حسینیه سادات اخوی

قدیمی‌ترین حسینیه ایران
تهران، خیابان مصطفی خمینی، کوچه افشار، نبش کوچه شجاعت
۷۲۲ بارمسیریابی
امتیاز۴/۵قدمت
امتیاز۳/۵امکانات رفاهی
امتیاز۴/۵نحوه ی نگهداری
امتیاز۴/۵سلامت فیزیکی

درباره حسینیه سادات اخوی

تکیه‌ها و حسینیه‌های زیادی از زمان قاجار در تهران برپا بودن و مراسم عزاداری محرم به سبک و سیاق همون دوره در اون‌ها برگزار می‌شده. از اون تکایا بعضی هنوز هم باقی موندن و همچنان مراسم مذهبی رو برگزار می‌کنن، از جمله «حسینیه‌ی سادات اخوی».

تاریخچه

حسینیه سادات اخوی قدیمی‌ترین حسینیه‌ی ایرانه که همچنان پابرجاست و مراسم مذهبی در اون برگزار می‌شه. قدمت این حسینیه به دوره‌ی قاجار برمی‌گرده. خانواده‌ی سادات اخوی شش ملک رو در بخشی از عودلاجان که به محله‌ی سادات معروف بود به عنوان حسینیه وقف کردن و دولت وقت قاجار ساخت بنای حسینیه رو به عهده گرفت. در تمام سال‌های پس از ایجاد این حسینیه، هر سال مراسم عزاداری محرم در این محل برگزار شده و گویا فقط یک سال این مراسم انجام نشده. حتی در بخشی از دوره‌ی پهلوی اول که عزاداری محرم قدغن اعلام شده بود، در حسینیه‌ی سادات اخوی به طور پنهانی روضه‌خوانی دایر بود.

متریال و نحوه‌ی اجرا

هر سال در محرم، در حیاط مفروش و با چادری مسقف می‌شه، چادر زیبایی که با نقش و نگارهای زیبا آراسته شده. یکی از ویژگی‌های این حسینیه که اون رو از بقیه متمایز می‌کنه، برگزاری عزاداری محرم به سبک دوره قاجاره. به شکلی که زن‌ها در وسط حیاط و مردها در سکوهای اطراف و اتاق‌های کناری و منبر در حیاط مستقر می‌شن. و نکته‌ی جالب دیگه اینه که مراسم دهه‌ی اول محرم در این حسینیه از ساعت 7:30 صبح تا 12:30 ظهر برگزار می‌شه.

شرایط و نحوه‌ی بازدید

بجز دهه‌ی اول محرم، در مناسبت‌های مذهبی در این حسینیه مجالسی برگزار می‌شه که تقویم این مجالس در وب‌سایت حسینیه قابل مشاهده‌ست. در باقی روزهای سال حسینیه سادات اخوی تعطیله.

نظر یا تجربه شخصی

با توجه به قدمت بسیار زیاد این حسینیه و نوع خاص برگزاری مراسم در اون، دیدنش از نزدیک تجربه‌ی بسیار جالبی خواهد بود.

  • مناسب برای خردسالبزرگسال
  • تهران، خیابان مصطفی خمینی، کوچه افشار، نبش کوچه شجاعت
  • مترو؛ خط ۲ ایستگاه بهارستان
  • جای پارک به سختی
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
Loading...
مسیریابی

نظرات ( ۱ تا )

نظر دهنده
shima_2511یکشنبه، ۱۷ شهریور ۹۸نحوه‌ی نگهداری: خوبقشنگ‌ترین قسمت بنا: سقف

جای خیلی خوبیه.هر سخنران و روضه خوان حدود ده دقیقه فرصت دارن و سریع جا به جا می شن.مطالب مفید می گند و عزاداری می کنند.نحوه پذیرایی هم با چای تو استکان کمر باریک و قند کنارش و نون قندیه.