مسجد امام خمینی (مسجد شاه)

اثر تاریخی که اتفاقات مهمی در طول تاریخ رو دید
خیابان ۱۵ خرداد، پله نوروزخان، بعد از تقاطع بین الحرمین
۴۶۳ بارمسیریابی
امتیاز۴/۵قدمت
امتیاز۳/۵امکانات رفاهی
امتیاز۴/۵نحوه ی نگهداری
امتیاز۴/۵سلامت فیزیکی

درباره مسجد امام خمینی (مسجد شاه)

مسجد امام خمینی که قبل از انقلاب مسجد شاه نامیده می‌شد بنایی قاجاریه که بین خیابون 15خرداد و بازار بزرگ تهران قرار داره و روزانه افراد زیادی رو به خود می‌بینه و به دلیل موقعیت مکانی، وقایع زیادی در اون رخ داده.

تاریخچه

ساخت اين بنا به دستور فتحعلى شاه قاجار در سال ١٢١٢ ه.ق يا ١٢٢٤ ه.ق آغاز شده. در دوره ناصرالدين شاه در اصلى در جهت شمال تعمير و نيز به دستور وى دو مناره در دو طرف گل‌دسته‌ی مسجد ساخته شد. معمارى مسجد از نوع ٤ ايوانى و داراى تقارن نقطه‌ايى است. در معماری آن هم از مسجد وكيل شيراز پيروى شده. اتفاق‌هاى مهمى در اين مسجد افتاده كه يكى از اون‌ها فلک شدن ٢ تن از بازاريان است كه باعث اعتراض بازار و آغاز جنبش مشروطه تهران شد! ديگرى ترور حاج‌على رزم‌آرا، نخست وزير ايران در مسجد شاه به ضرب گلوله‌ی يكى از اعضاى فدائيان اسلام است.

شرایط و نحوه‌ی بازدید

بازدید از این بنا برای عموم آزاده.

متریال و نحوه‌ی اجرا

مسجد امام خمینی یکی از مساجد بزرگ تهرانه که شبستان و صحن و گنبد و سردر اون نشون گر معماری ایرانی اسلامیه. جزییات معماری در این بنا به بهترین شکل رعایت شده از جمله کاشی کاری و گچ کاری و حجاری و مقرنس ها ... معمار اصلی مسجد امام مشخص نیست اما با توجه به اسناد موجود احتمالا معمار اون شخصی به نام عبدالله‌خان معمارباشی (معمار دربار فتحعلی‌شاه قاجار) بوده باشه.

نظر یا تجربه شخصی

کسانی که به بازار بزرگ تهران رفتن حتما این بنا رو دیدن و یا حداقل اسم مسجد امام خمینی رو شنیدن، ولی توصیه می‌کنم هنگام رد شدن از مسجد شاه چند دقیقه بایستید و زیبایی این بنارو با دقت بیشتر تماشا کنید.👣

 • مناسب برای خردسالبزرگسال
 • امروز 07:00 تا 18:00
  شنبه07:00 تا 18:00
  یکشنبه07:00 تا 18:00
  دوشنبه07:00 تا 18:00
  سه شنبه07:00 تا 18:00
  چهارشنبه07:00 تا 18:00
  پنج شنبه07:00 تا 18:00
  جمعه07:00 تا 18:00
 • , خیابان ۱۵ خرداد، پله نوروزخان، بعد از تقاطع بین الحرمین
 • مترو؛ خط ۱ ایستگاه پانزده خرداد
 • جای پارک به سختی
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
مسیریابی
banner
بدون نظر
هنوز هیچ نظری ثبت نشده