موزه استاد محمود فرشچیان

آثار هنری و نقاشی‌های استاد فرشچیان
خیابان ولیعصر، خیابان شهید فلاحی (زعفرانیه)، انتهای خیابان شهید کمال طاهری، مجموعه کاخ‌ سعدآباد
۹۰۹ بارمسیریابی
امتیاز۱.۴/۵سطح قیمت
امتیاز۴.۱/۵کیفیت آثار
امتیاز۴/۵نحوه ی نگهداری
امتیاز۲.۹/۵تسلط راهنمای موزه

درباره موزه استاد محمود فرشچیان

اگر نگارگری رو بشناسید، به احتمال زیاد با شنیدن اسمش، نام استاد «محمود فرشچیان»، یکی از اولین نام‌هایی که به خاطرتون میاد خواهد بود. تعداد زیادی از آثار شناخته‌شده و کمتر شناخته‌شده‌ی استاد فرشچیان، در موزه‌ای به نام ایشون در کاخ سعدآباد جمع شده.

توصیف ساختمان موزه

ساختمون موزه که قدمت اون به دوران قاجار می‌رسه، مدتی محل اقامت عصمت‌الملوک دولتشاهی، همسر چهارم رضاشاه بوده و در دوره‌ی پهلوی دوم، سرآشپز کاخ در این عمارت ساکن شده. بعدها از این ساختمون به عنوان انبار استفاده می‌شد تا اینکه در سال ۱۳۸۰، موزه‌ی استاد محمود فرشچیان در اون افتتاح شد.

درباره آثار

نگارگری سبکی از نقاشیه که از گذشته، در مکاتب مختلف در ایران وجود داشته و از بزرگانی مثل «کمال‌الدین بهزاد» و «رضا عباسی»، به هنرمند معاصر ما، محمود فرشچیان رسیده. آثار استاد فرشچیان شامل موضوعات مختلفی، مثل داستان‌های ایرانی، قصه‌ها و موضوعات دینی و نقاشی‌هایی با مضامین عرفانی می‌شه و در اکثر کارهای این هنرمند، روح ایرانی کاملا به چشم می‌خوره. اکثر آثار این موزه نسخه‌ی اصلین و فقط سه تا از اون‌ها به دلیل اینکه در اختیار این موزه نیستن، با نسخه‌ی کپی نمایش داده شدن. از جمله «عصر عاشورا» که یکی از معروف‌ترین آثار استاد فرشچیان شناخته می‌شه. وقتی وارد موزه شدم، دو عکس از ضریح حرم‌های امام حسین(ع) و امام رضا(ع) دیدم و برام سوال پیش اومد که ربط این عکس‌ها به این موزه چیه و با پرس‌و‌جو از راهنمای موزه، متوجه شدم که طراح این دو ضریح، محمود فرشچیانه.

استانداردهای موزه

نور موزه می‌تونه خیلی بهتر از حالت فعلی باشه و لذت تماشای آثار رو بیشتر کنه. فضای بزرگش این امکان رو به مخاطب میده که راحت در موزه راه بره و آثار رو ببینه. همینطور راهنماهای موزه پاسخگوی سوالاتتون خواهند بود.

هزینه ورودی

بهای بلیت این موزه ۲۰۰۰ تومنه.

نظر یا تجربه شخصی

این بار به گشت‌وگذار در فضای دل‌انگیز کاخ سعدآباد، تماشای نقاشی‌های چشم‌نواز استاد فرشچیان رو هم اضافه کنید و حظ بیشتری ببرید.👣

 • مناسب برای بزرگسالخردسال
 • امروز 09:00 تا 19:00
  شنبه09:00 تا 19:00
  یکشنبه09:00 تا 19:00
  دوشنبه09:00 تا 19:00
  سه شنبه09:00 تا 19:00
  چهارشنبه09:00 تا 19:00
  پنج شنبه09:00 تا 19:00
  جمعه09:00 تا 19:00
 • , خیابان ولیعصر، خیابان شهید فلاحی (زعفرانیه)، انتهای خیابان شهید کمال طاهری، مجموعه کاخ‌ سعدآباد
 • مترو؛ خط ۱ ایستگاه تجریش
 • پارکینگ دارد
سرویس بهداشتی ندارد
دلیوری ندارد
مسیریابی
banner
بدون نظر
هنوز هیچ نظری ثبت نشده