محله‌ هفت‌حوض

۴<امتیاز>
محله‌ای برای خرید و گشت‌وگذار
خیابان دکتر آیت، میدان هفت حوض
۵۰۰ بارمسیریابی
امتیاز۳/۵قدمت
امتیاز۵/۵امکانات
امتیاز۵/۵دسترسی
امتیاز۳/۵حفظ هویت بصری

درباره محله‌ هفت‌حوض

این هفته هوای تهران خیلی آلوده بود و پیاده گشت‌زدن توی شهر خیلی سخت بود! ولی کاش همه‌مون به پیاده‌روی عادت کنیم تا شهرمون کمتر با مشکل‌های این‌چنینی روبرو بشه. پیاده‌روی این هفته‌ام رو تو محله‌ی هفت‌حوض انجام دادم و کلی لذت بردم از قدم زدن بین میدون‌های باصفای این محله.

نظر یا تجربه شخصی

توصیه می‌کنم از خیابون گلبرگ یا مابقی خیابونای منشعب از خیابون آیت وارد بافت محله بشید و گشتی توی میدون‌های جالب و متنوع محله بزنید. تو بعضی از این میدون‌ها می‌تونید وسایل ورزشی و بازی هم پیدا کنید و با اون‌ها سرگرم بشید. البته حواستون به ساکنان محله باشه و به آرامش اونها حتما فکر کنید. 👣

موقعیت جغرافیایی

محله‌ی هفت‌حوض در شرق تهران و در منطقه‌ی 8 شهرداری تهران واقع شده. این محله از شمال به بزرگراه رسالت، از جنوب به خیابون شهید ثانی، از شرق به خیابون آیت و از غرب به خیابون سمنگان محدود می‌شه.

ویژگی‌ها و امکانات

خیابون آیت یا نارمک، ضلع شرقی محله‌ی هفت‌حوضه و یکی از مراکز خرید تهرانه که مورد استقبال خیلی از تهرانی‌ها و به‌خصوص شرق‌نشینانه. در امتداد این خیابون، فروشگاه‌های متنوعی قرار داره و پیاده‌روهای امتدادش نه‌ تنها عرض مناسبی دارن بلکه مبلمان شهری خوبی هم در اون طراحی شده؛ این موضوع پیاده‌روی تو محل‌هاى گذر این خیابون رو لذت‌بخش‌تر کرده. میدون هفت‌حوض یکی از فضاهای شهری جذاب محله‌ست که در میانه‌ی خیابون آیت قرار داره. این میدون هسته‌ی اولیه‌ی محله‌ی نارمکه و دلیل نام‌گذاریش، وجود هفت‌حوض در میانه‌ی اون بوده که در بازسازی‌های بعدی، حوض‌های بیشتری هم بهش اضافه شده. مسجدالنبی در ضلع شمال غربی این میدون قرار داره و یکی از مهم‌ترین مساجد شرق تهرانه. شهرکتاب هفت‌حوض و مرکز خرید سون‌سنتر هم جزو فضاهای جذاب محله، محسوب می‌شن. مرکز خرید سون‌سنتر محل فروش کالاهای متعددىه و در طبقه‌ی‌ پنجمش یه فودکورت جمع‌وجور داره. اگه خواستید گشتی تو محله‌ی هفت‌حوض بزنید، می‌تونید با خط دو مترو، خودتون رو به ایستگاه سرسبز برسونید و در خیابان آیت به سمت پایین حرکت کنید.

تاریخچه

این محله جزوی از محله‌ی قدیمی نارمکه. در فرهنگ جغرافیایی اومده که «این دهکده‌ی سردسیر صد نفر سکنه داشته و آب اون از قنات تامین می‌شده. محصولات اون غلات و انار و شغل اهالی زراعت و باغبانی بوده. راه رسیدن به دهکده، فرعی و دارای یه قلعه‌ی قدیمی بوده است». در زمان‌های قدیم به دلیل وجود درخت‌های فراوون انار، به این‌جا «ده انارک» می‌گفتن و با گذشت زمان و وسیع‌ترشدن پایتخت، در سال 1320 محله‌ی نارمک توسط مهندسان فرانسوی ساخته شد و به عنوان اولین تجربه شهر سازی مدرن در ایران لقب گرفت؛ کلمه‌ی نارمک که به معنای مکیدن اناره و منظور محلی‌ست که انار‌های درشت در آن می‌روید به دلیل ارتباط معنایی با انار به عنوان نام محله انتخاب شد .

منتشر کنندهپیاده‌چی راضیه رفیعی
  • مناسب برای بزرگسالخردسالغیرفعال
  • خیابان دکتر آیت، میدان هفت حوض
  • مترو؛ خط ۲ ایستگاه سرسبز
  • پارکینگ دارد
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
Loading...
مسیریابی

نظرات

بدون نظر
هنوز هیچ نظری ثبت نشده

مطالب مرتبط