هم که موزه‌های مختلف پمپ‌بنزین تو آمریکا رو نشون می‌داد، خیلی جالب بود.👣

 • مناسب برای بزرگسالخردسالغیرفعال
 • امروز 09:00 تا 18:00
  شنبهتعطیل است
  یکشنبه09:00 تا 18:00
  دوشنبه09:00 تا 18:00
  سه شنبه09:00 تا 18:00
  چهارشنبه09:00 تا 18:00
  پنج شنبه09:00 تا 18:00
  جمعه09:00 تا 18:00
 • , خیابان انقلاب، خیابان سعدی، نبش کوچه رفیعی
 • مترو؛ خط ۱ ایستگاه دروازه دولت
 • جای پارک به سختی
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
مسیریابی
banner

نظر کاربران

هنوز هیچ نظری ثبت نشده