مجموعه‌ کاخ گلستان

۴.۸<امتیاز>
تنها اثر تاریخی ثبت جهانی در تهران
خیابان ۱۵ خرداد، میدان ارگ
۱۸۸۳ بارمسیریابی
امتیاز۴/۵قدمت
امتیاز۵/۵امکانات رفاهی
امتیاز۵/۵نحوه ی نگهداری
امتیاز۵/۵سلامت فیزیکی

درباره مجموعه‌ کاخ گلستان

کاخ گلستان از منحصر‌به‌فرد‌ترین مجموعه‌های تاریخی ایران محسوب می‌شه. این کاخ تو خیابون پانزده خرداد و نزدیک به بازار بزرگ، قرار گرفته. این کاخ در سی‌وهفتمین مراسم سالانه‌ی کمیته‌ی میراث جهانی «یونسکو»، در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.

تاریخچه

درسته که سنگ‌بنای اولیه‌ی این کاخ به زمان صفویه برمی‌گرده ولی کاخ گلستان به شکلی که امروز می‌بینم، در زمان «کریمخان‌زند» ساخته شده. کاخ گلستان با شروع سلطنت قاجار و تبدیل شدن به کاخ اصلی، اهمیت بیشتری پیدا کرد. این کاخ در زمان ناصرالدین‌شاه و با شروع سفرهای خارجی، تحت تاثیر معماری اروپایی، دست‌خوش تغییرات شد. در زمان پادشاهی پهلوی هم تغییرات زیادی در بعضی کاخ‌ها شکل گرفت.

شرایط و نحوه‌ی بازدید

بازدید از این مجموعه برای عموم آزاده و فقط، باید از همون‌جا بلیط تهیه کنید.

نظر یا تجربه شخصی

از فضاهايى كه من خودم خيلى دوست دارم، خلوت كريمخانيه كه شامل ايوان سه دهنه‌ی كنج با تخت مرمرى كوچكتره كه گويا ناصرالدين‌شاه در اينجا می‌شسته و قليان مى‎كشيده. تالار آينه و تالار سلام جزو جاهايیه كه چشماتون حسابى توش برق مي‌زنه!👣

متریال و نحوه‌ی اجرا

معماری بناهای این مجموعه اکثرا به دوران زندیه و قاجاریه برمی‌گرده، نمای اکثر کاخ‌ها و دیوار‌ها با کاشی‌کاری‌های بسیار زیبا مزین شده. در تزیینات داخلی ساختمون‌ها هم از نقاشی و آینه‌کاری استفاده شده.

منتشر کنندهپیاده‌چی سیما پشارپور
 • مناسب برای بزرگسالخردسالغیرفعال
 • امروز 09:00 تا 19:00
  شنبه09:00 تا 19:00
  یکشنبه09:00 تا 19:00
  دوشنبه09:00 تا 19:00
  سه شنبه09:00 تا 19:00
  چهارشنبه09:00 تا 19:00
  پنج شنبه09:00 تا 19:00
  جمعه09:00 تا 19:00
 • خیابان ۱۵ خرداد، میدان ارگ
 • مترو؛ خط ۱ ایستگاه پانزده خرداد
 • جای پارک به سختی
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
Loading...
مسیریابی

نظرات ( ۳ تا )

نظر دهنده
mthre_khپنج شنبه، ۱۱ مهر ۹۸قشنگ‌ترین قسمت بنا: کاشی کاری هاش که واقعا قلب ادمو هدف میگیره و شمس العماره از همش عظیم ترو جذاب تره

خیلی خیلی خوش میگذره و از اون جاهاییه که باید چند باره رفت. بنظرم قبلش حتما راجع بهش مطالعه کنین. (کاش میشد همه طبقات شمس العماره رو دید:(( )

مطالب مرتبط