محله حشمتیه

شهرک مسکونی با خیابون‌های پهن
خیابان سبلان شمالی، خیابان آزادی
۱۳۷۵ بارمسیریابی
امتیاز۳.۲/۵قدمت
امتیاز۲.۹/۵امکانات
امتیاز۳.۹/۵دسترسی
امتیاز۳.۵/۵حفظ هویت بصری

درباره محله حشمتیه

حشمتیه محلی برای ارامنه‌ی تهران و دوستی دو ملیت در یک‌جا و در کنار همه.​

تاریخچه

از اواسط دهه‌ی 1330 با گسترش شهر تهران به سمت شمال، محله‌ی حشمتیه هم حیات خودش رو آغاز کرد. اطراف محله تا کیلومترها بیابون بوده، به طوری که با چشم غیرمسلح میدون امام حسین معلوم بوده. حشمتیه محدوده‌ی مشخصی نداشت و اطراف اون رو زمین‌های کشاورزی و تپه‌های زیادی فرا گرفته بود و از آبادی هم دور افتاده بود. تعداد محدودی منزل در بین زمین‌های کشاورزی ساخته شده بود که تا سیدخندان ادامه داشت و بین تپه‌های متعدد محصور بودن.

ویژگی‌ها و امکانات

از اماکن قدیمی که در این محله وجود داشت و امروزه از بین رفته می‌شه به امامزاده غیبی اشاره کرد. در جنوب حشمتیه محله‌ی ارامنه وجود داره. اولین چیزی كه با گشت‌و‌گذار در دل محله‌ی ارامنه مشخص می‌شه بافت قدیمی و اصالت اهالی محله‌ست. وجود مسجد در کنار سرای محله و کوچه‌ی ارامنه حس خوبی رو منتقل می‌کنه. خب امکانات محله مقداری وابسته به محله‌های اطرافه. برای خرید و تفریح اهالی محله می‌تونن به محله‌های سبلان و وحیدیه برن. از مراکز تفریحی می‌شه به باغ موزه قصر در شمال محله و بوستان دوستدار ولایت در جنوب و مرز نظام آباد اشاره کرد. با افزایش ساخت‌وساز آپارتمان‌ها در محله، شهرداری قانونی تصویب کرده که هرکسی بخواد ساختمون جدیدی بسازه باید از زمین تا دو متر نمای خودش رو طرح آجر کار کنه که تو عکسایی که گرفتم کاملا مشخصه. البته در مورد خونه‌های قدیمی شهرداری خودش این طرح رو اجرا کرده.

موقعیت جغرافیایی

این محله تو منطقه‌ی 7 شهرداری جای گرفته و از جنوب به خیابون پلیس و خیابون محسن آزادی، از شرق به خیابون سبلان شمالی، از شمال به خیابون شهید قدوسی و از غرب به خیابون مرودشت محدود می‌شه .

نظر یا تجربه شخصی

بافت قدیمی محله، کوچه‌های باریک بین ساختمون‌های بلند، حس خوب اهالی محله و نبود تبعیض نژادی بینشون خیلی قشنگه.👣

  • مناسب برای بزرگسالخردسالغیرفعال
  • , خیابان سبلان شمالی، خیابان آزادی
  • مترو؛ خط ۲ ایستگاه سبلان
  • پارکینگ دارد
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
مسیریابی
banner

نظر کاربران

هنوز هیچ نظری ثبت نشده