محله قیطریه

محله‌ای با کلی امکانات تفریحی
تهران، اتوبان صدر، بلوار قیطریه
۹۴۲ بارمسیریابی
امتیاز۵/۵قدمت
امتیاز۵/۵امکانات
امتیاز۵/۵دسترسی
امتیاز۴/۵حفظ هویت بصری

درباره محله قیطریه

در زمان قدیم «قیطریه» دهی کوچیک در شمیرانات بوده که 50تن سکنه داشته؛ ولی امروزه یکی از محله‌های مرفه‌نشین شمال شهر تهرانه. بلوار کاوه که در وسط محله و از شمال به جنوب کشیده شده، یکی از خیابون‌های اصلی محله‌ست. پارک قیطریه یکی از مشخصه‌های اصلی محله‌ست و شاید بشه گفت به خاطر وجود این پارک اکثر تهرانی‌ها تا حدودی با محله‌ی قیطریه آشنان.

تاریخچه

با توجه به کشف قبرهای باستانی قوم آریایی که پیشینه‌ی سه‌هزارساله داره، مشخص شد که زمین‌های این محله عمر خیلی طولانی‌ای دارن ولی قدمت قیطریه از زمانی که آباد شد و به محلی برای زندگی تبدیل شد، حدودا به 400سال قبل برمی‌گرده. مثل اکثر محلات شمیرانات، آبادانی این محله به دلیل کشاورزی و باغداری بوده. اما بعد از انقلاب اقوامی از شهرستان بروجرد لرستان به این محل اومدن و اساس قیطریه‌ی امروزی رو پایه‌ریزی کردن و جمعیت محله رشد خیلی زیادی پیدا کرد. گفته می‌شه که قیطریه در قدیم شکارگاه بوده و تابستون و بهار پرندگان فراوانی در اون یافت می‌شده. همچنین در قیطریه باغ بزرگی به همین نام، متعلق به نظام‌الدوله و آصف‌الدوله وجود داشته که میرزا علی‌اصغرخان اتابک ملقب به «امین السلطان» نخست‌وزیر ناصرالدین‌شاه، این باغ رو میخره و در اون برای خودش خونه‌ای می‌سازه که امروزه این خونه بازسازی و به فرهنگسرا تبدیل شده و تنها بخش کوچیکی از باغ به صورت پارک قیطریه باقی مونده.

ویژگی‌ها و امکانات

بافت محله در طول سال‌ها خیلی تغییر کرده؛ برج‌ها و ساختمون‌های مدرن زیادی ساخته شدن و تقابل بافت کهنه و قدیمی با بافت نوساز و مدرن به خوبی به چشم میاد. پارک قیطریه که یه زمانی باغ بزرگی بوده، فضای بزرگ و آب‌و‌هوای خوبی داره و یه مکان خوب برای پیک‌نیک و وقت‌گذروندنه و می‌شه از بازارچه‌ی فرهنگسرای ملل و کارهای هنری و گالری‌هایی که در فرهنگسرا برگزار می‌شه، دیدن کرد. تو این محله کافه و رستوران‌های زیادی برای سلیقه‌های مختلف وجود داره. از مراکز تفریحی این منطقه باید به «مرکز خرید اندرزگو» که یکی از پاساژهای خوب تهرانه و مردم زیادی برای خرید بهش سر می‌زنن، اشاره کنم.

موقعیت جغرافیایی

این محله که در منطقه‌ی 1 قرار داره، از نظر مرزبندی از شمال به بلوار صبا، جنوب به اتوبان صدر، شرق به بلوار قیطریه و از غرب به خیابون شریعتی محدود می‌شه. قیطریه با محله های چیذر، الهیه، درب دوم و حکمت همسایه اس.

نظر یا تجربه شخصی

چی بهتر از این که برای پیاده‌گردی به محلی سر بزنیم که توش هم بشه سینما رفت، هم خرید کرد، هم توی پارک و فضای خوب وقت گذروند! باز هم بگم از آش خوشمزه‌ی وانتی‌های پارک غافل نشید.👣

  • مناسب برای خردسالغیرفعالبزرگسال
  • , تهران، اتوبان صدر، بلوار قیطریه
  • مترو؛ خط ۱ ایستگاه قیطریه
  • جای پارک به سختی
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
مسیریابی
banner
بدون نظر
هنوز هیچ نظری ثبت نشده