باغ موزه هنر ایرانی

مجموعه‌ی فرهنگی، باغ موزه، رستوران و آرتشاپ
بالاتر از پارک وی، خيابان فرشته، خیابان بوسنی هرزه گوين، سه راه پروفسور حسابی
۶۲۷۰ بارمسیریابی
امتیاز۲/۵سطح قیمت
امتیاز۴/۵کیفیت آثار
امتیاز۲.۵/۵نحوه ی نگهداری
امتیاز۱/۵تسلط راهنمای موزه

درباره باغ موزه هنر ایرانی

اسم موزه که میاد، ناخودآگاه ذهن همه میره به سمت یه ساختمونی پر از ویترین که از اشیا خاصی درشون نگه‌داری می‌شه. اما گاهی آدم دلش می‌خواد یه موزه‌گردی متفاوت رو تو فضای آزاد تجربه کنه. یکی از گزینه‌های خوب برای همچین روزهایی باغ‌موزه هنر ایرانیه. باغی یک هکتاری در محله‌ی الهیه که انقدر دست به دست چرخید تا تبدیل به موزه شد.

توصیف ساختمان موزه

همونطور که یکم پیش گفتم، دیدنی‌های این موزه داخل ساختمون نیست. از در ورودی که وارد محوطه می‌شید، یه باغ نسبتا بزرگی رو می‌بینید که دور تا دورش با آرتشاپ و کافه و یه عمارت احاطه شده. خوب که دقت کنید میون چمن‌ها یه سری ماکت به چشم می‌خوره. این ماکت‌ها همون اشیای اصلی موزه‌ان که تو فضای باز نمایش داده می‌شن. در کنار ماکت‌ها، تعدادی مجسمه هم در باغ به چشم می‌خوره. مثل همه‌ی باغ‌های ایرانی اینجا هم یه باغ خوش آب‌وهوا با فضای سبز و جوی‌های آب و حوضه. باغ طوری طراحی شده که بشه با استفاده از مسیرهای سنگفرش‌شده، به راحتی از آثار بازدید کرد. اینجا قبلا ویلای شخصی توران مهاجر اسلامی، همسر سپهبد احمد امیراحمدی (فرمانده‌‌ی ارتش زمان شاه) بوده که بعد از انقلاب به شکل یه پارک عمومی در میاد. یه مدت به موزه‌ی سینما واگذار می‌شه و سال 1384 بعد از بازسازی کاربری جدیدی پیدا می‌کنه و در سال 1386 بالاخره به باغ‌موزه‌ هنر ایرانی تبدیل می‌شه. گفته می‌شه برنامه‌ریزی برای ساختن این باغ‌موزه برمی‌گرده به دوره‌ی رضاشاه (1310) که البته با طرح امروزی باغ خیلی متفاوت بود و حوضچه‌ها و جوی‌ها بعدا بهش اضافه می‌شه.

درباره آثار

ماکت‌هایی که در باغ‌موزه هنر ایرانی به نمایش گذاشته شده، همگی در کنار هم ایرانی در مقیاس کوچیک رو می‌سازن. تو این باغ ماکت 11 تا از آثار تاریخی مهم ایران از جمله شمس‌العماره تهران، چهلستون اصفهان، برج آزادی تهران، سی‌وسه پل اصفهان، قره‌کلیسا ماکو، گنبد سلطانیه‌ی زنجان، باغ فین کاشان، کاروانسرای مهیار، نقش رستم شیراز، مقبره دانیال نبی و گنبد قابوس به چشم ‌می‌خوره و جالبه که اخیرا ماکت برج میلاد هم به این مجموعه اضافه شده. این ماکت‌ها در دهه‌ی 40 برای جشن‌های 2500 ساله به کشور ایتالیا سفارش داده می‌شه و سال‌ها در انبار خاک می‌خوردن تا این باغ‌موزه ساخته شد و برای بازدید عمومی آماده شدن.

استانداردهای موزه

اتفاق ناراحت‌کننده‌ی این باغ‌موزه اینه که ماکت‌ها در کنار آبپاش‌های چمن‌ها قرار گرفتن و روزمره در معرض آبیاری قرار می‌گیرن که به مرور باعث آسیب دیدن آثار می‌شه. شاید بهتر بود تمهیداتی برای حفاظت از این آثار که روزانه در معرض باد و بارون و نور خورشید قرار می‌گیرن در نظر گرفت تا بتونیم زمان بیشتری از دیدن این آثار لذت ببریم.

هزینه ورودی

هزینه‌ی بلیت بازدید از این باغ‌موزه 3000 تومنه.

نظر یا تجربه شخصی

اینجا برای قرارهای دوستانه و خانوادگی جای خیلی قشنگیه. می‌تونی با یه تیر چند نشون بزنی، هم گشتی تو یه باغ ایرانی بزنی و هم تو یه فضای فرهنگی وقت بگذرونی و آخرش سری هم به کافه‌اش بزنی و استراحت کنی. 👣

 • امروز 09:00 تا 22:00
  شنبه09:00 تا 22:00
  یکشنبه09:00 تا 22:00
  دوشنبه09:00 تا 22:00
  سه شنبه09:00 تا 22:00
  چهارشنبه09:00 تا 22:00
  پنج شنبه09:00 تا 22:00
  جمعه09:00 تا 22:00
 • , بالاتر از پارک وی، خيابان فرشته، خیابان بوسنی هرزه گوين، سه راه پروفسور حسابی
 • بی‌آرتی؛ پایانه ۷ ایستگاه باغ فردوس
 • پارکینگ دارد
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
مسیریابی
banner

نظر کاربران

هنوز هیچ نظری ثبت نشده