اثر تاریخی خانه حسین ملک

خانه موسس موزه و کتابخانه ملک
خیابان پانزده خرداد، بازار بین الحرمین، خانه حسین ملک
۱۴۲۰ بارمسیریابی
امتیاز۴/۵قدمت
امتیاز۴/۵امکانات رفاهی
امتیاز۳/۵نحوه ی نگهداری
امتیاز۴/۵سلامت فیزیکی

درباره اثر تاریخی خانه حسین ملک

خونه حسین ملک یکی از خانه‌های تقریبا سالم باقی مونده در بازاره. اندرونی این خونه‌ی قجری رو حدود 40‌ سال پیش تخریب کردن و ساختمان کتابخونه رو ساختن.

تاریخچه

ایجا خونه‌ی «حاج‌ حسین‌آقا ملک» هستش و حدود 150 سال قدمت داره. مالک اولیه‌ی این ساختمون، پدر حاج‌حسین، یعنی حاج‌ محمدکاظم ملک‌التجار بوده که پس از فوتش، این ساختمون به حاج‌حسین می‌رسه.

متریال و نحوه‌ی اجرا

ساختمون اولیه متشکل از دو ساختمون اندرونی و بیرونی بوده که در حدود سال 40 شمسی بخش اندرونی تخریب می‌شه و به جاش ساختمون کتابخونه رو می‌سازن. جایی که من واردش شدم همون «بیرونی» خونه‌ی اولیه‌ست که به محل زندگی حاج‌حسین و خانواده‌ش تبدیل شده. فضاها و اتاق‌های متعدد و مختلفی حیاط مرکزی رو احاطه کردن که ارتفاعشون در حدود یک‌و‌نیم طبقه‌ست. هنرهای کاشیکاری، گچبری و آجرچینی در همه جای خونه به چشم می‌خورد. حتی ازاره‌های داخلی و خارجی هم مملو از نقوش بودن.

شرایط و نحوه‌ی بازدید

بازدید از این خونه در ساعات ذکر شده برای عموم آزاده.

نظر یا تجربه شخصی

همیشه وقتی از بازار بین‌الحرمین (واقع در بازار بزرگ تهران) رد می‌شدم و این سردر زیبا رو می‌دیدم که با کتیبه‌ی «هوالملک الحق المبین» مزین شده، دوست داشتم ببینم توش چه خبره. بالاخره فرصتی پیش اومد و رفتم. بلافاصله بعد از درب ورودی، وارد هشتی شدم و بعد از اون هم به حیاط نسبتا بزرگی که چند پله‌ای از هشتی پایین‌تره قدم گذاشتم. شاید بیشتر اسم موزه‌ی ملک به گوشتون خورده باشه در حالی ‌که خود محل سکونت حاج‌حسین هم جذابیت‌های خودش رو داره. البته حاج‌حسین‌آقا از جوانی به مطالعه و جمع‌آوری کتاب علاقه‌مند بود و به لطف ثروتی که بخش عمده‌اش از پدر و پدربزرگش به ارث رسیده بود، تونست این کار رو ادامه بده تا جایی که بخشی از خونه‌ی خودش رو به کتابخونه و موزه بدل کرد. این خونه مستقل از کتابخونه و موزه‌ی ملک، یه نمونه‌ی بسیار بارزش از معماری مسکونی قاجار متاخر در تهران به شمار میره.👣

 • مناسب برای بزرگسالخردسالغیرفعال
 • امروز 09:00 تا 15:00
  شنبه09:00 تا 15:00
  یکشنبه09:00 تا 15:00
  دوشنبه09:00 تا 15:00
  سه شنبه09:00 تا 15:00
  چهارشنبه09:00 تا 15:00
  پنج شنبه09:00 تا 12:00
  جمعهتعطیل است
 • خیابان پانزده خرداد، بازار بین الحرمین، خانه حسین ملک
 • مترو؛ خط ۱ ایستگاه پانزده خرداد
 • جای پارک به سختی
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
Loading...
مسیریابی

نظرات ( ۱ تا )

نظر دهنده
reservoirیکشنبه، ۰۳ شهریور ۹۸نحوه‌ی نگهداری: خوبقشنگ‌ترین قسمت بنا: خوب

خوب