میدان هفت تیر

۳.۸<امتیاز>
میدان پرتردد و پلازای شهری
میدان ولیعصر، خیابان کریمخان، میدان هفت تیر
۱۱۵۴ بارمسیریابی
امتیاز۳.۹/۵امنیت
امتیاز۴.۴/۵امکانات رفاهی
امتیاز۴/۵شلوغی
امتیاز۳/۵فضا و معماری

درباره میدان هفت تیر

بیش از یه دهه‌ست که ما تهرانی‌ها به دیدن فضای نامرتب و کارگاهی میدون هفت تیر عادت کرده بودیم. بلاخره این فضای بسته با تبدیل شدن به «پلازا» در تیر 98 افتتاح شد. پیدایش پلازا به زمان اولین شهرنشینی‌ها برمی‌گرده که در طول زمان تکامل یافته و تو زبان و فرهنگ‌های مختلف، نام‌های متفاوتی گرفته. پلازا یه واژه‌ی اسپانیاییه و در زبان ما به معنی میدون و میدونچه‌ست. میدون نقش جهان در اصفهان از قدیمی‌ترین نمونه‌های پلازا در ایرانه. پلازا در اصطلاح شهرسازی و معماری به یه فضای عمومی شهری گفته می‌شه که کاملا در اختیار شهروندانه و خبری از گذر خودروها نیست. کاربری پلازاها برای قرارها، معاشرت‌ها، وقت‌گذرونی شهروندان و همین‌طور برگزاری رویدادهای شهری و فرهنگی طراحی شده؛ در واقع حالتی پاتوق‌گونه برای مردم داره.

موقعیت جغرافیایی

میدون هفت تیر در مرکز شهر و منطقه‌ی 7 قرار گرفته. از سمت شمال با خیابون مفتح شمالی، بهار شیراز و بزرگراه مدرس و از جنوب با خیابون‌ مفتح جنوبی و کریمخان پیوند خورده.

ویژگی‌ها و امکانات

این پلازا حدود 7000 مترمربع مساحت داره. بیش از 4 هزار متر به فضای پیاده‌رو و 2 هزار متر به فضای سبز اختصاص یافته، هزار متر هم برای آمفی‌تئاتر در نظر گرفته شده. فضای میدون سطح صاف و همواری داره که از این نظر برای رفت‌وآمد افراد سالمند و توان‌یاب مناسبه. در تمامی فضای پیاده‌رو هم جای نشستن قرار داده شده که اینجا رو به یه جای خوب برای معاشرت تبدیل کرده. دورتادور میدون هفت تیر پر از مغازه‌، مراکز تجاری، کافه و رستورانه. می‌شه گفت وجود این امکانات اطراف پلازای میدون هفت تیر یه نکته‌ی مثبته چون می‌تونید در کنار وقت‌گذرونی تو فضای پلازا، هم خرید کنید هم غذا بخورید.

نظر یا تجربه شخصی

به نظرم خیلی خوبه که در چند سال اخیر شهرداری تهران بیشتر به ایجاد فضاهای عمومی و پلازا توجه کرده. این مکان‌ها جاهای خیلی خوبی برای معاشرت آدم‌های شهره.👣

منتشر کنندهپیاده‌چی سیما پشارپور
  • مناسب برای بزرگسالخردسالغیرفعال
  • میدان ولیعصر، خیابان کریمخان، میدان هفت تیر
  • مترو؛ خط ۱ ایستگاه شهدای هفتم تیر
  • جای پارک به سختی
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
Loading...
مسیریابی

نظرات ( ۲ تا )

نظر دهنده
samirakianجمعه، ۲۱ تیر ۹۸

به نظر میرسه کسی که این مطلب رو نوشته در هفت‌تیر بصورت طولانی ساکن نبوده. کاری که شهرداری انجام داده پخش کردن ترافیک در خیابان‌ها و کوچه‌هایی مسکونی هست. ضمناً دورتا دور این چیزی که ساختن با میله بسته شده، چطور یه فرد با ویلچر قراره بره داخل. برفرض که بره از اونجا قراره به کجا بره؟؟ برای رد شدن از خیابون به تازگی یه دو تا میله بین خیابان کریم‌خان رو برداشتن که باید بری روی جدول و رد بشی یا باید از طریق پله‌های تیزی که برای زیرگذر گذاشتن وارد مترو بشید.واقعا تاسف‌اوره این کار جدید شهرداری

مطالب مرتبط