محله قاسم آباد

محله‌ای با بافت قدیمی
خیابان تهران نو، خیابان شهید کیایی ( قاسم آباد)
۱۲۸۳ بارمسیریابی
امتیاز۳.۳/۵قدمت
امتیاز۲.۲/۵امکانات
امتیاز۳.۲/۵دسترسی
امتیاز۳/۵حفظ هویت بصری

درباره محله قاسم آباد

خیلی اوقات با دیدن حتی یه مغازه به سبک و سیاق قدیمی، پرت می‌شیم به زمان گذشته و تجربه‌ها یا روزهای خوبی که گذروندیم. شاید به خاطر همینه که بعضی محله‌ها همیشه برامون دوست داشتنی‌ترن. محله‌ی قاسم‌آباد قدیم یا خیابون کیایی امروزی هم با بافتی که داره خیلی خوب می‌تونه ما رو به یاد گذشته بندازه.

تاریخچه

متاسفانه تاریخچه‌ی دقیقی از این محله پیدا نشد. اما یکی از ساکنین که از سال ۵۷ در این منطقه زندگی می‌کنه گفت: «حتی سال‌های قبل از انقلاب هم قاسم‌آباد وجود داشته و شاید زمان دقیق شکل‌گیری اون رو به حدود سال ۱۳۳۵ بدونیم که بیمارستان بهرامی درش تاسیس شده».

ویژگی‌ها و امکانات

به محض اینکه از خیابون دماوند وارد خیابون شهید کیایی می‌شیم در هر دو طرف مغازه‌های زیادی رو می‌بینیم. از دیزی‌سرا و کبابی گرفته تا خشکشویی و لباس فروشی. نکته‌ی جالب هم اینه که تقریبا همه‌ی مغازه‌ها سبک قدیمی خودشون رو حفظ کردن و خبری از سردرهای رنگارنگ و پر تبلیغ امروزی نیست. تعداد قابل توجهی هم مغازه‌های آسانسورسازی به چشم میاد که احتمالا نشون میده این محله بورس آسانسور شده.کوچه ها معمولا یا بن‌بستن یا بسیار تنگ که فقط یه ماشین اجازه رفت‌وآمد داره. اکثر خونه‌ها بافت قدیمی دارن اما مثل هرجای دیگه‌ی تهران تعداد ساختمون‌های نوساز روزانه بیشتر و بیشتر می‌شه. ویژگی دیگه‌ای که باید گفته بشه زنده بودن فضای خیابونه. رفت‌و‌آمد مردم عادی از پیر و جوون خیلی خوب حس خیابون‌های قدیمی رو منتقل می‌کنه. محلی‌ها هم رو می‌شناسن و وقتی همدیگه رو می‌بینن، چند دقیقه‌ای رو به احوال‌پرسی می‌گذرونن که این خودش نشونه‌ای از قدمت محله‌ست. .خیلی‌ها با شنیدن اسم قاسم‌آباد سریعا یاد بیمارستان کودکان بهرامی می‌افتن که تقریبا انتهای خیابون قرار داره و در سال ۱۳۳۴ ساخته شده یکی از دلایل شلوغی خیابون هم وجود همین بیمارستانه. نکته‌ی آخر اینکه از ابتدا تا انتهای خیابون اونقدری مغازه هست که بتونه جواب‌گوی نیازهای ساکنین باشه اما جدا از این موضوع نزدیکی زیاد این محل به خیابون سبلان و خیابابون‌های اطراف خرید رو برای ساکنین به مراتب راحت‌تر می‌کنه.

موقعیت جغرافیایی

محله‌ی قاسم‌آبادی که در گذشته شامل چندین خیابون بوده، امروزه به خیابونی نسبتا کوتاه و باریک به اسم خیابون شهید کیایی محدود شده. این خیابون یه طرفه در شرق تهران و در منطقه ۷ شهرداری قرار داره که از جنوب به خیابون دماوند، ازغرب به خیابون رجبی و نظام‌آباد و از شرق تا شمال به خیابون سبلان جنوبی می‌رسه.

نظر یا تجربه شخصی

قبل از رفتن هیچ ایده‌ای از سبک و مدل خیابون نداشتم و فکر می‌کردم نهایت یه محله‌ی قدیمیه که الان دیگه هیچ شباهتی به شکل اولیه‌اش نداره. اما کلی تفاوت بود بین ذهنیت من با واقعیت. با اینکه زمان زیادی رو تو خیابون چرخیدم ولی قطعا یه باردیگه اینجا رو برای گشتن انتخاب می‌کنم و برای من و امثال من که عاشق زندگی گذشته هستیم این منطقه پیشنهاد بسیار خوبیه.👣

  • مناسب برای بزرگسالخردسالغیرفعال
  • , خیابان تهران نو، خیابان شهید کیایی ( قاسم آباد)
  • مترو؛ خط ۲ ایستگاه سبلان
    مترو خط ۲ ایستگاه سبلان
    بی‌آرتی پایانه ۱ ایستگاه سبلان
  • جای پارک به سختی
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
مسیریابی
banner

نظر کاربران

هنوز هیچ نظری ثبت نشده